Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 maja 2023 r.
13:39

Noc Kultury 2023. Ożywienie murów i podwórek. Znamy program

Autor: Zdjęcie autora oprac. ask
0 A A
Noc Kultury 2022
Noc Kultury 2022 (fot. Archiwum)

To będzie 17. odsłona Nocy Kultury. Odwiedzimy zupełnie nowe miejsca i zobaczymy prace młodych artystów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lubelska Noc Kultury już za niespełna miesiąc. W nocy z soboty na niedzielę, 3 na 4 czerwca, wszystko może się zdarzyć.

– Każdy z nas zapewne pamięta, jaką satysfakcję daje obraz wyłaniający się z gąszczu ponumerowanych kropek. To, co pozornie było chaosem, okazuje się piękną, często skomplikowaną treścią, pełną detali i ornamentów. Im więcej kropek i chwil z ołówkiem, tym większa radość! Noc Kultury to co roku mnóstwo punktów programu i ludzi, których łączymy, aby każdy na swój sposób mógł tworzyć własne ścieżki i wspomnienia. Widząc Lublin na co dzień, miasto może z czasem spowszednieć, lecz łatwo nas od nowa urzeknie i zaskoczy, gdy tej jedynej nocy w roku zobaczymy je przez pryzmat możliwości, wyobraźni i pomysłowości. To wyjątkowa okazja, by poznać miejsca, których dotąd nie mieliśmy okazji zobaczyć, a także na nowo odkryć te już nam znane – opowiada Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektorka Festiwalu.

W tym roku w Lublinie uczestnicy będą mieli szansę zobaczyć niecodzienne instalacje artystyczne nawiązujące do świata przyrody.

– Motywem przewodnim tegorocznej edycji Nocy Kultury jest botanika oraz szeroko pojęta natura. Dzika roślinność wniknie w tkankę miejską Starego Miasta w Lublinie. Zadaniem Nocy Kultury jest ożywianie murów, kamienic i podwórek, a także otwieranie oczu i zaskakiwanie mieszkańców oraz turystów nowymi rozwiązaniami. Chcemy odnaleźć zieleń w mieście, pokazać, że może ona istnieć równolegle z architekturą w przestrzeni użytkowej. Botanika ma tej nocy odczarować Lublin i sprawić, że poczujemy się w miejskiej dżungli naprawdę dobrze. Zabierzemy uczestników Festiwalu w podróż, która na chwilę pozwoli uciec od szarej rzeczywistości – opowiada Marzena Bielecka z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Uczestnicy muszą się spieszyć. Czas jest bowiem ograniczony do jednej nocy, a punktów programu (kropek) naprawdę dużo! Składają się na niego produkcje specjalne Warsztatów Kultury oraz projekty zgłoszone w otwartym naborze. W tym roku w obydwu tych kategoriach młodzież zajmie szczególne miejsce. W związku ze zdobyciem przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 znaczną część programu organizatorzy przekazali właśnie w ręce młodych.

Wybrane wydarzenia Nocy Kultury 2023:

Instalacja artystyczna | Ogród osobliwości & Przywale | 19.00–2.00 | ul. Szambelańska

Wizualna uczta dla zmysłów, która zaprasza do podróży pośród natury i sztuki. Głównym elementem tej instalacji będzie dywan z żywej trawy, który poprowadzi nas ulicą Szambelańską wśród staromiejskich kamienic. Nad głowami publiczności zawiśnie olbrzymi ogród osobliwości, który składać się będzie z organicznych form w postaci olbrzymich lampionów.

Autorzy: Studenci WA UMCS w Lublinie – Pracownia Scenografii pod kierunkiem Jarosława Koziary, Polub zieleń
Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.

Instalacja artystyczna | Światło | 19.00–23.00 | Baszta

ŚWIATŁO to przestrzenna instalacja powstała z setek plastikowych butelek z odzysku. To obiekt nie tylko do patrzenia, ale do przemyślenia – symbol odrodzenia i przemiany. Każda z tych butelek była już uznana za bezwartościową, ale dzięki recyklingowi i kreatywności zyskała nowe życie. Podobnie każdy z nas czasem może czuć się bezwartościowy i niedoceniany. ŚWIATŁO ma przypominać o ludzkim potencjale do przemiany i pozytywnego wpływu na świat. O zdolności i sile przekształcania własnego losu oraz rzeczy pozornie bezużytecznych w piękno i wartość.
O odwadze łączenia kropek po swojemu.
Autorka: Ola Artyszuk

Instalacja artystyczna | Więcej światła! | 21.30–2.00 | ul. Grodzka 7 – patio

Połączenia duszy wiekowych mebli z niezliczoną liczbą lamp emanuje tajemniczą atmosferą i zachęca do zatrzymania się w kameralnym blasku światła. Charakter instalacji podkreśla lokalizacja – umieszczone pośród kamienic, na których układa się niepowtarzalna mozaika cieni i refleksów.
Autorzy: Stowarzyszenie Emaus w Lublinie oraz Komis Meblowy Maniek Marcina Janiszewskiego w Osmolicach
Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.

Instalacja artystyczna | Plac po... | 19.00–2.00 | plac Po Farze

Plac Po Farze w nowej odsłonie z pewnością Was zadziwi, a to za sprawą 520 m2 żywej trawy rozłożonej we wnętrzu murów kościoła i drzewa, które stanie w nawie głównej. Przestrzeń, która jest jasną plamą koloru piaskowca na mapie Starego Miasta, na ten wieczór zamieni się w zieloną oazę. Oprócz tego artyści plecionkarstwa odtworzą część łuków dawnej budowli, interpretując od nowa zarysowane fundamenty.
Autorzy:

elementy zielone – Polub zieleń

elementy wyplatane – Jan Sajdak, Ewa Dąbrowska i wolontariusze

konstrukcja nośna łuków – Piotr Kloc, Seweryn Wlazło

Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.

Instalacja artystyczna | Kwiaty zła | 19.00–2.00 | ul. Złota 5 – podwórko

Rośliny, a szczególnie kwiaty, kojarzone są zazwyczaj z delikatnym pięknem, miłym zapachem i łagodnością, ale nie zawsze tak jest. Istnieją rośliny złowrogie i mięsożerne, powodujące niepokój. Uważaj na tym podwórku i nie daj się pożreć!

Autor: Jarosław Koziara

Instalacja artystyczna oraz kino | Noc w Browarze | ul. Bernardyńska

Bottle green | 19.00–2.00

Instalacja Pawła Adamca wykonana przez Słuchaczy SPPSS z kierunku florysta. To zielona oaza pośród zabytkowej architektury Browaru Perła. Przestrzeń odpoczynku wśród żywych zielonych roślin, niepowtarzalny miniogród z huśtawką.

Punkt ogrodu | 19.00–2.00

Niezwykłe puzzle przestrzenne, których nie da się ułożyć, natomiast gdy staniesz w odpowiednim miejscu, każdy kawałek układanki znajdzie się na swoim miejscu.

Ślimaki (film) | 22.00–00.30 (seans co 30 minut)

Francuzi są oburzeni! Co drugi ślimak na ich stole pochodzi z Polski. Przemysł ślimaczany kwitnie, a polscy hodowcy eksportują ślimaki nie tylko do Francji czy Włoch, lecz również podbijają Chiny i Japonię. Na fali popularności „złotego” ślimaczanego interesu dwóch przyjaciół, Andrzej i Konrad, postanawiają założyć własną hodowlę i zarobić miliony. W tajniki ślimaczanego świata wprowadza ich ekspert, Grzegorz Skalmowski, znany jako „Ślimaczany Król”.

Przy rzece (film) | 22.30–22.45 i 23.30–23.40

Świt, gąszcz i sylwetki pracujących. Dźwięk ścinanych gałęzi. Miarowy rytm pracy robotników, którzy zajmują się regulacją brzegu Wisły. Po drugiej stronie rzeki powoli wyłania się Warszawa. Poetyckie zdjęcia, montaż i efekty dźwiękowe nawiązują do klasyki polskiego dokumentu.

Dodatkowo w programie dostępne będzie zwiedzanie warzelni oraz zabytkowych podziemi (obowiązuje rezerwacja).

Spektakl | Ulica | 21.00–22.00 | (lokalizacja wkrótce)

Historia pewnej berlińskiej ulicy, która mogła zdarzyć się wszędzie. W ramach Nocy Kultury grupa młodzieży uczestniczącej w zajęciach teatralnych „Scena Warsztatów” zorganizowanych przez Warsztaty Kultury zaprezentuje sztukę pt. „Ulica” autorstwa Rolanda Schimmelpfenniga. Spektakl powstał na podstawie tekstu współczesnego niemieckiego autora, który w konwencji jakby przypadkowych slajdów opowiada strzępy historii mieszkańców pewnej berlińskiej ulicy. Jest to też sztuka o przemijaniu i zmianach społecznych, o ubywaniu tych starych i przybywaniu tych nowych. Mimo że związany z bardzo konkretnym miejscem, jest to tekst uniwersalny. Lubelski widz łatwo odnajdzie się w zakamarkach historii, tak jak odnajduje się w krętych ulicach lubelskiego Starego Miasta, nawet jeżeli czasem pomyli drogi lub zastanowi się chwilę, którędy najlepiej dojść do celu.

Autorzy: Scena Warsztatów

Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.

Projekt współfinansowany przez Fundację Współpracy polsko-niemieckiej w ramach projektu 4Ukraine finansowanego ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Koncert | Scena Klasyczna | 19.00–00.00 | ul. Żmigród 10 (boisko szkolne za ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie)

Serdecznie zapraszamy do odkrycia nowego miejsca na mapie Nocy Kultury! Podczas tegorocznej edycji na „Scenie Klasycznej” wystąpią fantastyczni muzycy, wśród których nie zabraknie znanych osobowości lubelskiej estrady oraz najlepszych uczniów i nauczycieli szkół muzycznych z regionu. Znakomici artyści oraz ciekawy repertuar stworzą niezapomnianą atmosferę tego miejsca!

Autorzy: Stowarzyszenie Wschód Kultury

Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.

Koncert | Scena rapu | 19.30–00.00 | Błonia pod Zamkiem

Harmonogram

19.30–21.00 | laureaci konkursu „Młodzi Raperzy i Raperki!”

21.00–22.00 | Fukaj

22.00–23.00 | Alyona Alyona

23.00–00.00 | Avi

Fukaj – o młodym raperze głośno zrobiło się trzy lata temu, gdy jego stylem zachwycił się Mata. Obojętny na twórczość Fukaja nie pozostał też Quebo, nominując go do Hot16Challenge. W 2021 roku artysta trafił pod skrzydła SBM Label, jednej z największych wytwórni hip-hopowych w Polsce. Dziś może pochwalić się milionami odsłon na YouTube. Na swoim koncie Fukaj ma debiutancki album „Chaos”, na którym gościnnie pojawił się Vito Bambino.
Alyona Alyona – The New York Times umieścił ją na krótkiej liście najciekawszych artystów i artystek z Europy, a amerykański Vouge nazwał jej muzykę „uzależniającą”. Alyona Alyona to niekwestionowana gwiazda ukraińskiego hip-hopu. Trzy lata temu podpisała kontrakt z polską wytwórnią Def Jam Polska. Efektem tej współpracy jest album „Galas”, na którym gościnnie nawijają Żabson i Kukon. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie regularnie apeluje do fanów
na całym świecie o wspieranie jej ojczyzny.

Avi – debiutował w 2019 roku „Zbiorem dzieł sycylijskich” stworzonym w duecie z Louisem Villainem. Później były jeszcze płyty „Spis pieśni sycylijskich” oraz „Akademia Sztuk Pięknych”, które wielokrotnie pokryły się platyną. Po zamknięciu tryptyku Avi poszedł już „na swoje”, a efektem samodzielnej pracy jest wydana pod koniec marca płyta „Mały książę”. Na najnowszym wydawnictwie raper m.in. rozlicza się z przeszłością.

Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.

Muzyka/taniec/DJ | Nocny Parkiet | 22.00–1.00 | ul. Bajkowskiego – parking

Poczuj puls miasta i ciesz się tańcem w wyjątkowym otoczeniu nocokulturowego klimatu! Energetyczna muzyka sprawi, że tańcząc poczujesz się jakbyś występował/występowała na największych scenach świata.
Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.

Pokazy aerialowe | Taniec w powietrzu | 20.00–00.00 | Plac Litewski

Zobaczymy podniebną wersję historii Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków przedstawioną z przymrużeniem oka – ten występ zaprezentuje grupa zaawansowana. Gwarantujemy mocne wrażenia i sporo śmiechu.

A także pokaz pod tytułem „Show me how you burlesque” inspirowany musicalem „Burlesque”. To niepowtarzalne show zaprezentuje kadra reprezentacji Strefy Wysokich Lotów. Na scenie jednocześnie będzie występować aż 17 artystek.
Oprócz tego na widzów czekają pokazy solowe artystek ze Strefy Wysokich Lotów – około 55 występów solowych dzieci i dorosłych w różnym wieku.

Autorzy: Strefa Wysokich Lotów

Mural | Zarastanie | 19.00–2.00 | Brama Rybna – podniebie

Natura zawsze w końcu wygra z cywilizacją, nawet symbolicznie. Wystarczy poczekać...

Tak właśnie się stało w Lublinie w 2023 roku, gdzie motywy roślinne zabytkowej polichromii z Piwnicy pod Fortuną rozrosły się i wykiełkowały w okolicy Bramy Rybnej.

Autor: Michał Stachyra

Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.

Mural | Następne ugryzienie | 19.00–2.00 | Zaułek Hartwigów

Marcin Wrzal po raz kolejny objawia się na dużym formacie. Dotychczasowe prace na murach wykonywane przez tego artystę miały charakter olbrzymich rysunków nawiązujących do malarstwa naściennego naszych praprzodków. Czy ich odbiór da widzowi satysfakcję porównywalną z tą, jaką przynosiły udane łowy?

Autor: Marcin Wrzal

Mapping | Arka | 22.00–2.00 | Pałac Czartoryskich – fasada

Niezwykle barwna opowieść z przesłaniem, by żyć pełnią życia. Japońscy artyści wizualni w magiczny sposób ożywią mury zabytkowego budynku, zabierając nas w podróż pełną żywiołów
i elementów natury.

Autor: Kiyoko Ishii, Toshikazu Toyama

Produkcja specjalna Warsztatów Kultury w Lublinie.

Noc Kultury to nie tylko spektakularne instalacje artystyczne, lecz również drobne, niezwykle ujmujące dzieła, które skradną Wasze serca i wzbudzą zachwyt podczas nocokulturowego spaceru.

Poniżej prezentujemy kilka z nich, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Instalacja artystyczna | 7 dni | 21.00–00.00 | ul. Archidiakońska 7 – przed budynkiem

W projekcie zostaną zaprezentowane walizki i szuflady, w których będą zaaranżowane mikroświaty. Każda walizka to metafora naszych wspomnień, które gdzieś pakujemy do naszej pamięci. Z czym chodzimy w naszych głowach? Do czego wracamy wspomnieniami? Co jest dla nas wsparciem i daje życie? O czym marzymy? Walizka to podróż, to zmiana, to przygoda i podążanie nieznaną drogą. Inspiracją do tej wystawy są osobiste wspomnienia z dzieciństwa autorki spędzonego w Lublinie. Ekspozycji będzie towarzyszył minispektakl marionetkowy.

Autorka: Dominika Sergiej

Instalacja artystyczna | Śladami Arachne | 19.00–2.00 | ul. Ku Farze

Podczas nocokulturowego spaceru możesz napotkać rozwieszone pajęcze sieci, delikatne niczym

mgiełka, które zaprowadzą Cię do skromnego gniazda mitycznej tkaczki Arachne. Spokojnie, nie

zamieni Cię w kokon, no chyba że...

Autorzy: Grupa studentów II roku malarstwa – Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie pod kierunkiem Barbary Niścior

Instalacja artystyczna | Prezentacja nauki to sztuka – Komoda Ludwika Flecka | 19.00–2.00 | ul. Grodzka 5a – brama

Kim był Ludwik Fleck? Jakie były jego związki z Lublinem? Jaki związek może mieć mikrobiologia i filozofia? I najważniejsze: czy na te pytania może odpowiedzieć komoda?

Autorzy: Zespół projektowy Prezentacja nauki to sztuka.

Letnie imprezy w Lublinie 2023

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty