Po trwającym prawie rok postępowaniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzygnęła konkursy na koncesje radiowe w trzech miastach naszego regionu. W Lublinie i Puławach otrzymali je lokalni przedsiębiorcy. W Białej Podlaskiej będzie można posłuchać ogólnopolskiej rozgłośni grającej polską muzykę
We wrześniu ubiegłego roku KRRiT ogłosiła konkursy na osiem częstotliwości w miastach na terenie województw lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Dotyczyły one programów o charakterze uniwersalnym z tematyką lokalną. Najdłużej musieli czekać zainteresowani nadawaniem w naszym regionie. Postępowania dotyczące Lublina, Puław i Białej Podlaskiej zostały rozstrzygnięte w ostatni czwartek.
W stolicy województwa koncesję na częstotliwość 92,9 MHz otrzymał Marcin Marzec, który zamierza uruchomić rozgłośnię Radio 92,9. O swoich planach nie chce mówić do czasu uprawomocnienia się decyzji KRRiT. Marzec przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora muzycznego w lubelskich rozgłośniach: Akademickim Radiu Centrum i nieistniejącym już Radiu eR. Obecnie jest właścicielem firmy DABCOM zajmującą się obsługą multipleksów lokalnych DAB+.
Na prawomocną decyzję rady czekają też twórcy radia LPU FM, które wkrótce zacznie nadawać na częstotliwości 105,8 MHz w Puławach.
– Zgodnie ze złożonym wnioskiem daliśmy sobie na to pół roku od otrzymania koncesji – mówi krótko Paweł Nowosadzki, puławski przedsiębiorca prowadzący m.in. internetową rozgłośnię Radio LPU. To na jej bazie ma działać nowa stacja. Koncesję formalnie otrzymał pochodzący z Lublina i związany z branżą radiową Mariusz Kaszubski.
Zwycięzcy konkursów dotyczących Lublina i Puław w pokonanym polu zostawili największych krajowych nadawców. O koncesje w obu miastach starały się spółki prowadzące takie rozgłośnie jak Eska Rock, Antyradio, Eska, Vox FM czy Radio Pogoda. Wyniki postępowań pozwalają sądzić, że nowe rozgłośnie zaserwują swoim słuchaczom coś więcej niż nadawany z centrali program przeplatany audycjami z informacjami lokalnymi w proporcjach określonych w koncesji.
– Lokalność była zasadniczym kryterium branym pod uwagę przy podejmowaniu uchwały – mówi Dziennikowi Teresa Brykczyńska, rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Gdy pytamy o uzasadnienia poszczególnych rozstrzygnięć, odpowiada, że będą one zawarte w koncesjach, jakie zostaną wydane po uzgodnieniu z prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Od tych decyzji uczestnikom poszczególnych postępowań będą przysługiwały odwołania.
Jedyną ogólnopolską rozgłośnią, jaka otrzymała koncesję w naszym regionie jest SuperNova. Będzie można ją usłyszeć na częstotliwości 95,8 MHz w Białej Podlaskiej. To grająca polską muzykę sieć radiowa, która pod tą nazwą funkcjonuje od maja ubiegłego roku, kiedy zastąpiła nadające od 1992 roku Radio Wawa.