Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 stycznia 2020 r.
15:37

Nauka o klimacie, jako nowy przedmiot w szkołach? Nauczyciel: "Pomysł jest bardzo dobry, ale chyba nierealny"

Lublin, 20 września 2019. W Młodzieżowym Strajku Klimatycznym pod Ratuszem wzięło udział kilkuset uczniów
Lublin, 20 września 2019. W Młodzieżowym Strajku Klimatycznym pod Ratuszem wzięło udział kilkuset uczniów (fot. Agnieszka Mazuś/ archiwum)

Lekcje o zmianach klimatycznych i sposobach przeciwdziałania ich skutkom? Nauczyciele i rodzice pomysł Rzecznik Praw Obywatelskich chwalą, choć nie brakuje też zastrzeżeń.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

We wrześniu pedagodzy z Ogólnopolskiego Porozumienia Nauczycieli rozpoczęli zbiórkę podpisów pod petycją o wprowadzeniu do szkół zajęć związanych z zmianami klimatycznymi. Teraz w akcję włączył się Rzecznik Praw Obywatelskich, który napisał do ministra edukacji z prośbą o rozważenie takiej możliwości.

– Przekazanie młodym ludziom wiedzy na temat sposobów zahamowania negatywnych zmian klimatycznych powinno być potraktowane przez szkoły jako jedno z najpilniejszych zadań – podkreśla Adam Bodnar. I tłumaczy, że widzi silny związek pomiędzy kryzysem klimatycznym a prawami człowieka i obywatela. – Wśród tych praw wymienić można prawo do życia, prawo do zdrowia, prawo do bezpieczeństwa, prawo do czystego środowiska.

RPO uważa, że program nowych zajęć powinien być oparty na najnowszych ustaleniach naukowych, a o ekologii powinno mówić się nie na wielu rożnych przedmiotach, ale na jednym.

– Szkoła mogłaby w większym stopniu stanowić platformę do prowadzenia debaty, poszerzania wiedzy i poszukiwania rozwiązań – proponuje. I dodaje: – Wobec narażenia uczniów na kontakt z wieloma nieprawdziwymi informacjami w internecie, dostrzegam tu szczególnie istotną rolę nauczycieli, którzy mogliby pomóc uczniom dotrzeć do rzetelnych i sprawdzonych materiałów.

Pomysł zastrzeżeń nie budzi, ale…

– Takie lekcje są niezbędne! – uważa Anna Dąbrowska, mama licealisty z Lublina. – Dzieci na wszystkich etapach nauki są dziś tak bardzo przeciążone nauką, że nie powinny być to kolejne zajęcia z odpytywaniem i klasówkami. To powinny być dyskusje, szukanie rozwiązań problem, pogadanki angażujące do działania.

– Pomysł jest bardzo dobry, ale biorąc pod uwagę realia polskiej szkoły chyba nierealny. Procedura wprowadzania dodatkowego przedmiotu jest bardzo skomplikowana. Trzeba napisać program, który musi być zatwierdzony, a potem muszą się pojawić materiały dydaktyczne. To proces zakrojony co najmniej na dwa lata, o ile nie będzie „cudownego przyspieszenia” jak przy reformie edukacji – śmieje się Anna Maliszewska, nauczycielka II LO im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. – Dlatego radzimy sobie w inny sposób. Koleżanki uczące biologii i przyrody podejmują kwestie związane ze zmianami klimatycznymi przy omawianiu zagadnień z zakresu ekologii. Staramy się też o tym mówić na godzinach wychowawczych. Zresztą sama młodzież prowokuje takie dyskusje i z własnej inicjatywy pisze artykuły do szkolnych gazetek czy przygotowuje w szkole różne akcje na temat ratowania planety.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Aneta Karpiuk przestała być starostą hrubieszowskim 28 grudnia 2023 roku. Została odwołana wraz z całym zarządem. W 2024 wzięła udział w wyborach samorządowych. Została wójtem gminy Trzeszczany.

Koniec wieloletniego śledztwa. Wójt Trzeszczan zasiądzie na ławie oskarżonych

Ta sprawa ciągnęła się kilka lat. Była przenoszona z prokuratury do prokuratury. Ostatecznie to śledczy z Grodziska Mazowieckiego przedstawili zarzuty, a kilka dni temu również skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko Anecie Karpiuk, b. staroście, obecnie wójt gminy Trzeszczany.

zdjęcie ilustracyjne

Zabójstwo ratownika w Siedlcach. Prokuratura stawia dwa zarzuty Adamowi Cz.

59-letni Adam Cz. z Siedlec będzie odpowiadał za zabójstwo ratownika medycznego z Białej Podlaskiej. Takie zarzuty postawiła mu w poniedziałek prokuratura.

Palikot wpłacił 2 mln złotych poręczenia i opuści areszt
KAUCJA

Palikot wpłacił 2 mln złotych poręczenia i opuści areszt

Były poseł, biznesmen Janusz Palikot wpłacił 2 mln zł kaucji dziś opuści areszt śledczy we Wrocławiu, w którym przebywa od października. Jest podejrzany o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem kilku tysięcy osób na kwotę blisko 70 mln złotych.

Będą dodatkowe autobusy i trolejbusy po meczu na Arenie Lublin
KOMUNIKACJA

Będą dodatkowe autobusy i trolejbusy po meczu na Arenie Lublin

Kiedy? W sobotę, 1 lutego, po zakończeniu meczu na Arenie Lublin. Około godziny 16:30, zostaną uruchomione dodatkowe kursy autobusów i trolejbusów.

48-latkowi grozić może nawet dożywotnie więzienie

Z nożem zaatakował kompana od kieliszka. Poszło o kobietę

Pili razem alkohol. I w trakcie imprezy pokłócili się. O kobietę. Wtedy jeden z mężczyzn rzucił się z nożem na kompana. Ranił go. Odpowie za usiłowanie zabójstwa.

"Nigdy więcej wojny" Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

"Nigdy więcej wojny" Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Lublinie

80 lat temu został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w Auschwitz. ONZ ustanowiło ten dzień Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Lublin upamiętnił te tragiczne wydarzenia sprzed laty i oddano hołd poległym.

Ślady krwi i but na drodze. Policjanci znaleźli sprawcę i ofiarę. To kumple

Ślady krwi i but na drodze. Policjanci znaleźli sprawcę i ofiarę. To kumple

Ślady ostrego hamowania i krwi na jezdni, a obok męski but i telefon - na taki widok natknęli się strażnicy graniczni. Natychmiast zaalarmowali policję. Zagadkę udało się rozwiązać dość szybko.

Młodzież z Radzynia podczas warsztatów

Młodzi też chcą tworzyć miasto. I dopięli swego

Po raz pierwszy w Radzyniu Podlaskim młodzież będzie doradzała burmistrzowi. Radni zgodzili się na powołanie swoich młodszych odpowiedników.

Nawozy Dolistne: Szybka Droga do Obfitych i Zdrowych Plonów

Nawozy Dolistne: Szybka Droga do Obfitych i Zdrowych Plonów

W dzisiejszych czasach rolnicy oraz ogrodnicy coraz częściej zwracają uwagę na nawozy dolistne jako skuteczne rozwiązanie dla swoich upraw. Ta metoda nawożenia pozwala na dostarczenie roślinom niezbędnych składników odżywczych wprost przez liście, co przekłada się na szybsze i bardziej efektywne rezultaty. Dzięki temu rośliny mogą lepiej rosnąć, a plony stają się bardziej obfite.

Huczwa Tyszowce w miniony weekend sparowała z Potokiem Sitno

Zamojska klasa okręgowa. Grad bramek w sparingach Huczwy Tyszowce i Tanwi Majdan Stary

Przygotowania na całego czas zacząć. W miniony weekend kilka zespołów z zamojskiej klasy okręgowej rozegrało mecze kontrolne

Po wyburzeniu kamienicy na Bernardyńskiej. Trwa sprzątanie ulicy

Po wyburzeniu kamienicy na Bernardyńskiej. Trwa sprzątanie ulicy

Po zakończeniu wyburzeń i usunięciu gruzu oraz piątkowym otwarciu drogi dla mieszkańców, służby miejskie przystąpiły do sprzątania ulicy Bernardyńskiej w Lublinie. Etapowe prace już przynoszą pierwsze efekty.

Poszedł na kebab i... zatrzymał poszukiwanego przestępcę

Poszedł na kebab i... zatrzymał poszukiwanego przestępcę

Cudzoziemiec poszukiwany za prezentacje treści pornograficznych pracował w jednym z lokali z kebabem w Lublinie. Miał pecha. Postanowił się tam posilić policjant z grupy łowców głów. Tunezyjczyk został zatrzymany. Czeka go odsiadka.

33. Finał WOŚP w Zamościu. Rekordu raczej nie będzie, ale nie to jest najważniejsze
galeria

33. Finał WOŚP w Zamościu. Rekordu raczej nie będzie, ale nie to jest najważniejsze

Pieniądze z puszek już zostały policzone. Aukcje internetowe dobiegają końca. Zamojski sztab WOŚP raczej nie pobije rekordu z zeszłego roku, ale nie to było priorytetem. Wolontariusze podkreślają: "Najważniejsze, że znów byliśmy razem".

Do zdarzenia doszło przed weekendem

Po pijaku ukradł busa, bo... rzuciła go dziewczyna. Skończył z zarzutami

Nawet 5 lat więzienia może grozić 28-latkowi, który po pijanemu ukradł busa kurierowi i ruszył na przejażdżkę. Wylądował w rowie.

Ratownicy z bialskiego pogotowia już w niedzielę oddali hołd swojemu koledze

Zabójstwo ratownika z Białej Podlaskiej. Dzisiaj koledzy zrobią głośny gest

Ratownicy z całej Polski oddadzą dzisiaj hołd swojemu koledze, który został śmiertelnie ugodzony nożem przez pijanego pacjenta w Siedlcach. O godzinie 17 zawyją syreny karetek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium