Gmina Sławatycze w powiecie bialskim ocali 40 dębów szypułkowych, które rosną przy klasztorze Św. Onufrego w Jabłecznej. Samorząd pozyskał na ten cel dotację.
– To jest taka perełka, jeżeli chodzi o pomniki przyrody w tej części regionu – mówi Arkadiusz Misztal, wójt gminy Sławatycze.
Drzewa mają kilkaset lat i zostały najprawdopodobniej posadzone przez dawnych namiestników klasztoru. Zarejestrowane jako pomniki przyrody rosną na łąkach przy klasztorze. Niektóre mierzą trzydzieści metrów wysokości i nawet osiem w obwodzie.
– Pozyskaliśmy środki m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie. To jest dotacja w wysokości 10 tys. zł i drugie tyle dołożymy jako gmina – zaznacza wójt.
Wcześniej dębów było więcej.
– Dokładnie 44. Ale niestety przez lata zostały zniszczone przez różne sytuacje, na przykład burze i pioruny – przyznaje Misztal, który wspólnie z przeorem klasztoru wpadł na pomysł, aby ocalić te, które pozostały. – Tak aby te piękne dęby mogły cieszyć kolejne pokolenia. Przecież to jest unikatowe na skalę Polski – podkreśla wójt.
Gmina zabezpieczy je przed dalszą degradacją. – Zdejmiemy z nich próchno, zabezpieczymy gałęzie, które się rozłamują, a także ochronimy przed bobrami, bo już zaczynają żerować na tych drzewach położonych bliżej stawów –wylicza wójt.
Gmina chce też przyciągnąć w ten sposób turystów. – Przyjezdni już doceniają te drzewa, za każdym razem robią sobie zdjęcia – dodaje Misztal. - A pielgrzymi, którzy przybywają do klasztoru, zostawiają na pniach święte obrazy.
Klasztor w Jabłecznej jest uważany za najstarszy zabytek prawosławia na ziemiach polskich. Jego początki sięgają końca XV wieku. XVI–wieczne ikony w klasztorze wymagają renowacji. Dotację na ten cel przyznał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Ikona Św. Onufrego nie była poddawana renowacji od 150 lat.
– Zauważaliśmy ślady pleśni. Trzeba szybko reagować, bo zjada ona strukturę malarską do tego stopnia, że później nie da się tego odtworzyć. Na szczęście w ikonie nie ma jeszcze ubytków – przyznaje hieromnich Piotr Dawidziuk. Ale dotacja pokryje połowę potrzebnych kosztów. Dlatego namiestnik zwraca się z prośbą o wsparcie do wiernych i pielgrzymów.
Wpłat można dokonywać na konto:
PKO BP o/Biała Podlaska
Nr: 79 1020 1260 0000 0402 0012 1095
IBAN: BPKO PL PW, Z dopiskiem: IKONA