Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

22 września 2022 r.
20:54

Oddziały zakaźne w lubelskich szpitalach pełne. A lekarzy i łóżek dla pacjentów coraz mniej

139 2 A A
W całym regionie zajętych jest 189 z 248 łóżek na oddziałach zakaźnych.
W całym regionie zajętych jest 189 z 248 łóżek na oddziałach zakaźnych. (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Lekarze alarmują, że oddziały zakaźne nie mają już miejsc dla pacjentów z Covid-19. Szpitale mają też problem z lekarzami, których coraz bardziej brakuje. Tymczasem województwo lubelskie ma najwyższy wskaźnik nowych zakażeń koronawirusem w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prawie 5 tys. zakażeń w Polsce i 21 zgonów – to dane tylko z dziś. Koronawirus w dalszym ciągu jest bardzo groźny, chociaż już dawno wolelibyśmy o nim zapomnieć. Twarde dane mówią także, że ze wskaźnikiem 1,47 zakażeń na 10 tys. mieszkańców województwo lubelskie zajmuje niechlubne pierwsze miejsce kraju.

– W Lublinie nie ma już gdzie kłaść pacjentów chorych na Covid-19 – mówi lekarz pracujący w jednym z lubelskich szpitali, w którym nie ma oddziału zakaźnego. W jego szpitalu pacjenci z Covidem są leczeni na inne przypadłości. I mimo izolacji stanowią coraz większe zagrożenie dla pozostałych chorych.

Po ogłoszeniu końca pandemii oddziały zakaźne są w Lublinie trzy. I na żadnym z nich nie ma wolnych miejsc. – Wszystkie miejsca covidowe mamy zajęte – przyznaje Joanna Krzowska-Firych, kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych w Instytucie Medycyny Wsi.

Łóżek na całym oddziale jest 20, z czego dla pacjentów z Covid-19 przeznaczono 8, a resztę zajmują pacjenci z innymi chorobami zakaźnymi. – W oparciu o telefony, które otrzymujemy z różnych szpitali z Lublina i okolic, wszędzie bardzo intensywnie są poszukiwane miejsca dla pacjentów covidowych. Liczba takich telefonów zdecydowanie wzrosła – przyznaje Krzowska-Firych.

Podobnie jest na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Biernackiego. – Mamy pełne obłożenie. Oddział dysponuje 30 miejscami, ale proszę pamiętać, że leczymy nie tylko chorych na Covid-19, ale również na boreliozę czy zapalenie opon mózgowych – mówi Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala wojewódzkiego. Tutaj do pomocy lekarzom, których zaczęło brakować, są kierowani doktorzy z innych oddziałów: wewnętrznego, gastroenterologii, czy kardiologii.

Trudna sytuacja jest również w Klinice Chorób Zakaźnych SPSK 1 przy Staszica. Od sierpnia liczba łóżek została zmniejszona z 36 do 23. Trzeba było to zrobić, bo ze szpitala odeszło aż sześciu lekarzy.

– Uzupełnienie zatrudnienia okazało się nieskuteczne z uwagi na deficyt specjalistów w tej dziedzinie na rynku pracy – mówi Anna Guzowska, rzecznik SPSK 1 w Lublinie.

Jak dodaje, kolejnym powodem zmniejszenia liczby łóżek był fakt, że zmienił się profil zgłaszających się pacjentów, którzy po pandemii hospitalizowani są w cięższym stanie klinicznym i charakteryzują się „wielochorobowością”, wymagającą jeszcze większego niż dotychczas zaangażowania ze strony personelu lekarskiego.

Dziś przy Staszica zajęte były wszystkie łóżka, a spośród 23 hospitalizowanych pacjentów 13 przyjęto z covidem.

– Oddziały zakaźne w Lublinie nie udźwigną ciężaru leczenia pacjentów z Covid-19 – ostrzega jeden z lubelskich lekarzy pracujących na takim oddziale.

Wojewoda: zakładajcie izolatki

Jak poinformował wojewoda lubelski, w całym regionie zajętych jest 189 z 248 łóżek na oddziałach zakaźnych. Tylko jeden z chorych wymaga leczenia respiratorem. Ale faktycznie osób hospitalizowanych z Covid-19 jest więcej, bo w podawanych przez Lubelski Urząd Wojewódzki statystykach nie są uwzględniani pacjenci z potwierdzonym zakażeniem, którzy są leczeni na inne choroby i leżą na innych oddziałach niż zakaźne.

– Niektóre szpitale chciałyby leczyć na tę inną chorobę, ale żeby pacjent leżał na oddziale zakaźnym. To ułatwia organizację, bo nie trzeba wydzielać przestrzeni izolacyjnej. Dlatego zwróciłem się z prośbą do dyrektorów, żeby usprawnić kwestię izolacji osób z innymi schorzeniami. To zapewniłoby nam brak konieczności zwiększania liczby łóżek zakaźnych – mówi wojewoda Lech Sprawka.

Taka decyzja wiązałaby się z ograniczeniem miejsc na innych oddziałach, dlatego urzędnicy liczą, że nie będzie potrzeby wydzielania dodatkowych łóżek dla chorych na Covid-19. – Nie ulega wątpliwości, że jesienna aura i rozpoczęcie roku szkolnego sprawiły, że pojawił się impuls do wzrostu liczby zakażeń, a w ślad za tym koniecznych hospitalizacji. Dlatego będziemy obserwować rozwój sytuacji i gdyby – szczególnie w Lublinie – w dużym tempie przybywało nowych przypadków, będziemy wydawać stosowne polecenia – deklaruje Sprawka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium