Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

22 września 2022 r.
20:54

Oddziały zakaźne w lubelskich szpitalach pełne. A lekarzy i łóżek dla pacjentów coraz mniej

139 2 A A
W całym regionie zajętych jest 189 z 248 łóżek na oddziałach zakaźnych.
W całym regionie zajętych jest 189 z 248 łóżek na oddziałach zakaźnych. (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Lekarze alarmują, że oddziały zakaźne nie mają już miejsc dla pacjentów z Covid-19. Szpitale mają też problem z lekarzami, których coraz bardziej brakuje. Tymczasem województwo lubelskie ma najwyższy wskaźnik nowych zakażeń koronawirusem w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prawie 5 tys. zakażeń w Polsce i 21 zgonów – to dane tylko z dziś. Koronawirus w dalszym ciągu jest bardzo groźny, chociaż już dawno wolelibyśmy o nim zapomnieć. Twarde dane mówią także, że ze wskaźnikiem 1,47 zakażeń na 10 tys. mieszkańców województwo lubelskie zajmuje niechlubne pierwsze miejsce kraju.

– W Lublinie nie ma już gdzie kłaść pacjentów chorych na Covid-19 – mówi lekarz pracujący w jednym z lubelskich szpitali, w którym nie ma oddziału zakaźnego. W jego szpitalu pacjenci z Covidem są leczeni na inne przypadłości. I mimo izolacji stanowią coraz większe zagrożenie dla pozostałych chorych.

Po ogłoszeniu końca pandemii oddziały zakaźne są w Lublinie trzy. I na żadnym z nich nie ma wolnych miejsc. – Wszystkie miejsca covidowe mamy zajęte – przyznaje Joanna Krzowska-Firych, kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych w Instytucie Medycyny Wsi.

Łóżek na całym oddziale jest 20, z czego dla pacjentów z Covid-19 przeznaczono 8, a resztę zajmują pacjenci z innymi chorobami zakaźnymi. – W oparciu o telefony, które otrzymujemy z różnych szpitali z Lublina i okolic, wszędzie bardzo intensywnie są poszukiwane miejsca dla pacjentów covidowych. Liczba takich telefonów zdecydowanie wzrosła – przyznaje Krzowska-Firych.

Podobnie jest na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Biernackiego. – Mamy pełne obłożenie. Oddział dysponuje 30 miejscami, ale proszę pamiętać, że leczymy nie tylko chorych na Covid-19, ale również na boreliozę czy zapalenie opon mózgowych – mówi Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala wojewódzkiego. Tutaj do pomocy lekarzom, których zaczęło brakować, są kierowani doktorzy z innych oddziałów: wewnętrznego, gastroenterologii, czy kardiologii.

Trudna sytuacja jest również w Klinice Chorób Zakaźnych SPSK 1 przy Staszica. Od sierpnia liczba łóżek została zmniejszona z 36 do 23. Trzeba było to zrobić, bo ze szpitala odeszło aż sześciu lekarzy.

– Uzupełnienie zatrudnienia okazało się nieskuteczne z uwagi na deficyt specjalistów w tej dziedzinie na rynku pracy – mówi Anna Guzowska, rzecznik SPSK 1 w Lublinie.

Jak dodaje, kolejnym powodem zmniejszenia liczby łóżek był fakt, że zmienił się profil zgłaszających się pacjentów, którzy po pandemii hospitalizowani są w cięższym stanie klinicznym i charakteryzują się „wielochorobowością”, wymagającą jeszcze większego niż dotychczas zaangażowania ze strony personelu lekarskiego.

Dziś przy Staszica zajęte były wszystkie łóżka, a spośród 23 hospitalizowanych pacjentów 13 przyjęto z covidem.

– Oddziały zakaźne w Lublinie nie udźwigną ciężaru leczenia pacjentów z Covid-19 – ostrzega jeden z lubelskich lekarzy pracujących na takim oddziale.

Wojewoda: zakładajcie izolatki

Jak poinformował wojewoda lubelski, w całym regionie zajętych jest 189 z 248 łóżek na oddziałach zakaźnych. Tylko jeden z chorych wymaga leczenia respiratorem. Ale faktycznie osób hospitalizowanych z Covid-19 jest więcej, bo w podawanych przez Lubelski Urząd Wojewódzki statystykach nie są uwzględniani pacjenci z potwierdzonym zakażeniem, którzy są leczeni na inne choroby i leżą na innych oddziałach niż zakaźne.

– Niektóre szpitale chciałyby leczyć na tę inną chorobę, ale żeby pacjent leżał na oddziale zakaźnym. To ułatwia organizację, bo nie trzeba wydzielać przestrzeni izolacyjnej. Dlatego zwróciłem się z prośbą do dyrektorów, żeby usprawnić kwestię izolacji osób z innymi schorzeniami. To zapewniłoby nam brak konieczności zwiększania liczby łóżek zakaźnych – mówi wojewoda Lech Sprawka.

Taka decyzja wiązałaby się z ograniczeniem miejsc na innych oddziałach, dlatego urzędnicy liczą, że nie będzie potrzeby wydzielania dodatkowych łóżek dla chorych na Covid-19. – Nie ulega wątpliwości, że jesienna aura i rozpoczęcie roku szkolnego sprawiły, że pojawił się impuls do wzrostu liczby zakażeń, a w ślad za tym koniecznych hospitalizacji. Dlatego będziemy obserwować rozwój sytuacji i gdyby – szczególnie w Lublinie – w dużym tempie przybywało nowych przypadków, będziemy wydawać stosowne polecenia – deklaruje Sprawka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

Oszukany „na znajomą”

Oszukany „na znajomą”

Mieszkaniec Parczewa stracił 2000 zł chcąc pomóc znajomej w opłaceniu zamówienia. To kolejny poszkodowany przez cyberprzestępców.

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy pokonały Zepter KPR Legionowo 29:28. Była to pierwsza wygrana po serii pięciu porażek.

Egzotyczne party w El Cubano
foto
galeria

Egzotyczne party w El Cubano

"Dirty dancing" to nie film, to nazwa imprezy. Gorąca atmosfera na parkiecie, pobudzające wyobraźnię rytmy prosto z Kuby itp. To wszystko sprawia, że nie brakuje chętnych na zabawę do białego rana. Zobaczcie, jak się bawiono na jednej z ostatnich imprez tego roku w El Cubano. Tak się bawi Lublin!

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina
zdjęcia, wideo
galeria
film

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina

Za nami 16. miejska wigilia w Puławach. Na placu Fryderyka Chopina zgromadzeni połamali się opłatkiem, wysłuchali kolęd w wykonaniu m.in. dzieci z puławskich szkół i przedszkoli, a harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju.

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Doktor Misio jest moim osobistym terapeutą

Przed koncertem w Lublinie rozmawiamy z Arkadiuszem Jakubikiem, aktorem, reżyserem, wokalistą, autorem tekstów i liderem Doktora Misio. Rozmawiamy o jego lękach, miłości do Polski i o popularności

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium