Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

22 września 2022 r.
20:54

Oddziały zakaźne w lubelskich szpitalach pełne. A lekarzy i łóżek dla pacjentów coraz mniej

W całym regionie zajętych jest 189 z 248 łóżek na oddziałach zakaźnych.
W całym regionie zajętych jest 189 z 248 łóżek na oddziałach zakaźnych. (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Lekarze alarmują, że oddziały zakaźne nie mają już miejsc dla pacjentów z Covid-19. Szpitale mają też problem z lekarzami, których coraz bardziej brakuje. Tymczasem województwo lubelskie ma najwyższy wskaźnik nowych zakażeń koronawirusem w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prawie 5 tys. zakażeń w Polsce i 21 zgonów – to dane tylko z dziś. Koronawirus w dalszym ciągu jest bardzo groźny, chociaż już dawno wolelibyśmy o nim zapomnieć. Twarde dane mówią także, że ze wskaźnikiem 1,47 zakażeń na 10 tys. mieszkańców województwo lubelskie zajmuje niechlubne pierwsze miejsce kraju.

– W Lublinie nie ma już gdzie kłaść pacjentów chorych na Covid-19 – mówi lekarz pracujący w jednym z lubelskich szpitali, w którym nie ma oddziału zakaźnego. W jego szpitalu pacjenci z Covidem są leczeni na inne przypadłości. I mimo izolacji stanowią coraz większe zagrożenie dla pozostałych chorych.

Po ogłoszeniu końca pandemii oddziały zakaźne są w Lublinie trzy. I na żadnym z nich nie ma wolnych miejsc. – Wszystkie miejsca covidowe mamy zajęte – przyznaje Joanna Krzowska-Firych, kierownik Kliniki Leczenia Chorób Zakaźnych w Instytucie Medycyny Wsi.

Łóżek na całym oddziale jest 20, z czego dla pacjentów z Covid-19 przeznaczono 8, a resztę zajmują pacjenci z innymi chorobami zakaźnymi. – W oparciu o telefony, które otrzymujemy z różnych szpitali z Lublina i okolic, wszędzie bardzo intensywnie są poszukiwane miejsca dla pacjentów covidowych. Liczba takich telefonów zdecydowanie wzrosła – przyznaje Krzowska-Firych.

Podobnie jest na Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Biernackiego. – Mamy pełne obłożenie. Oddział dysponuje 30 miejscami, ale proszę pamiętać, że leczymy nie tylko chorych na Covid-19, ale również na boreliozę czy zapalenie opon mózgowych – mówi Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala wojewódzkiego. Tutaj do pomocy lekarzom, których zaczęło brakować, są kierowani doktorzy z innych oddziałów: wewnętrznego, gastroenterologii, czy kardiologii.

Trudna sytuacja jest również w Klinice Chorób Zakaźnych SPSK 1 przy Staszica. Od sierpnia liczba łóżek została zmniejszona z 36 do 23. Trzeba było to zrobić, bo ze szpitala odeszło aż sześciu lekarzy.

– Uzupełnienie zatrudnienia okazało się nieskuteczne z uwagi na deficyt specjalistów w tej dziedzinie na rynku pracy – mówi Anna Guzowska, rzecznik SPSK 1 w Lublinie.

Jak dodaje, kolejnym powodem zmniejszenia liczby łóżek był fakt, że zmienił się profil zgłaszających się pacjentów, którzy po pandemii hospitalizowani są w cięższym stanie klinicznym i charakteryzują się „wielochorobowością”, wymagającą jeszcze większego niż dotychczas zaangażowania ze strony personelu lekarskiego.

Dziś przy Staszica zajęte były wszystkie łóżka, a spośród 23 hospitalizowanych pacjentów 13 przyjęto z covidem.

– Oddziały zakaźne w Lublinie nie udźwigną ciężaru leczenia pacjentów z Covid-19 – ostrzega jeden z lubelskich lekarzy pracujących na takim oddziale.

Wojewoda: zakładajcie izolatki

Jak poinformował wojewoda lubelski, w całym regionie zajętych jest 189 z 248 łóżek na oddziałach zakaźnych. Tylko jeden z chorych wymaga leczenia respiratorem. Ale faktycznie osób hospitalizowanych z Covid-19 jest więcej, bo w podawanych przez Lubelski Urząd Wojewódzki statystykach nie są uwzględniani pacjenci z potwierdzonym zakażeniem, którzy są leczeni na inne choroby i leżą na innych oddziałach niż zakaźne.

– Niektóre szpitale chciałyby leczyć na tę inną chorobę, ale żeby pacjent leżał na oddziale zakaźnym. To ułatwia organizację, bo nie trzeba wydzielać przestrzeni izolacyjnej. Dlatego zwróciłem się z prośbą do dyrektorów, żeby usprawnić kwestię izolacji osób z innymi schorzeniami. To zapewniłoby nam brak konieczności zwiększania liczby łóżek zakaźnych – mówi wojewoda Lech Sprawka.

Taka decyzja wiązałaby się z ograniczeniem miejsc na innych oddziałach, dlatego urzędnicy liczą, że nie będzie potrzeby wydzielania dodatkowych łóżek dla chorych na Covid-19. – Nie ulega wątpliwości, że jesienna aura i rozpoczęcie roku szkolnego sprawiły, że pojawił się impuls do wzrostu liczby zakażeń, a w ślad za tym koniecznych hospitalizacji. Dlatego będziemy obserwować rozwój sytuacji i gdyby – szczególnie w Lublinie – w dużym tempie przybywało nowych przypadków, będziemy wydawać stosowne polecenia – deklaruje Sprawka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Watykan poinformował, że konklawe po śmierci papieża Franciszka odbędzie się 7 maja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium