Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

15 marca 2023 r.
8:14

„Odkurzacz” w żyle pacjenta. Lekarze z Lublina operują tak pierwsi w Polsce

Autor: Zdjęcie autora ask
0 A A

Lubelscy lekarze ze szpitala przy ul. Staszica przeprowadzili nowatorską operację. Pierwszy raz w Polsce zrobili zabieg pomagając pacjentom z zaawansowaną zakrzepicą żył głębokich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kiedy się obudziłam miałam bardzo opuchniętą i siną nogę. Nie bolało ale pojechałam do lekarza. Zrobiono mi USG. Okazało się, że muszę jak najszybciej jechać do szpitala nie wysiadając nigdzie z samochodu, bo jest poważne zagrożenie życia. Kiedy to usłyszałam zrobiło mi się słabo, miałam mroczki przed oczami, nie bardzo wiedziałam co się dzieje – opowiada pani Renata. Kobieta trafiła do jednego ze szpitali powiatowych w Lubelskiem. – Musiałam leżeć. Nie mogłam usiąść nawet na chwilę żeby coś zjeść, bo była obawa, że skrzep się oderwie. Rozpoczęło się szukanie placówki, w której można byłoby mi pomóc. Warszawa się nie odezwała. Na szczęście odezwał się Lublin.

Zakrzepica żył głębokich to problem, który statystycznie dotyka jedną na tysiąc osób. Nieco częściej są to kobiety. Wśród przyczyn choroby znajduje się m.in. siedzący tryb życia, długie podróże samolotem czy unieruchomienie po zabiegach operacyjnych. Sama choroba polega na tym, że w żyłach tworzy się skrzep, który po oderwaniu może się przemieścić prowadząc np. do zatoru płucnego, który z kolei może zakończyć się śmiercią.

– Najgorszą konsekwencją zakrzepicy jest zatorowość płucna. Ale są też inne. Przetrwała zakrzepica w dużych żyłach wywołuje obrzęki kończyn, które mogą się utrzymywać do końca życia, powodujące zmiany skórne prowadzące do niegojących się owrzodzeń. W związku z tym jakość życia chorych zdecydowanie ulega pogorszeniu  – mówi dr Jan Jakub Kęsik, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii SPSK 1 w Lublinie. –  Leczenie opiera się często na farmakoterapii ale ta nie jest możliwa we wszystkich przypadkach. Zabiegi udrożnienia żył głębokich wykonywane są w Polsce od około 10 lat. To leczenie inwazyjne i nie każdy pacjent może być do niego zakwalifikowany. Kilka miesięcy temu do użytku w Europie dopuszczone zostało urządzenie, które odsysa skrzeplinę. Od dwóch tygodni korzystamy z niego w naszym szpitalu.

Laikowi zabieg może kojarzyć się z działaniem odkurzacza. Mówiąc w dużym uproszczeniu żyła zostaje nacięta, wprowadzane są elementy rozkawałkowujące skrzeplinę i odsysające ją. Urządzenie jest inteligentne i rozpoznaje, co odessać, a co zostawić. Działa selektywnie. Jest też filtr zapobiegający oderwaniu się fragmentu skrzepu i przedostaniu się go dalej. W Lublinie w ten sposób zoperowano już trzy pacjentki. Pani Renata była pacjentką numer dwa.

– Nawet transport karetką do Lublina był bardzo trudnym doświadczeniem. Wiedziałam, że kierowca musi jechać bardzo ostrożnie. Nie może gwałtowanie hamować. Musi uważać na nierówności w jezdni. Na szczęście udało się, a w szpitalu przy Staszica trafiłam w najlepsze ręce – podkreśla. – Doktor Kęsik to wyjątkowy lekarz. Spokojny, sympatyczny, dokładnie wszystko tłumaczący. Jestem mu ogromnie wdzięczna. Powiedzieć muszę jednak o całym zespole tej Kliniki, o lekarzach, pielęgniarkach i salowych. To wspaniali ludzie, którzy naprawdę przejmują się pacjentem i tym, co się z nim dzieje.

Po dwóch dniach od operacji kobieta została wypisana do domu. – To ogromna ulga, że wszystko się udało i że już chodzę. Lekarze zdziałali cuda – mówi.

Entuzjazmu nie kryją też medycy.

– Zaleta tej metody polega m.in. na tym, że pacjent nie jest narażony na zbyt duże ryzyko krwawienia. Nie ma też konieczności przebywania kilka dni na oddziale intensywnej terapii, co do tej pory praktykowaliśmy. Pacjent może następnego dnia pójść do domu – mówi dr. Kęsik.

Na operacje z zastosowaniem inteligentnego zestawu aspiracyjnego nie będą kierowani wszyscy pacjenci z zakrzepicą.

– W większości leczenie zakrzepicy jest leczeniem farmakologicznym. Do tej metody dobieramy pacjentów, którzy mają zakrzepicę żył głębokich dużych np. biodrowych. Natomiast zakrzepica żył niżej położonych, mniejszych żył jest leczona zachowawczo – tłumaczy dr. Grzegorz Borowski, z Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii. – Bardzo ważny jest też czas. Za pomocą nowej małoinwazyjnej metody jesteśmy w stanie usuwać skrzepliny do 2 tygodni od czasu ich powstania. Później robią się one zbyt twarde i musimy rozmawiać o innych metodach udrażniania.

Szacuje się, że za pomocą nowego urządzenia w szpitalu przy Staszica może być operowanych kilkadziesiąt osób rocznie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium