Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 marca 2023 r.
21:38

Stomatolog wybrał zioła. Czerpie z zaleceń świętej Hildegardy

Autor: Zdjęcie autora Julia Zdunek
0 A A
Dlatego zacząłem prowadzić zielarnię, bo chcę edukować ludzi, jaki powinni prowadzić styl życia, by być zdrowym i nie chorować, a jeśli już zdarzy się, że zachorują, to jak mają powrócić do zdrowia – opowiada Nikodem Wawrzycki.
Dlatego zacząłem prowadzić zielarnię, bo chcę edukować ludzi, jaki powinni prowadzić styl życia, by być zdrowym i nie chorować, a jeśli już zdarzy się, że zachorują, to jak mają powrócić do zdrowia – opowiada Nikodem Wawrzycki. (fot. DW)

Nikodem Wawrzycki postanowił zrezygnować z prestiżowego zawodu stomatologa, bo szukał bardziej naturalnego sposobu na dbanie o zdrowie. Teraz prowadzi własną zielarnię przy ulicy Kunickiego w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Postanowiłem założyć zielarnię, bo chciałem w ten sposób pomagać ludziom – mówi Nikodem Wawrzycki, terapeuta medycyny naturalnej, prowadzący to miejsce przy ul. Kunickiego 156. Dokładna nazwa to „Zielarnia Poleska”.

Powstała rok temu, a Wawrzycki wcześniej podobny biznes prowadził we Włodawie. W jego sklepie możemy zobaczyć wiszące na ścianach leśne kompozycje zrobione z drewna i mchu i namalowane przez niego obrazy, a w powietrzu można poczuć zapach ziół.

Woda ze śliwy

Wawrzyński ma własne gospodarstwo rolne, a w przeszłości był stomatologiem. I właśnie wtedy zrodziła się w nim myśl o zielarstwie.

–  Marzyłem o tym, by człowiek, który przychodzi do mnie po poradę, mógł powrócić do pełni zdrowia. Zrozumiałem, że ono nie leży jedynie w farmakologii ani w medycynie zachowawczej, ale u jej podstaw. W profilaktyce zdrowia – w zdrowym żywieniu i w ziołach. Dlatego zacząłem prowadzić zielarnię, bo chcę edukować ludzi, jaki powinni prowadzić styl życia, by być zdrowym i nie chorować, a jeśli już zdarzy się, że zachorują, to jak mają powrócić do zdrowia – opowiada Nikodem Wawrzycki.

Dodaje, że ma pewne sukcesy jako terapeuta medycyny naturalnej. Udało mu się u pacjentów zaleczyć na przykład dolegliwości pokarmowe. Jednym z takich przypadków jest pani Agnieszka, lat 50. Przez pięć lat cierpiała na zespół jelita drażliwego i bezskutecznie leczyła się u różnych specjalistów.

– Gdy trafiła do mnie, zastosowaliśmy przygotowaną przeze mnie mieszankę ziół oraz zmieniliśmy jej dietę na warzywno-orkiszową wraz z wykluczeniem mąki pszennej. Dolegliwości całkowicie ustąpiły – wyjaśnia nasz rozmówca.

Zdarzyło mu się też zalecać zioła na nadciśnienie, bóle serca, bóle głowy, nerki, zapalenia układu moczowego. Z kolei wiele pacjentek ceni sobie mieszanką na włosy. – To woda ze śliwy, która działa na różne schorzenia skóry głowy, m. in. wypadanie włosów – mówi Wawrzycki.

 – W tej chwili wyraźny jest trend powrotu społeczeństwa do medycyny naturalnej. Aktualne skażenie środowiska skutkuje pojawieniem się wielu chorób ogólnoustrojowych, na które sama farmakologia nie zawsze pomaga. Właściwe stosowanie ziół jest bezpiecznym, naturalnym sposobem na polepszenie kondycji organizmu. Używane są we wszystkich schorzeniach, najczęściej jednak sprzedaję je na różne dolegliwości układu pokarmowego – wyjaśnia Wawrzecki.

Hirudoterapia i św. Hildegarda

Wśród schorzeń wynikających ze złej jakości pożywienia, Warzycki wylicza między innymi dysbiozę jelit, toksyny. Często spotyka się także z takimi dolegliwościami jak bezsenność, a ludzie kupują ziołowe preparaty na uspokojenie.

– Wykonywanie zawodu zielarza wiąże się z koniecznością samodokształcania. Poza ukończonymi studiami medycznymi na kierunku lekarsko-medycznym i przebytymi kursami ziołolecznictwa, hirudoterapii, ukończyłem roczny kurs medycyny św. Hildegardy i cały czas poszerzam wiedzę, którą konfrontuję z praktyką – wyjaśnia nasz rozmówca.

– Często korzystam w swojej pracy z zaleceń medycyny św. Hildegardy. Mówi się o jej zaleceniach „medycyna”, ponieważ w niektórych przypadkach zastosowanie diety i ziół może okazać się skuteczniejsze niż farmakologia. Opracowała ona skuteczne mieszanki ziół na rozmaite schorzenia. Podczas gdy dzisiejsza medycyna koncentruje się na leczeniu objawów, św. Hildegarda uczy mnie podchodzić do człowieka i jego problemów w sposób holistyczny, docierając do przyczyny chorób oraz dążyć do utrzymania człowieka w zdrowiu – podkreśla Wawrzycki.

Św. Hildegarda żyła w średniowieczu, a do dzisiejszych czasów przetrwała jej wiedza na temat ziół i odżywiania. Podstawą jej metod zielarsko-dietetycznych, jest dieta warzywno-orkiszowa, ograniczenie ilości mięsa, jedzenie głównie warzyw i całkowite wyeliminowanie pszenicy.

Zdrowy Schwabenkorn

W planach terapeuty jest produkcja własnej zdrowej żywności.

– Zielarnia to dla mnie tylko środek do czegoś większego – wyznaje Nikodem Wawrzycki. – Chciałbym, aby moje gospodarstwo w przyszłości mogło produkować i sprzedawać moje własne produkty, m. in. maści, mieszanki i nalewki, ale przede wszystkim produkty z orkiszu, takie jak mąka i kasze. Ja do swojej produkcji używam pradawnej odmiany orkiszu Schwabenkorn, która nie jest modyfikowana i jest to lecznicza odmiana orkiszu św. Hildegardy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wścieklizna nie odpuszcza. Drugi przypadek choroby od początku roku

Wykryto drugie ognisko wścieklizny w województwie lubelskim. Bezpański kot zaatakował inne zwierzęta oraz właściciela gospodarstwa.

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)
impreza
24 stycznia 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (24 –25 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Tym bardziej teraz, gdy mamy karnawał. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy w Lublinie.

LOTTO spełnia marzenia!

LOTTO spełnia marzenia!

Pula wypłaconych wygranych w 2024 roku na Lubelszczyźnie przekroczyła 200 MILIONÓW zł. Zapraszamy do punktów LOTTO i na www.lotto.pl, a także do gry przez aplikację!

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół
film

Mariusz Banach o połączeniu SP19 i SP25: Nie mamy trudniejszych decyzji w samorządach, jak te o likwidacji szkół

Gościem programu Dzień Wschodzi jest Mariusz Banach, zastępca prezydenta miasta Lublin ds. oświaty i wychowania. Z wiceprezydentem rozmawiamy o tym, jak miasto finansuje szkoły i dlaczego koszty edukacji rosną. Jak wytłumaczyć budowanie nowych szkół w mieście w sytuacji, kiedy w innych częściach miasta szkoły są łączone i likwidowane? Na te i inne pytania odpowie nasz gość.

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Po blisko tygodniu Bernardyńska otwarta dla ruchu. Jest jednak "ale"

Lubelski Ratusz poinformował, że wraca ruch kołowy i pieszy na ulicy Bernardyńskiej. Jest jednak ograniczenie.

Karol Kowalewski ma szansę wywalczyć pierwsze trofeum jako trener Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS gra dzisiaj z Zagłębiem Sosnowiec w półfinale Pekao SA Pucharu Polski

W czwartek, w Sosnowcu rozpoczął się finałowy turniej Peako SA Pucharu Polski koszykarek. Polski Cukier AZS UMCS Lublin dzisiaj o godz. 18 zmierzy się z MB Zagłębiem Sosnowiec.

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar pustostanu w Lublinie. Podczas przeszukania budynku strażacy natrafili na ciało mężczyzny.

Wczoraj odbyła się próba generalną przed premierą opery "don Giovanni"
film

„Don Giovanni” – premiera wyprzedana w 100 proc.

W Operze Lubelskiej szykuje się wydarzenie - bez ryzyka można stwierdzić - krajowego formatu. Chodzi o sobotnią premierę opery „Don Giovanni”. Reżyserem jest Wojciech Adamczyk, znany m.in. z serialu „Ranczo”. Z batutą stanie maestro Vincent Kozlovsky, a za epicką scenografię odpowiada Marek Chowaniec. Na scenie wystąpią znani artyści. W rolę komandora wcieli się Rafał Siwek, światowej sławy bas, w rolę tytułowego Don Giovanniego wcieli się Daniel Mirosław, zaś Donny Anny – Anna Barska. 

Mateusz Stolarski chciałby, żeby Jakub Łabojko dołączył do Motoru

Defensywny pomocnik dołączy do Motoru Lublin? „Jesteśmy na etapie rozmów kontraktowych”

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin wkrótce dokona szóstego transferu w zimowym okienku. Do beniaminka PKO BP Ekstraklasy może dołączyć Jakub Łabojko. Defensywny pomocnik przebywał z drużyną na obozie w Turcji. Obie strony rozmawiają już na temat kontraktu dla zawodnika, które ostatnio grał we Włoszech.

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

Sprzedam ,,szosę'' Triban

lublin

1 100,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kurek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

155,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Nieruchomości -> Wynajmę
Do wynajęcia lokal 75 m2  handlowo-usługowy w Puławach

Do wynajęcia lokal 75 m2 handlowo-usługowy w Puławach

Puławy

1 700,00 zł

Komunikaty