Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

4 września 2022 r.
15:30

Ogrody na talerzu czyli XIV Europejski Festiwal Smaku w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora am
3 2 A A

Jarmarków będzie aż cztery, a gotować będą przyrządzać m.in. lubelscy sportowcy. W poniedziałek w Lublinie rozpoczyna się Europejski Festiwal Smaku. Hasło przewodnie 14. edycji wydarzenia to „Anioły i ogrody”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jest co najmniej kilka powodów, by anioły były motywem przewodnim – tłumaczy Waldemar Sulisz, dyrektor festiwalu, odwołując się m.in. do obrazu francuskiego malarza Bartolomeo Esteban Murillo „Kuchnia Aniołów”, legendy o śnie Leszka Czarnego czy domku anielskiego w Gołębiu.

– Z kolei motyw ogrodu w tym roku jest mi szczególnie bliski – dodaje. – Lubelskie jedzenie to także, a może przede wszystkim, kuchnia roślinna. Archanioł Gabriel nie przyniósł światu pęta kiełbasy ale arcydzięgiel, roślinę leczniczą. To też nasz wielki hołd dla zieleni, wyraz tęsknoty za ogrodami i coraz większej społecznej świadomości, że już najwyższy czas, by przerwać pasmo betonowania miast.

Szef festiwalu przekonuje, że jedzenie z Lubelszczyzny to „jedzenie prawdziwe”.

– Chcemy w ciągu tych siedmiu dni trwania festiwalu opowiadać o tym, że prawdziwe jedzenie jest właśnie tutaj, w tym regionie. Jest to jedzenie roślinne, jedzenie oparte na bardzo starych recepturach, do tego niezwykle smaczne.

Festiwal rozpoczyna się w poniedziałek wernisażem wystawy plakatów Mirosława Zdrodowskiego w hotelu Arche przy ul. Zamojskiej w Lublinie.

– Urodzony w Lublinie, po liceum plastycznym w Nałęczowie, wybitny przedstawiciel polskiej szkoły plakatu, który nigdy dotąd nie miał wystawy w Mieście Inspiracji – podkreśla Sulisz.

Europejski Festiwal Smaku 2022

Wystaw w programie festiwalu jest kilka, podobnie jak spotkań z cyklu Literatura od kuchni (księgarnia Dosłowna w Centrum Kultury). Ale EFS kojarzy się przede wszystkim z pokazami kulinarnymi w plenerze i jarmarkiem produktów tradycyjnych.

Tegoroczną nowością jest Scena Młodych. Dziewięciu młodych kucharzy z całego regionu ma wyczarować na talerzu ogrody – zapowiada szef festiwalu.

Scena do kulinarnych pokazów stanie na rynku, na tyłach budynku Trybunału. Potrawy będą tam przyrządzać także lubelscy sportowcy.

– W piątek gotuje tam koszykarz Roman Szymański, w sobotę - lekkoatletka Sofia Ennaoui, a w niedzielę piłkarka ręczna Kinga Achruk. I jakby tego było mało to na piątek zapowiedziała się też reprezentacja rugby – mówi Waldemar Sulisz.

Straganów, a tym samym okazji do zakupów, też będzie więcej niż w latach ubiegłych.

W tym roku jarmarki będą cztery. Na placu przed ratuszem Jarmark Produktu Regionalnego i Lokalnego. Na rynku nasz Jarmark Inspiracji, czyli 40 stoisk z pysznymi rzeczami. Do tego jarmark na Szambelańskiej i Lubelskie Święto Cydru na błoniach pod zamkiem. Dodatkowo w weekend w budynku Lubelskiego Centrum Konferencyjnego odbędą się Targi kawy, czekolady i herbaty.

Stoiska Jarmarku Inspiracji na staromiejskim rynku staną już w środę. One też będą czynne najdłużej. Jak zapowiada organizator – do późnych godzin nocnych. W piątek rozstawią się stragany na pl. Łokietka, ul. Szambelańskiej, a Lubelskie Święto Cydru na błoniach to wydarzenie zaplanowane na piątek, sobotę i niedzielę.

Mniej niż podczas poprzednich edycji EFS będzie za to wydarzeń muzycznych. Nie będzie też sceny do koncertów w plenerze – wszyscy zaproszeni na festiwal muzycy zagrają w klasztorze oo. Dominikanów.

– Z pieniędzmi jest krucho – przyznaje szef festiwalu. – W piątek zagrają jedni z najbardziej znanych klezmerów w Polsce, czyli Cracow Klezmer Band pod nową nazwą The OneNess. Przed nimi Miłosz Bachonko, lubelski wirtuoz akordeonu, który zachwycił Placido Domingo. W sobotę Chopina zagra Włodzimierz Nahorny. To jedyny koncert, na który obowiązuje rejestracja miejsc, bo mamy ich tylko 85. Jestem niebywale szczęśliwy, że będziemy mogli zobaczyć w akcji tego światowej klasy muzyka.

W niedzielę, na zakończenie festiwalu, w bazylice klasztoru usłyszymy natomiast Dominikę Zamarę (sopran), Andrea Cecomorri (flet), Michała Dąbrowskiego (organy). Wstęp wolny.

– Nasz festiwal trwa i się rozwija. Jest coraz lepszy – nie ma wątpliwości Waldemar Sulisz. – Ma zbudowana markę, drugiego takiego w Polsce nie ma. Jest znakomitym narzędziem nie tylko do promocji województwa, ale też miasta. By za rok zrobić XV, absolutnie odlotową edycję potrzeba trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy. Ta tegoroczna odbywa się głównie dzięki Województwu Lubelskiemu, które jest partnerem strategicznym festiwalu oraz Krajowej Grupie Spożywczej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna