Dokładnie 10 lat temu ukazało się Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie utworzenia Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim
Z okazji 10. rocznicy powstania, jedna z najnowocześniejszych placówek penitencjarnych w kraju otrzymała sztandar
– Ta rocznica wpisuje się w obchody 600-lecia Opola Lubelskiego, 100-lecia odzyskania niepodległości i wigilię 100-lecia istnienia Służby Więziennej – mówi ppłk Andrzej Fereniec, dyrektor ZK w Opolu Lubelskim.
Obecnie z ZK Opole Lubelskie przebywa 627 osadzonych. Są zakwaterowani w celach 3-osobowych lub „jedynkach” (tych jest zdecydowanie mniej). Na tle kraju opolska placówka wyróżnia się wysokim stopniem aktywizacji zawodowej więźniów. Dziś pracuje ponad 300, z czego 100 poza murami więzienia.
W ZK Opole Lubelskie pracuje obecnie 242 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.
– Od początku zabiegamy o utwierdzanie w lokalnej społeczności przekonania, że w trudnych chwilach na więźniów można liczyć – mówi por. Łukasz Pruchniak. – Osadzeni udowodnili to w 2011 roku, podczas wielkiej powodzi, gdy razem z mieszkańcami pracowali przy zabezpieczaniu wałów i usuwaniu skutków kataklizmu.
ZK Opole Lubelskie może się też pochwalić ciekawymi inicjatywami kulturalnymi. W marcu więzienie odwiedził lider i założyciel zespołu T.Love. Zygmunt Staszczyk spotkał się ze skazanymi i zagrał dla nich. Na gitarze akompaniował mu por. Pruchniak.