Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

25 kwietnia 2022 r.
12:12

Coś dobrego z okropnie złego. Pieniądze do Karczmisk trafiły aż z Ameryki

Autor: Zdjęcie autora agdy
18 0 A A

Czy może coś dobrego zostać po wojnie? W Karczmiskach powstaje międzynarodowa świetlica, która ma wspierać ukraińskich uchodźców. Ale miejsce, na które pomysł i fundusze przyszły z Ameryki, to miejsce z przyszłością. Będzie służyło młodym mieszkańcom i integrowało ze światem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tym roku wielkanocne życzenia władz gminy dla mieszkańców Karczmisk (powiat opolski) były szczególne. Dużo w nich było mowy o uchodźcach i podziękowań za: dary, zaoferowaną Ukraińcom pracę, zakupy. Uwagę zwracała lista zagranicznych darczyńców, którzy w sumie przekazali ponad 50 tysięcy złotych oraz organizowali transporty darów.

– Podałem nazwiska i kwoty. Pieniądze są już publiczne, wpłynęły na konto gminy, wprowadziliśmy je do budżetu. To też forma podziękowania osobom, które organizowały u siebie zbiórki i wsparły uchodźców, a jest u nas około 300 Ukraińców – mówi Janusz Goliszek, wójt gminy Karczmiska, który tłumaczy, że utrzymuje kontakt z osobami, które wyemigrowały za granicę wiele lat temu ale nadal czują się mieszkańcami.

– Utożsamiają się z tym terenem, to tacy lokalni patrioci. Teraz zdarzyła się taka sytuacja i bardzo pomogli. Dary rzeczowe już rozdysponowaliśmy. Centrum pomocy działa w budynku dawnej szkoły w Słotwinach. Stał pusty i bardzo się w tym momencie przydał. Mieszka w nim grupa uchodźców i tam trafiało wszystko co dostaliśmy.

Coś zacząć robić

Dwie osoby, które przekazały gotówkę miały konkretny pomysł jak ją wydać. – Pani Agata z Ameryki wpadła na pomysł, żeby powstała u nas międzynarodowa świetlica. Pieniądze będą wykorzystane na jej działalność, bo chodzi nie tylko o doraźne wsparcie ukraińskich dzieci ale stworzenie miejsca, które będzie służyło w dalszej perspektywie. Nie będzie inwestowania w mury, bo pomieszczenie w naszym zespole szkół jest, tylko w ludzi, którzy profesjonalnie będą pracować z dziećmi. Na początek psycholog i tłumacz, potrzebni małym uchodźcom. Później chcemy by w międzynarodowej świetlicy prowadzone były między innymi zajęcia z robotyki – zapowiada wójt.

– Zbiórka pieniędzy była reakcją na moją rozpacz i bezradność. Musiałam „coś zacząć robić” żeby nie oszaleć. Natychmiast zareagowali moi Amerykańscy przyjaciele, rodzina w tym również mała grupka Polaków. To już 314 osób, które zaufały mi, że wspólnie zrobimy coś dobrego – tłumaczy Agata Czopek, która ponad 30 lat temu wyjechała do Pensylwanii. Przez dwadzieścia lat życia zawodowego zajmowała się około 12 tysiącami studentów z całego świata w ramach programu Work & Travel. Jak opowiada, praca zawiodła ją do 26 krajów świata na targi pracy. Przez 15 lat, co roku była na Ukrainie. W Kijowie, Dniepropietrowsku, Harmonie, Czerkasym, Odessie. – Ta wojna dotknęła mnie bardzo osobiście, bo pod moimi skrzydłami miałam koło 3 tysięcy studentów z Ukrainy. Tam mam również partnerów biznesowych i wielu przyjaciół.

Tego nie uczą z książek

Pytana, dlaczego właśnie w Karczmiskach ma powstać międzynarodowa świetlica, Agata Czopek wyjaśnia, że z tego miejsca wyniosła jako dziecko wiedzę i wartości które jej służą do dziś.

– Szacunek do innych ludzi, starszych, nauczycieli, sąsiadów. Tam się nauczyłam miłości do muzyki, sportu, języków, ciekawości świata. A obserwując efekty mojej pracy ze studentami z całego świata dotarło do mnie, że tego wszystkiego czego „moja młodzież” uczyła się od siebie, nie można nauczyć się z książek. Przez lata burzyliśmy mury różnic między nami. Zastępowaliśmy je mostami wzajemnego zrozumienia i zachwycaliśmy się bogactwem naszych kultur. Tych wartości trzeba uczyć od dziecka i przekazywać z pokolenia na pokolenie – dodaje inicjatorka powstania oryginalnego miejsca.

Zajęcia z robotyki w międzynarodowej świetlicy w niewielkiej miejscowości powiatu opolskiego to nie abstrakcja. Kilka lat temu w Karczmiskach powstała szkolna drużyna Space Beavers (Kosmiczne Bobry), której członkowie świetnie sobie radzą w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kodowania i konstruowania robotów, przywożąc puchary i medale.

Merytoryczną stronę pracy międzynarodowej świetlicy przygotowuje dyrekcja i pracownicy Zespołu Szkół w Karczmiskach.

Na zdrowie, na głód

– Natomiast mieszkająca w Anglii pani Lidia wskazała jako cel leki i pomoc medyczną dla ukraińskich uchodźców. Rozwiązaliśmy to w ten sposób, że recepty są realizowane w naszej jedynej aptece w Karczmiskach, która wystawia gminie faktury – dodaje wójt Janusz Goliszek.

– Kiedy tylko zaczął się konflikt, wszyscy się bardzo przejęliśmy. Wiedziałam, że dużo uchodźców z Ukrainy zapewne zatrzyma się na Lubelszczyźnie. W Poniatowej skąd pochodzę, od kilku lat sezonowo pracowali imigranci. Mama mi przekazała, że od czasu najazdu Rosji na Ukrainę, przyjechały do nich rodziny i znajomi. Znam realia w Polsce. Wiem, że ani władzom lokalnym ani organizacjom pozarządowym z pewnością nie jest łatwo sprostać napływowi tak dużej liczby ludzi w tak krótkim czasie – mówi Lidia Webb, która mieszka w Anglii.

Planowała, że w marcu przyjedzie do Polski, więc postanowiła, że zbierze u siebie pieniądze i je przywiezie. – Oprócz gminy Karczmiska, której do tej pory podarowałam ponad 21 tys. złotych, dałam też ponad 26 tys. złotych gminie Poniatowa. Z tego 20 tys. szkole podstawowej z przeznaczeniem na obiady dla dzieci uchodźców i ponad 6 tys. dla Domu Muzyki w Kraczewicach, gdzie mieszka dużo rodzin z Ukrainy. Mam jeszcze 120 funtów z datków i pewnie przekażę je gminie Karczmiska – wylicza pani Lidia.

Międzynarodowa świetlica, która ma być miejscem integracji zostanie otwarta w Dniu Matki lub Dniu Dziecka. Szkoła, gmina i inicjatorka planują festyn pod hasłem Nigdy Więcej Wojny!

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Kilka godzin bez wody. To dotyczy jednej ulicy w mieście

Albo trzeba kranówki nałapać na zapas, albo po prostu jakoś bez bieżącej wody przeżyć kilka godzin. Przerwy w dostawie zapowiada na poniedziałek PGK Zamość.

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Owoce na wagę złota? Kto pracuje, ten ma

Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

Lidera nie oddali, czyli Orlęta Łuków w derbach lepsze od ŁKS Łazy

W spotkaniu otwierającym 24. kolejkę Orlęta Łuków pokonały ŁKS Łazy 1:0. Gola na wagę trzech punktów strzelił z rzutu karnego Bartosz Młynarczyk.

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Truskawka ma się dobrze, ale lokalnych plantacji ubywa

Tegoroczny sezon truskawkowy zaczął się kilka tygodni wcześniej, niż zwykle. Choć mamy dopiero początek maja, prace na polach idą pełną parą. Pogoda, nie licząc nocnych przymrozków, dopisuje. Za dwukilogramową łubiankę znad Wisły w tym tygodniu płaciliśmy ok. 35 złotych

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

Słabo zaczęli, dobrze skończyli. Edach Budowlani nadal w grze o brązowy medal

W spotkaniu przedostatniej kolejki Edach Budowlani Lublin pokonali Drew Pal 2 RC Lechię Gdańsk 29:17.

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Policyjny pościg. Z okna volkswagena wylatywały narkotyki

Wieźli w samochodzie prawie kilogram narkotyków, więc nic dziwnego, że nie mieli ochoty na spotkanie z policją. Ale po pościgu zostali zatrzymani. Dwaj mieszkańcy powiatu włodawskiego musza się liczyć z długą odsiadką.

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

Kolejna zimna noc. Może być kilka stopni poniżej zera

W dzień jest słonecznie i sporo na plusie, ale nocą temperatura znacząco się obniży. Instytut Meteorologii I Gospodarki Wodnej wydał kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie o przymrozkach. Zimno będzie w całym województwie.

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

28 przelewów w 2 miesiące. Kobieta straciła duże pieniądze

Uwierzyła, że może dużo zarobić. A wizja zysku uśpiła jej czujność. 40-latka z powiatu ryckiego tak skutecznie "inwestowała", że straciła aż 85 tys. zł. Teraz oszustów, którzy ją nabrali próbuje ustalić policja.

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość
Zdjęcia
galeria

Pomysł na wycieczkę. Róże, historia i plany na przyszłość

To wyjątkowe miejsce, powstałe z pasji do historii i róż. Tych najpiękniejszych kwiatów jest tutaj już ponad 700 odmian. Park Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym lada dzień mienić się będzie tysiącem barw.

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Bakterie w wodociągu. Problem ma kilka wsi w dwóch gminach

Przekroczenie wartości parametru mikrobiologicznego i obecność bakterii kałowych stwierdzili kontrolerzy sanepidu po zbadaniu wody z wodociągu w Wierzchowiskach (gm. Piaski, pow. świdnicki) oraz w Opoczce (gm. Annopol, pow. kraśnicki).

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)
24 maja 2024, 10:00

Pysznie jak przed wiekami. Kulinarny festiwal z kuchnią Mikołaja Reja (program)

Ćwikiełki w piec namotać, czyli zbliża się Festiwal Mikołaja Reja – mówi prof. Jarosław Dumanowski, który obok Nicolasa Mikołaja Niki Reya, Łukasza Modelskiego i dr Jacka Szklarka przyjedzie do Siennicy Różanej, by od 24-26 maja 2024 opowiadać o ojcu literatury polskiej, gotować wedle jego upodobań i wypiekać mikołajowe gąski

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna
AKTUALIZACJA
galeria

Tragiczny wypadek na motocyklu. Nie żyje 35-letni mężczyzna

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak do tego doszło. Faktem jest, że w wypadku drogowym pod Kraśnikiem dzisiaj rano zginął 35-letni mężczyzna jadący motocyklem.

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria
film

Oddycha czy nie oddycha? Młodzi ludzie ratowali ofiary wypadków

Park Ludowy był w sobotę jak wielki tor nieszczęść i wypadków. Odbywały się tam okręgowe zawody w ramach XXX Ogólnopolskie Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczestnicy musieli pomagać i ratować osoby potłuczone, poparzone, nieprzytomne, omdlałe, ranne i połamane. Na szczęscie byli to tylko pozoranci.

Ponad 100 nowych ochotników w terytoliarsach
ZDJĘCIA
12 maja 2024, 8:00
galeria

Ponad 100 nowych ochotników w terytoliarsach

Kolejni ochotnicy rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 2 Lubelskiej Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej. 24 maja złożą uroczystą przysięgę.

Weekend w kinie. Na ekranie 6 najlepszych dokumentów
17 maja 2024, 19:00

Weekend w kinie. Na ekranie 6 najlepszych dokumentów

Sześć najlepszych dokumentalnych filmów zaprezentowanych na 21. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie do obejrzenia w Zamościu w majowy weekend.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium