Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

3 sierpnia 2022 r.
13:00

Kolej wąskotorowa hitem tego lata. Ma być nowa atrakcja

Autor: Zdjęcie autora agdy
72 1 A A
(fot. Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa)

Tego lata Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa przewiozła już więcej pasażerów niż miała przez cały sezon przed pandemią. Trwa remont kolejnych wagonów, by jak najwięcej chętnych mogło się wybrać na przejażdżkę. Na renowację czeka lokomotywa, która będzie w Karczmiskach pozowała do zdjęć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa tego lata idzie na rekord. Ciuchcia, która obchodzi 130. rocznicę powstania jest oblegana przez okolicznych mieszkańców i turystów wypoczywających w powiecie opolskim. Już po majówce, w czasie której na stacji w Karczmiskach w jeden dzień przewinęło się niemal tysiąc osób było wiadomo, że zainteresowanie chlubą władz powiatu będzie duże. Nic dziwnego, przez dwa pandemiczne sezony kursów nie było.

Bardzo się spieszymy

Wiosną rada powiatu jednogłośnie zainwestowała 90 tys. zł w tabor wąskotorówki. Pieniądze właśnie są wydawane.

– Remontujemy dwa wagony, jeden rumuński z 1987 roku i starszy polski z 1960 roku. Rumuński jest wagonem zakrytym. Jeżdżą dwa takie, ten będzie trzeci i powinien jeszcze w sierpniu ruszyć na trasę. Bardzo się spieszymy, bo zainteresowanie kursami jest tak duże, że w niedziele jest więcej chętnych niż możemy zabrać. Kolejne miejsca bardzo się nam przydadzą, bo wówczas zamiast 150 pasażerów do kolejki wsiądzie 200 – mówi Kamil Domański, kierownik sekcji Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej w Karczmiskach.

Rumuńskie wagony jeżdżą po polskich wąskich torach od czasów PRL. Można je także spotkać w Bytomiu i Koszalinie. Ten szykowany do powrotu na opolską trasę jeszcze w 2001 roku jeździł według rozkładu, ale już miał bardzo mało pasażerów. Potem pojawiał się sporadycznie w celach wycieczkowych.

Biały i czerwony sentyment

Możliwe, że to te wagony widział Kamil Domański na trasie, gdy jako dziecko machał przejeżdżającym składom.

– Nie chodziłem jeszcze do podstawówki, kiedy na dźwięk sygnału lokomotywy jechałem rowerem do przejazdu w Wąwolnicy, żeby zobaczyć wąskotorówkę. Tak mi się spodobała, że potem byłem w grupie wolontariuszy patrolujących trasę nałęczowską. Sprawdzaliśmy stan torowiska, wycinaliśmy krzaki. W końcu przyszedłem na kolejkę do pracy – wspomina.

Remontowanemu wagonowi zostawiono oryginalne czerwono-białe kolory. Jest odmalowany, wnętrze zostało wysprzątanie, są nowe firanki. Ale pracownicy NKW starli się zostawić jak najwięcej elementów, żeby pasażerowie mogli poczuć, że są w dawnym wagonie a starsi sobie przypomnieli podróże przed laty.

Jak tłumaczą, znacznie więcej pracy wymagał układ hamulcowo-jezdny, bo od tego zależy bezpieczeństwo i uzyskanie niezbędnych dokumentów i pozwoleń. Wagony czy lokomotywy muszą przechodzić cykl badań, podobnie jak to się dzieje w przypadku aut.

Stolarz w pociągu

Dłużej na powrót na wąskie tory poczeka wagon typu retro, który też jest restaurowany ale oprócz remontu części jezdnych dużo pracy będzie miał tu stolarz. Chodzi o elementy podłogi czy ławek, które pojawiły się w nim w latach 90. bo to wówczas wagon towarowy został przerobiony na odkryty turystyczny dla pasażerów. Możliwe, że jeszcze w tym sezonie dołączy do składu.

Pracownicy Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej zapewniają, że lokomotywa, która dziś ciągnie wagony i 150 pasażerów spokojnie sobie poradzi z dłuższym składem. – Ona tu jest jak w sanatorium – żartują, bo ciuchcią transportowano ładunki o dwa razy większej masie niż turyści.

Stanie na stacji lokomotywa

Prace przy bardzo potrzebnych wagonach odciągnęły ekipę kolejki od remontu lokomotywy, która od blisko 30 lat stoi na bocznym torze. Jest pomysł, żeby po odmalowaniu została wyeksponowana w Karczmiskach koło miejsca na ognisko. W dalszej perspektywie będzie udostępnienie jej kabiny.

– To najmłodsza lokomotywa jaką mamy, trzeba by około miliona złotych by ją uruchomić. Mogła by służyć w przyszłości na trasie do Nałęczowa, choć to typowa lokomotywa manewrowa. Służyła na placu cukrowni do przestawiania składów. Na trasę się nadaje w ostateczności, ale jak szacujemy raz zainwestowane w nią pieniądze, to 20 lat używania – ocenia Kamil Domański.

Wagony i drezyny

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa to 20 km linii oraz 5 stacji kolejowych z których korzysta kolejka oraz drezyny rowerowe. No i przede wszystkim pracownicy. Razem ze stażystami - piętnaście osób.

Jak podkreśla kierownik sekcji, to właśnie dzięki umiejętnościom ekipy i pracom prowadzonym w warsztacie na miejscu, uda się za przyznane 90 tys. zł wyremontować dwa wagony. Firmy zajmujące się tego typu działalnością, proszone o wycenę chciały więcej za renowację jednego.

Ciuchcia jeździ na trasach: Karczmiska-Poniatowa-Karczmiska oraz Karczmiska-Polanówka-Karczmiska, a rowerowe drezyny Karczmiska-Polanówka-Karczmiska; Karczmiska-Pustelnia-Karczmiska i Karczmiska-Poniatowa-Karczmiska. Aktualne rozkłady i informacje są na Fb Nadwiślańskiej Kolei Wąskotorowej.

(fot. Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar budynku w Lublinie. Życia mężczyzny nie udało się uratować

Pożar pustostanu w Lublinie. Podczas przeszukania budynku strażacy natrafili na ciało mężczyzny.

Wczoraj odbyła się próba generalną przed premierą opery "don Giovanni"
film

„Don Giovanni” – premiera wyprzedana w 100 proc.

W Operze Lubelskiej szykuje się wydarzenie - bez ryzyka można stwierdzić - krajowego formatu. Chodzi o sobotnią premierę opery „Don Giovanni”. Reżyserem jest Wojciech Adamczyk, znany m.in. z serialu „Ranczo”. Z batutą stanie maestro Vincent Kozlovsky, a za epicką scenografię odpowiada Marek Chowaniec. Na scenie wystąpią znani artyści. W rolę komandora wcieli się Rafał Siwek, światowej sławy bas, w rolę tytułowego Don Giovanniego wcieli się Daniel Mirosław, zaś Donny Anny – Anna Barska. 

Mateusz Stolarski chciałby, żeby Jakub Łabojko dołączył do Motoru

Defensywny pomocnik dołączy do Motoru Lublin? „Jesteśmy na etapie rozmów kontraktowych”

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin wkrótce dokona szóstego transferu w zimowym okienku. Do beniaminka PKO BP Ekstraklasy może dołączyć Jakub Łabojko. Defensywny pomocnik przebywał z drużyną na obozie w Turcji. Obie strony rozmawiają już na temat kontraktu dla zawodnika, które ostatnio grał we Włoszech.

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Zimowe liczenie ptaków. Spacery, wycieczki i prelekcje

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na weekendowe spacery ornitologiczne. Mieszkańcy Lubelszczyzny mogą wybierać spośród 4 darmowych wycieczek.

Skrzydłowy Azotów Puławy Marek Marciniak zdobył w meczu z Kuwejtem trzy bramki

Z Kuwejtem Polacy rzucili 12 bramek z rzędu. Wygrali 42:32

W drugim spotkaniu o miejsca 25-32 podczas mistrzostw świata reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych pokonała Kuwejt 42:32

Stokrotka w sporze zbiorowym

Stokrotka w sporze zbiorowym

Pracownicy sieci sklepów Stokrotka zaapelowali do zarządu firmy o poprawę warunków pracy i płacy, nie wykluczają referendum i strajku. Spółka poinformowała, że w styczniu wynagrodzenie pracowników wrosło o ok. 8 proc. a w planach jest zwiększenie środków na fundusz socjalny.

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Lubelskie szkoły w walce z plastikiem. Miasto ogłosiło konkurs z ekologiczną nagrodą

Dzień Bez Opakowań Foliowych stał się w Lublinie okazją do rozpoczęcia nowej inicjatywy edukacyjnej dla szkół podstawowych. Konkurs „Dzień bez plastiku w mojej szkole” ma na celu ograniczenie zużycia plastiku i promowanie ekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży. Zwycięska szkoła otrzyma stację do segregacji odpadów.

mł. asp. Piotr Czernik oraz st. sierż. Sławomira Ostapczuk

Wdzięczny za reanimację

Do bialskiej komendy wpłynęły podziękowania dla funkcjonariuszy komisariatu w Terespolu, którzy w miniony poniedziałek skutecznie  reanimowali 63-latka. Członek rodziny uratowanego mężczyzny docenił profesjonalną postawę i ogromne zaangażowanie w trakcie wykonywanych obowiązków.

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie
WIDEO
film

Fiknął salto na rondzie 100-lecia KUL w Lublinie

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na Rondzie 100-lecia KUL. 35-letni kierujący busem marki Peugeot nie ustąpił pierwszeństwa na skrzyżowaniu i zderzył się z mercedesem. Auto efektownie dachowało. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji
film

Lubelski akcent wśród oscarowych nominacji

"Prawdziwy ból", czyli film kręcony w większości na Lubelszczyźnie otrzymał nominację do Oscara. Rozdanie nagród już w nocy z 2 na 3 marca.

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Kto nada nazwę Arenie Lublin? MOSiR chce znaleźć sponsora tytularnego

Arena Lublin, największy stadion w regionie, może zmienić swoją nazwę. MOSiR „Bystrzyca” szuka firmy, która stanie się sponsorem tytularnym obiektu.

Solidarność PZL - zwycięzca w kategorii open podczas Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika

Po pięciu latch przerwy w Świdniku ponownie rozegrany został Turniej o Puchar Burmistrza

Solidarność PZL, Neptun i Dywany triumfatorami Turnieju o Puchar Burmistrza Świdnika. Turniej futsalu został reaktywowany za sprawą stowarzyszenia Manufaktura Futbolu. W hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Świdniku, która była oficjalnym partnerem turnieju, w trzech kategoriach rywalizowało 17 drużyn.

Antonio Sefer to piąty zawodnik, który dołączył w ostatnich tygodniach do Motoru Lublin

Piąty transfer Motoru Lublin potwierdzony

Zgodnie z planem Motor Lublin ogłosił w czwartek piąty transfer podczas zimowego okienka. Do drużyny beniaminka PKO BP Ekstraklasy dołączył Antonio Sefer. Niespełna 25-letni zawodnik przenosi się do Polski na zasadzie półrocznego wypożyczenia z Hapoelu Beer Sheva, ale w umowie znalazła się opcja wykupu.

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

Auto w wodzie, kierowca na brzegu

 Strażacy z Krasnegostawu mieli mokry czwartek. Musieli wyciągać auto z rzeki Wieprz. Do zdarzenia doszło w Stężycy Nadwieprzańskiej.

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium