Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

15 maja 2022 r.
8:09

Ostatni ordynat i jego żona w Zamojskiej Alei Sław

Autor: Zdjęcie autora ak
49 0 A A
Róża i Jan Zamoyscy w dniu swoich zaręczyn.
Róża i Jan Zamoyscy w dniu swoich zaręczyn. (fot. Archiwum prywatne Marcina Zamoyskiego)

Róża i Jan Zamoyscy herbu Jelita – taki napis znajdzie się na kolejnej, piętnastej już tablicy wmurowanej w nawierzchnię ulicy Grodzkiej na Starym Mieście w Zamościu, gdzie funkcjonuje Zamojska Aleja Sław.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie umieścimy na tej tablicy, jak zwykle to bywało odcisku butów bohaterów, ponieważ Róża i Jan Zamoyscy nie żyją. Pojawi się jedynie napis, bez herbu, bo po prostu nie wypadałoby go deptać – tłumaczy Teresa Madej, pomysłodawczyni i organizatorka Zamojskiej Alei Sław.

Termin uroczystości planowanych na 10 i 11 czerwca nie jest przypadkowy. Jan Zamoyski urodził się 110 lat temu, 12 czerwca. W bieżącym roku, również w czerwcu przypada także 20. rocznica jego śmierci. Rok 2022 roku został wybrany również dlatego, że teraz właśnie przypada 30-lecie wpisania Zamościa na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zanim zapadła decyzja o tablicy dla Zamoyskich, pomysłodawczyni Alei skontaktowała się z ich potomkami, m.in. synem, Marcinem Zamoyskim, byłym prezydentem miasta i uzyskała zgodę ich wszystkich.

Teresa Madej mówi, że o uhonorowaniu ostatniego ordynata i jego żony myślała już od dawna. – Zwłaszcza, że dotąd ani żadne stowarzyszenie, ani żadna organizacja, ani miasto nie umiejscowiło nigdzie poświęconej im tablicy, a to postaci niezwykle ważne dla historii miasta i regionu – przekonuje.

Róża Zamoyska nazywana była przez społeczność Zamojszczyzny „Aniołem Dobroci”, bo w czasie II wojny światowej wraz z mężem, żołnierzem Armii Krajowej poświęciła się ratowaniu ludzi. Organizowała m.in. pomoc dla ludności z zachodniej Polski uciekającej przed Niemcami. Na ich potrzeby oddała willę w Zwierzyńcu. Po powrocie męża razem poświęcili się służbie społecznej. Kiedy w czerwcu 1943 r. Niemcy utworzyli w Zwierzyńcu obóz dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, oboje zorganizowali pomoc żywnościową dla osadzonych. Zaś Róża osobiście codziennie dostarczała zaopatrzenie do obozu. Wspólnie utworzyli ochronkę i szpital dla dzieci.

Jan Zamoyski już po wojnie działał m.in. w założonym w Warszawie Towarzystwie Przyjaciół Zamościa. Z kolei w jubileuszowym roku 400-lecia Zamościa (1980) ofiarował miastu berło Akademii Zamojskiej z 1619 r. odzyskane z depozytu muzeum Czartoryskich w Krakowie. Do dziś jest to najcenniejszy eksponat Muzeum Zamojskiego. Jan Zamoyski własnym sumptem utworzył w 1987 roku Muzeum Sztuki Sakralnej Fundacji Rodziny Zamoyskich przy zamojskiej katedrze. W 1995 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Wałęsę Orderem Orła Białego.

Podczas odsłonięcia tablicy w Zamojskiej Alei Sław planowane są koncerty, suity teatralne, również spotkanie z rodziną Zamoyskich i zwiedzanie miasta z przewodnikami zamojskiego oddziału PTTK noszącego imię Róży i Jana Zamoyskich.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Zamojski, Prezydent Miasta Zamość.

Uhonorowani w Zamojskiej Alei Sław

W Zamojskiej Alei Sław od 2008 roku odsłonięte zostały tablice poświęcone znakomitym osobowościom polskiej kultury i nauki. Uhonorowani w ten sposób zostali: Jan Machulski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Krzysztof Zanussi, prof. Janusz Stanny, Stefan Szmidt,prof. Jerzy Kowalczyk,prof. Marian Konieczny, Paweł Dudziński, Beata Ścibakówna,prof. Jan Englert, Tadeusz Wicherek, Zespół VOX, Małgorzata Dybowska, Maria Sarnik-Konieczna, Zbigniew Małkowicz. Każda z tych postaci swoją działalnością związała się z Zamościem.

Wszystkie dotychczasowe tablice wykonał artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.

O tym, kto zostanie w tym roku uhonorowany w Zamojskiej Alei Sław, Teresa Madej poinformowała w czwartek, podczas zorganizowanej na ul. Grodzkiej konferencji prasowej. (fot. Mirosław Chmiel)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

Gala karnawałowa w Operze
7 lutego 2025, 18:00

Gala karnawałowa w Operze

Mamy karnawał, czas zabawy. Opera Lubelska zaprasza na Galę Karnawałową w stylu brilliant, która zaświeci blaskiem Wiednia i Paryża.

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!
MEMY
galeria

Wszystkiego najlepszego wszystkim dziadkom!

22 stycznia obchodzimy Dzień Dziadka. To właśnie dzięki nim świat jest lepszy.

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu
galeria

Ul. Bernardyńska jeszcze dziś zamknięta dla ruchu

Ulica Bernardyńska nadal pozostaje zamknięta dla ruchu. Obowiązują objazdy komunikacji miejskiej. Decyzja o otwarciu ulicy może zapaść jutro.

Sebastian Rudol może wkrótce pożegnać się z Motorem Lublin

Sebastian Rudol pożegna się z Motorem Lublin?

Niespodziewane wieści transferowe. Według plotek wkrótce Motor Lublin może opuścić Sebastian Rudol. Środkowy obrońca pokazał się na jesieni z bardzo dobrej strony, ale w zimie żółto-biało-niebiescy sprowadzili już dwóch stoperów. „Rudi” ma przenieść się do pierwszoligowego ŁKS Łódź.

Zigi Zana

Miał być przełom, a jest problem. Kupiec nie zapłacił za najdroższą klacz aukcji Pride of Poland

Typowana jako faworytka ubiegłorocznej aukcji Pride of Poland, klacz Zigi Zana taką się okazała. Problem w tym, że stadnina w Michałowie do tej pory nie doczekała się 145 tys. zł euro. To cena, za którą wylicytował ją kupiec z Belgii.

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej
galeria

Uroczystości pogrzebowe Marianny Krasnodębskiej

Marianna Krasnodębska pseud. „Wiochna” zmarła w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę na cmentarzu na Majdanku.

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Pijany omal nie wjechał w dzieci. Miał 3 promile i zakaz kierowania

Gdyby nie reakcja świadków, mogłoby dojść do tragedii. Jedna z dziewczynek odskoczyła w ostatniej chwili.

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Nie żyje muzyk disco polo. Zginął w wypadku samochodowym

Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, zginął we wczorajszym wypadku w Werbkowicach. Jak podaje policja - zderzył się czołowo z pojazdem wojskowym.

Pożar domu

Sąsiad uratował starszą kobietę z pożaru domu. Trwa zbiórka na odbudowę

Gdyby nie odważny sąsiad, pani Stanisława mogłaby spłonąć w pożarze swojego dobytku. Wójt gminy w specjalny sposób podziękował panu Januszowi, a przyjaciele uruchomili zbiórkę na odbudowę domu.

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Pechowy Dzień Babci – seniorki straciły 65 tys. zł

Dzień Babci nie był szczęśliwy dla seniorek z Lublina. Kobiety uwierzyły w historie o ataku na konto bankowe i wypadku wnuczki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium