Użytkownicy hulajnóg elektrycznych wypożyczanych na tzw. minuty czasami mogą przysporzyć wiele problemów. Właśnie z jednym z nich do naszej redakcji zwróciła się mieszkanka Lublina.
– Jestem osobą niewidomą, ostatnio poruszając się po osiedlu na którym mieszkam wpadłam na coś i przewróciłam się. Osoba, która pomogła mi wstać, powiedziała mi że to hulajnoga. Była zostawiona na środku chodnika – relacjonuje pani Barbara, która zgłosiła się do naszej redakcji z prośbą o pomoc – Ja rozumiem, że można je zostawiać w dowolnym miejscu, ale na środku chodnika? Kierowca zostawi samochód na środku jezdni i też sobie pójdzie załatwiać sprawy?
Problem pozostawianych „gdzie popadnie” hulajnóg, nie tyczy się tylko i wyłącznie osób niewidomych. Także osoby widzące i pełnosprawne mają z nimi utrapienie
– Kiedyś jechałam z dzieckiem w wózku i taka hulajnoga była zaparkowana w taki sposób, że nie mogłam jej ominąć. Chciałam ją przestawić, to zaczęło to piszczeć w niebogłosy, przestraszyło mnie i dziecko. A jakby ominąć ją miała osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim? – wspomina Klaudia, która także miała nieprzyjemną sytuację z hulajnogami.
Czy parkować hulajnogi można wszędzie?
Nad tematem parkowania hulajnóg elektrycznych pochylili się ustawodawcy. W ustawie Prawo o Ruchu Drogowym czytamy, że hulajnogę należy pozostawić na czas postoju w miejscu wyznaczonym. Jeśli takiego miejsca nie ma, wówczas należy postawić ją równolegle do chodnika przy jego krawędzi najbardziej oddalonej od ulicy. Jak to się ma do realiów?
– Funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Lublin niemal codziennie podejmują interwencje w tym zakresie. W momencie kiedy zauważą hulajnogę pozostawioną w niewłaściwy sposób, ustawiają ją we własnym zakresie w sposób zgodny z przepisami – informuje Sylwia Kuc ze straży miejskiej w Lublinie.
Jednak nie kończy się tylko i wyłącznie na tym. Straż miejska kontaktuje się z operatorem hulajnóg w celu ustalenia ostatniego użytkownika pojazdu. Potem prowadzone są czynności w sprawie popełnionego wykroczenia.
Sylwia Kuc informuje, że za źle zaparkowaną hulajnogę grozi mandat w wysokości 100 zł.
– W tym roku (2024 – przyp.red.) Straż Miejska Miasta Lublin nałożyła 67 mandatów karnych na kwotę 4850 zł. z art. 86b (spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym – przyp.red.) § 2 kodeksu wykroczeń wobec osób, które naruszają przepisy jadąc hulajnogą – dodaje Kuc.
Zapytaliśmy także operatora hulajnóg jak radzą sobie ze źle zaparkowanymi pojazdami.
- W każdym mieście, także w Lublinie, regularnie zbieramy nasze pojazdy w celu sprawdzenia ich stanu oraz konserwacji urządzenia. Równolegle zachęcamy aktywnie użytkowników i innych uczestników ruchu miejskiego, do zgłaszania pojazdów, które zostały nieprawidłowo zaparkowane. Takie sytuacje można zgłosić do nas na kilka sposobów: poprzez aplikację Bolt na smartfonie lub mailowo - mówi Weronika Ners, Menadżerka Operacyjna, Bolt Rentals w Polsce.