Edukacja

5 kwietnia 2023 r.
7:20

Pięć godzin mniej. Uczniowie będą wcześniej kończyć lekcje?

Autor: Zdjęcie autora ask
(fot. archiwum)

Już 1 września 2024 r. uczniowie mogą mniej czasu spędzać w szkole. W zależności od poziomu edukacji chodzi o od trzech do pięciu godzin tygodniowo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O zmniejszeniu ilości godzin lekcyjnych związanych z „okrojeniem” podstawy programowej poinformował minister edukacji Przemysław Czarnek.

– W zależności od rocznika, poziomu szkoły, będzie to trzy, cztery albo pięć godzin. Mamy świadomość, że dzieci za długo przebywają na lekcjach, że tego "zakuwania" jest za dużo – mówi Czarnek w wywiadzie udzielonym PAP. – Należy przejrzeć podstawy programowe wszystkich przedmiotów, zastanowić się, co z nich wyjąć, żeby osiągnąć efekt krótszego tygodnia nauki dla uczniów.

Dodaje, że zmniejszyć podstawę programową można właściwie z wszystkich przedmiotów, ale o szczegółach rozmawiać będą eksperci.

– To pierwsza od wielu lat dobra decyzja dotycząca szkoły – uważa pani Ewa, mama dwóch uczniów z Lublina i pyta: – Czy pani po przyjściu z pracy do domu zgodziłaby się na kolejne godziny pracy? Teraz (w 7 klasie szkoły podstawowej – red.) lekcje codziennie zaczynają się o godz. 8, a kończą zwykle koło 15.00. Starszy syn, w trzeciej klasie liceum ma codziennie osiem godzin lekcji. Po wyjściu ze szkoły nie mają czasu dla siebie, bo praktycznie codziennie mają klasówki i kartkówki. Jest więc nauka, są prace domowe, są korepetycje. Dla mnie to jest dramat. Jako osoba dorosła takiemu systemowi pracy fizycznie bym nie podołała, a co mają powiedzieć nastolatki, dla których ważniejsze niż szkoła są kontakty z rówieśnikami?

Taki pomysł pochwalają też wszystkie dzieci, z którymi rozmawiamy.

– Jestem za. Nauki jest za dużo. Poza tym uczę się mnóstwa rzeczy, które w ogóle mi się do niczego nie przydadzą nigdy – uważa Aleks. – Po co uczyć się na pamięć tablicy Mendelejewa skoro zawsze można do niej zajrzeć? Po co tyle dat dziennych w historii? Chyba ważniejsza jest analiza tego, dlaczego do czegoś doszło i jakie były tego skutki.

– Nie lubię szkoły. Uczymy się tylko po to żeby napisać sprawdzian, a potem to jest do niczego nie potrzebne i znowu trzeba się uczyć czegoś co jest niepotrzebne. I tak codziennie. Takich rzeczy, które są bardzo przydatne np. języków i informatyki nie ma tak dużo – wtóruje Szymon, licealista z jednej z najbardziej prestiżowych szkół w Lublinie.

Okazuje się jednak, że radość z krótszych lekcji może być przedwczesna. Przemysław Czarnek mówi bowiem o zmniejszeniu podstawy programowej „żeby dać więcej czasu na tzw. zajęcia miękkie, związane również z kulturą fizyczną, rekreacją”.

– (Uczniowie – red.) potrzebują więcej rekreacji, zajęć terenowych; zajęć, które będą budowały wspólnotę, relacje rówieśnicze. I na to będziemy stawiać – dodał minister. – Zrobimy to tak, żeby nie zmniejszać liczby godzin dla nauczycieli.

– Pomysł, żeby zmniejszyć podstawy programowe, które są dziś przeładowane i zarazem zmniejszyć liczbę godzin jest bardzo dobry. W tym wypadku muszę pana ministra pochwalić – przyznaje Adam Sosnowski, prezes lubelskiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Boje się jednak żeby nie poszło to w drugim kierunku, czyli likwidacji ważnych zajęć na rzecz potrzebnych ale jednak mniej najważniejszych zajęć związanych z wychowaniem fizycznym. Lepiej dać wolne dzieciom żeby same dobrze spożytkowały ten czas. W czwartek mamy spotkanie z panem ministrem. Chcemy rozmawiać o wielu rzeczach ale mam nadzieję, że i ten wątek zostanie poruszony.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium