Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 maja 2023 r.
11:35

Muzeum polarne w Puławach - pomysł na majówkę

0 A A
Na razie eksponaty oglądają grupy zorganizowane. 13 maja muzeum będzie dostępne dla wszystkich zwiedzających
Na razie eksponaty oglądają grupy zorganizowane. 13 maja muzeum będzie dostępne dla wszystkich zwiedzających (fot. B. Bałaban/FB)

Muzeum Badań Polarnych odwiedziło już ponad 300 gości. Do środka na razie placówka wpuszcza jedynie grupy zorganizowane. Zwiedzanie indywidualne zainauguruje Noc Muzeów, 13 maja. Na początek pokazane zostaną dwie wystawy czasowe oraz fragment stałej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowe muzeum przy ul. 4 Pułku Piechoty w Puławach otwiera się stopniowo. Pierwszy etap adaptacji wnętrz budynku po lubelskiej uczelni został już ukończony. Na parterze ulokowano szereg eksponatów związanych z polarnym światem. Fragment stałej wystawy poświęcono przyrodzie Arktyki i Antarktyki. Na gości czeka m.in. niedźwiedź polarny do oglądania w okularach 3D, figury pingwinów w skali 1:1, kości wieloryba, skuter śnieżny, stroje inuickie itp. Pierwsze wystawy czasowe to "Plastikowe morze" o zanieczyszczeniu mórz arktycznych oraz krajobrazy polarne i subpolarne.

To wszystko od dwóch tygodni mogą oglądać grupy zorganizowane w ramach bezpłatnych, muzealnych lekcji (po zgłoszeniu). Jak mówi szef placówki, Piotr Kondraciuk, dotychczas z tej oferty skorzystało już ponad 300 osób - głównie dzieci i młodzież ze szkół i placówek wychowawczych z powiatu puławskiego.

- Lekcje cieszą się dużym zainteresowaniem. Mamy już rejestracje na kolejny tydzień. Uważam, że nasza oferta może być wspaniałym uzupełnieniem dla nauki geografii i przyrody - ocenia dyrektor.

Pierwszą okazją do obejrzenia wnętrz nowego muzeum będzie sobota, 13 maja. Tego dnia placówka pozostanie otwarta dla zwiedzających od godz. 15 do 22. W związku z akcją "Noc Muzeów", wstęp będzie wolny. Biletowane wejścia przewidziano od wtorku, 16 maja. Z powodu niepełnych jeszcze ekspozycji, na razie sprzedawane będą jedynie wejściówki ulgowe.

Kolejnym etapem otwierania polarnego muzeum będzie udostępnienie drugiej części wystawy stałej oraz nowej sali. Ta ma być poświęcona historii odkryć geograficznych oraz badaniom polarnym. Docelowo znajdą się w niej choćby przyrządy nawigacyjne używane przez polarników, mapy, a także ponton badawczy. Zgodnie z planem, to wszystko gotowe do pokazania powinno być pod koniec czerwca.

Liczba eksponatów rośnie z tygodnia na tydzień, a to za sprawą nawiązania współpracy m.in. z polskimi uczelniami, polarnikami, innymi muzeami, czy też ambasadą Islandii. Do Puław z Helu niebawem trafi choćby 7,5 metrowa łódź wykorzystywana w przeszłości w badaniach na Morzu Arktycznym. Jednostka stanie na zewnątrz budynku, najpewniej w pobliżu śmigłowca Mi-2.
Pomysłów na to, co jeszcze można pokazać, puławskim muzealnikom nie brakuje. Docelowo przy budynku stanie drogowskaz ze strzałkami pokazującymi odległość do poszczególnych stacji polarnych i biegunów. W tym lub w przyszłym roku zmienić ma się także zielona obecnie elewacja budynku.

- Chcielibyśmy, żeby miała jasnoniebieskie barwy nawiązujące do nowej kolorystki wnętrz - zapowiada Piotr Kondraciuk. W ciągu najbliższych tygodni zniknie również szyld UMCS-u. Zamiast niego po remoncie budynku pojawi się nowy, muzealny. Sam budynek docelowo otrzyma również "polarną" iluminację.

Oficjalne otwarcie placówki prowadzonej przez samorząd wojewódzki i resort kultury zaplanowano na wrzesień. Wydarzenie to będzie miało charakter symboliczny. Do tego czasu muzeum powinno udostępnić zwiedzającym większość ekspozycji. 

(fot. fot. B. Bałaban/FB)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Silna chmura burzowa przeszła w niedzielę wieczorem przez powiat opolski i wschodnią cześć powiatu lubelskiego

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium