Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

5 grudnia 2019 r.
10:03

Pochodzi z Ukrainy, swój biznes założył w Lublinie. "W Polsce jest bardzo dobry rynek"

0 4 A A
– W Lublinie żyje mi się świetnie. To tu narodziło się moje dziecko. Na Ukrainie za wszystko trzeba płacić. Przykładowo, za poród również. W Polsce jest większa wolność. Jestem tu szczęśliwy. Moje dziecko ma świetne perspektywy. Widzę tu przyszłość swoją i swojej rodziny, choć ciężko przewidzieć, co będzie za kilka lat – mówi Anton Sosinsky, właściciel Frunutex
– W Lublinie żyje mi się świetnie. To tu narodziło się moje dziecko. Na Ukrainie za wszystko trzeba płacić. Przykładowo, za poród również. W Polsce jest większa wolność. Jestem tu szczęśliwy. Moje dziecko ma świetne perspektywy. Widzę tu przyszłość swoją i swojej rodziny, choć ciężko przewidzieć, co będzie za kilka lat – mówi Anton Sosinsky, właściciel Frunutex (fot. Dominika Tworek)

Zatrudnia trzy osoby. Herbaty z jego ziół piją i Niemcy, i Francuzi. A sam jednym ze swoich produktów naciera swoje dziecko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Firma Frunutex sprzedaje mrożone i suszone owoce i wytłoki, suszone zioła, a także pestki owoców, np. malin, truskawek czy jagód. Ich główni odbiorcy to partnerzy w Niemczech, Francji czy Holandii. Eksportują też m.in. do Kanady.

Nie było trudno

Założyciel firmy Anton Sosinsky pochodzi z Ukrainy. Przeprowadził się do Lublina, by tu rozpocząć swój własny interes.

– Lubelszczyzna jest krajowym liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Takie położenie geograficzne daje dostęp do lokalnie uprawianych owoców oraz do dziko rosnących jagód na Ukrainie, którą dzieli od Lublina zaledwie 90 km. Kiedy zakładałem firmę w 2015 roku, naszym głównym zajęciem był import mrożonych owoców, w tym jagód. Dopóki kontrahent z Hamburga – duży producent herbat – nie zapytał mnie o suszony czarny bez. Wtedy zgłębiłem temat i zacząłem zajmować się suszonymi owocami i ziołami – wraca pamięcią do początków działalności. Opowiada o swoich motywacjach: – W Polsce jest bardzo dobry rynek. Założenie spółki nie było trudne. Miałem tu też przyjaciela, który był moim punktem zaczepienia. Pomagał mi na początku.

Dziecko w oleju z pestek malin

Półki w biurze firmy uginają się pod ciężarem wielkich, szklanych słoi. A w nich pestki: rokitnik, żurawina, malina, borówka czy czarna porzeczka. Służą jako baza do produkcji olejków kosmetycznych i wyrobów farmaceutycznych.

Olej z pestek żurawiny działa antyoksydacyjnie, z nasion czarnej porzeczki wpływa na jędrność skóry, a rokitnikowy polecany jest do cery odwodnionej czy napiętej.

– Ja i moja rodzina sami używamy wyrobów z tych pestek. Nasze dziecko smarujemy olejem z pestek malin, który ma działanie przeciwsłoneczne i nawilżające skórę – zdradza Sosinsky.

Z ziół powstają herbaty. Kocanka piaskowa, kwiat lipy czy czarnego bzu, aronia, rokitnik oraz dzika róża – to tylko niektóre suszone jagody i zioła, które posiada w swojej ofercie Frunutex.

Towarem są także wytłoki owocowe – pozostałości po wyciśniętym soku. – Kiedyś traktowano je jak odpady, a dziś stanowią doskonały użytek. Naukowcy z instytutów w Szwecji, Niemczech czy Nowej Zelandii stwierdzili, że wytłoki z produkcji soków mają więcej wartości odżywczych niż same soki. Są w nich skórki owoców – absolutnie najlepsze. Wytłoków używa się głównie do wyrobów farmaceutycznych. Są doskonałymi nutraceutykami – oddziałują pozytywnie na funkcjonowanie organizmu i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych – opowiada właściciel.

Jakość jest najważniejsza

Część surowców importują. Współpracują z polskimi i ukraińskimi dostawcami. Mają też własne przetwórstwo.

– Wierzymy, że naturalne produkty są wartościowe i zdrowe tylko wtedy, kiedy wiemy, jak i gdzie rosną oraz z jakich pochodzą upraw. Surowce pozyskujemy tylko od sprawdzonych producentów. Od lat tych samych. Ja osobiście raz na trzy miesiące odwiedzam ich po to, by skontrolować, czy wszystko jest w porządku. Jakość jest dla nas najważniejsza. Przeważająca część dostawców ma odpowiednie certyfikaty oraz dysponuje nowoczesnymi liniami oczyszczającymi z możliwością sortowania laserowego i wykrywania metali. Produktom robimy podstawowe badania na obecność pestycydów. Duży nacisk kładziemy też na suszarnie. Sprawdzamy je m.in. pod kątem tego, by dym z pieców nie przenikał do produktu.

Firmy, którym Frunutex dostarcza swoje produkty, sprzedają je później na całym świecie. W Niemczech, w okolicy Gamburga, istnieje wiele przedsiębiorstw, które zajmują się herbatami. Kupują od Frunutexu suszone owoce, robią z nich mieszanki i sprzedają do Chin, Japonii czy Indii.

Ekologia to ciągła kontrola

– To, że produkty są ekologiczne, znaczy, że pozyskiwane są od rolników, którzy wytwarzają je bez udziału nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin oraz antybiotyków. Są naturalne i nie szkodzą środowisku. Certyfikat ekologiczny sprawia, że każdego roku mamy kontrole produktów – informuje Sosinsky.

On sam stara się żyć w sposób ekologiczny, a przede wszystkim jeść taką żywność: – Biorę udział w targach ekologicznych, gdzie przyjeżdżają rolnicy, którzy sprzedają organiczne warzywa, mleko, masło. Kupuję te produkty. Smakują lepiej. Jem pomidory, kiedy jest na to sezon, a nie np. w lutym – mówi. I dodaje: – Pestycydy są wszędzie na świecie. Nawet w rafach koralowych. To przerażające.

Złota Pięćsetka. Firmy z przychodem do 50 mln zł

Złota Pięćsetka. Firmy z przychodem do 10 mln zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nad regionem przechodzą burze

Nad regionem przechodzą burze

Poniedziałek upływa pod znakiem burz i intensywnego deszczu. Synoptycy ostrzegają

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą
Zdjęcia
galeria

Rozmawiali o innowacjach w turystyce. AI śpieszy z pomocą

To była nie tylko okazja do zdobycia cennej wiedzy i nawiązania wartościowych kontaktów, ale również kluczowy krok w kierunku przekształcenia polskiej turystyki w bardziej zrównoważoną i innowacyjną branżę. Mowa o konferencji „Współpraca-Innowacje-Zrównoważona Turystyka”, organizowanej w Lublinie przez Polską Organizację Turystyczną i Lubelską Regionalną Organizację Turystyczną. Partnerem honorowym konferencji był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali
KONKURS DLA CZYTELNIKÓW
19 czerwca 2024, 20:00

Co będzie modne w tym sezonie? Dowiesz się na tej gali

O tym, jakie trendy będą panować w najnowszym sezonie, a czego unikać dowiemy się już w przyszłą środę w Rezydencji w Szczerym Polu. Dla Czytelników mamy konkurs.

Hanna Czerska z Trzeciej Drogi w swojej gminie zdobyła pierwsze miejsce, a w powiecie była trzecia, ustępując jedynie liderom listy PiS i KO. Jej wynik pozwolił zdobyć trzecie miejsce dla TD, spychając z podium Konfederację, której przewodził Mirosław Piotrowski

W ryckim Trzecia Droga spycha Konfederację poza podium

W powiecie ryckim do eurowyborów poszło 16 857 obywateli. Większość opowiedziała się za kandydatami Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, a trzecie - Trzecia Droga. Najlepszy wynik indywidualnie, ponad 4 tysiące głosów, zdobył lider listy PiS, Mariusz Kamiński.

Przyjechał na wybory swoim Seicento, ale wrócił już pieszo

Przyjechał na wybory swoim Seicento, ale wrócił już pieszo

Pijany 61-latek wsiadł w auto i pojechał zagłosować. Stracił auto, pieniądze i grozi mu odsiadka.

W przypływie złości wywrócił urnę wyborczą. Był mężem zaufania

W przypływie złości wywrócił urnę wyborczą. Był mężem zaufania

34-latek wszczął awanturę podczas wczorajszego głosowania. Teraz może odpowiedzieć za to przed sądem.

PiS i długo nic - tak głosowali w powiecie lubartowskim

PiS i długo nic - tak głosowali w powiecie lubartowskim

W wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 25 171 mieszkańców powiatu lubartowskiego. Większość z nich - ponad 51 proc. postawiła krzyżyk przy nazwiskach kandydatów Prawa i Sprawiedliwości. Drugie miejsce zajęli politycy Koalicji Obywatelskiej, a trzecie - Konfederacji.

Powiat kraśnicki nie do zdobycia dla KO
WYBORY 2024

PiS wygrywa w rodzinnym mieście Marty Wcisło. Kraśnik nie do zdobycia dla PO

Wyniki wyborów parlamentarnych w powiecie kraśnickim nikogo nie zaskoczyły. W rodzinnym mieście już europosłanki Marty Wcisło wciąż bezgranicznie kochaj Prawo i Sprawiedliwość. Ta partia zdobyła w tym powiecie 47, 96 proc. głosów.

To oni zasiądą w Parlamencie Europejskim. Wiemy, kto uzyskał mandat
Lista

To oni zasiądą w Parlamencie Europejskim. Wiemy, kto uzyskał mandat

Najwięcej mandatów otrzymała Koalicja Obywatelska, ale po piętach depcze jej Prawo i Sprawiedliwość. Wśród 53 nazwisk m.in. Obajtek, Braun czy Kamiński.

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Czy świadectwo energetyczne jest obowiązkowe?

Od kwietnia 2023 roku coraz więcej osób zainteresowanych kupnem, wynajmem lub posiadaniem nieruchomości poszukuje informacji na temat świadectw energetycznych. W tym artykule wyjaśnimy, czym są świadectwa energetyczne, kto i kiedy jest zobowiązany do ich posiadania, oraz jakie konsekwencje grożą za ich brak.

Marta Wcisło
Dzień Wschodzi
film

Po 10 latach PO ma mandat europosła na Lubelszczyźnie

Po 10 latach Platforma Obywatelska ma europosłankę. Długo oczekiwany mandat do Parlamentu Europejskiego zdobyła Marta Wcisło. Nowo wybrana europoseł, podzieliła się swoimi wrażeniami i planami na przyszłość w rozmowie z Krzysztofem Kotem.

Kolejka zbierała się przez kilka godzin. Jednak już o 11.25 było wiadomo, że niektórzy odejdą niezadowoleni.
PILNE

Miały być bilety na darmowy koncert Budki Suflera w Lublinie, a jest skandal

W sobotę 15 czerwca Budka Suflera zagra w Lublinie swój jubileuszowy koncert. Wydarzenie to jest biletowane, jednak wejściówki rozdawane były za darmo. Jednym z miejsc, w których można było odebrać swój bilet miał być Wydział Kultury Urzędu Miasta. Akcja miała rozpocząć się o godzinie 11.30, jednak już o 11.25 stojący w kolejce ludzie usłyszeli, że biletów nie otrzymają.

Sid Meier’s Civilization VII
JESZCZE JEDNA TURA
film

Civilization VII: Kiedy zbudujemy nowe imperium? (wideo)

Pierwsza oficjalna zapowiedź, garść szczegółów i świetny zwiastun. Czekający na grę Civilization VII jeszcze nigdy nie dostali tylu dobrych informacji.

Nie żyje Michał Hochman. Artysta był blisko związany z Lublinem

Nie żyje Michał Hochman. Artysta był blisko związany z Lublinem

Był wokalistą, gitarzystą i legendą lubelskiej sceny muzycznej. Największą rozpoznawalność przyniósł mu utwór „Konik na biegunach”.

Błażej Golański - to nowy lewoskrzydłowy KPR Padwa Zamość

Padwa Zamość zaprezentowała pierwszego nowego zawodnika na nowy sezon

Na lewym skrzydle występować będzie 24-letni Błażej Golański. Piłkarz waży 77 kg i mierzy 175 cm

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium