Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

5 grudnia 2019 r.
10:03

Pochodzi z Ukrainy, swój biznes założył w Lublinie. "W Polsce jest bardzo dobry rynek"

0 4 A A
– W Lublinie żyje mi się świetnie. To tu narodziło się moje dziecko. Na Ukrainie za wszystko trzeba płacić. Przykładowo, za poród również. W Polsce jest większa wolność. Jestem tu szczęśliwy. Moje dziecko ma świetne perspektywy. Widzę tu przyszłość swoją i swojej rodziny, choć ciężko przewidzieć, co będzie za kilka lat – mówi Anton Sosinsky, właściciel Frunutex
– W Lublinie żyje mi się świetnie. To tu narodziło się moje dziecko. Na Ukrainie za wszystko trzeba płacić. Przykładowo, za poród również. W Polsce jest większa wolność. Jestem tu szczęśliwy. Moje dziecko ma świetne perspektywy. Widzę tu przyszłość swoją i swojej rodziny, choć ciężko przewidzieć, co będzie za kilka lat – mówi Anton Sosinsky, właściciel Frunutex (fot. Dominika Tworek)

Zatrudnia trzy osoby. Herbaty z jego ziół piją i Niemcy, i Francuzi. A sam jednym ze swoich produktów naciera swoje dziecko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Firma Frunutex sprzedaje mrożone i suszone owoce i wytłoki, suszone zioła, a także pestki owoców, np. malin, truskawek czy jagód. Ich główni odbiorcy to partnerzy w Niemczech, Francji czy Holandii. Eksportują też m.in. do Kanady.

Nie było trudno

Założyciel firmy Anton Sosinsky pochodzi z Ukrainy. Przeprowadził się do Lublina, by tu rozpocząć swój własny interes.

– Lubelszczyzna jest krajowym liderem wielu upraw rolniczych i sadowniczych. Takie położenie geograficzne daje dostęp do lokalnie uprawianych owoców oraz do dziko rosnących jagód na Ukrainie, którą dzieli od Lublina zaledwie 90 km. Kiedy zakładałem firmę w 2015 roku, naszym głównym zajęciem był import mrożonych owoców, w tym jagód. Dopóki kontrahent z Hamburga – duży producent herbat – nie zapytał mnie o suszony czarny bez. Wtedy zgłębiłem temat i zacząłem zajmować się suszonymi owocami i ziołami – wraca pamięcią do początków działalności. Opowiada o swoich motywacjach: – W Polsce jest bardzo dobry rynek. Założenie spółki nie było trudne. Miałem tu też przyjaciela, który był moim punktem zaczepienia. Pomagał mi na początku.

Dziecko w oleju z pestek malin

Półki w biurze firmy uginają się pod ciężarem wielkich, szklanych słoi. A w nich pestki: rokitnik, żurawina, malina, borówka czy czarna porzeczka. Służą jako baza do produkcji olejków kosmetycznych i wyrobów farmaceutycznych.

Olej z pestek żurawiny działa antyoksydacyjnie, z nasion czarnej porzeczki wpływa na jędrność skóry, a rokitnikowy polecany jest do cery odwodnionej czy napiętej.

– Ja i moja rodzina sami używamy wyrobów z tych pestek. Nasze dziecko smarujemy olejem z pestek malin, który ma działanie przeciwsłoneczne i nawilżające skórę – zdradza Sosinsky.

Z ziół powstają herbaty. Kocanka piaskowa, kwiat lipy czy czarnego bzu, aronia, rokitnik oraz dzika róża – to tylko niektóre suszone jagody i zioła, które posiada w swojej ofercie Frunutex.

Towarem są także wytłoki owocowe – pozostałości po wyciśniętym soku. – Kiedyś traktowano je jak odpady, a dziś stanowią doskonały użytek. Naukowcy z instytutów w Szwecji, Niemczech czy Nowej Zelandii stwierdzili, że wytłoki z produkcji soków mają więcej wartości odżywczych niż same soki. Są w nich skórki owoców – absolutnie najlepsze. Wytłoków używa się głównie do wyrobów farmaceutycznych. Są doskonałymi nutraceutykami – oddziałują pozytywnie na funkcjonowanie organizmu i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych – opowiada właściciel.

Jakość jest najważniejsza

Część surowców importują. Współpracują z polskimi i ukraińskimi dostawcami. Mają też własne przetwórstwo.

– Wierzymy, że naturalne produkty są wartościowe i zdrowe tylko wtedy, kiedy wiemy, jak i gdzie rosną oraz z jakich pochodzą upraw. Surowce pozyskujemy tylko od sprawdzonych producentów. Od lat tych samych. Ja osobiście raz na trzy miesiące odwiedzam ich po to, by skontrolować, czy wszystko jest w porządku. Jakość jest dla nas najważniejsza. Przeważająca część dostawców ma odpowiednie certyfikaty oraz dysponuje nowoczesnymi liniami oczyszczającymi z możliwością sortowania laserowego i wykrywania metali. Produktom robimy podstawowe badania na obecność pestycydów. Duży nacisk kładziemy też na suszarnie. Sprawdzamy je m.in. pod kątem tego, by dym z pieców nie przenikał do produktu.

Firmy, którym Frunutex dostarcza swoje produkty, sprzedają je później na całym świecie. W Niemczech, w okolicy Gamburga, istnieje wiele przedsiębiorstw, które zajmują się herbatami. Kupują od Frunutexu suszone owoce, robią z nich mieszanki i sprzedają do Chin, Japonii czy Indii.

Ekologia to ciągła kontrola

– To, że produkty są ekologiczne, znaczy, że pozyskiwane są od rolników, którzy wytwarzają je bez udziału nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin oraz antybiotyków. Są naturalne i nie szkodzą środowisku. Certyfikat ekologiczny sprawia, że każdego roku mamy kontrole produktów – informuje Sosinsky.

On sam stara się żyć w sposób ekologiczny, a przede wszystkim jeść taką żywność: – Biorę udział w targach ekologicznych, gdzie przyjeżdżają rolnicy, którzy sprzedają organiczne warzywa, mleko, masło. Kupuję te produkty. Smakują lepiej. Jem pomidory, kiedy jest na to sezon, a nie np. w lutym – mówi. I dodaje: – Pestycydy są wszędzie na świecie. Nawet w rafach koralowych. To przerażające.

Złota Pięćsetka. Firmy z przychodem do 50 mln zł

Złota Pięćsetka. Firmy z przychodem do 10 mln zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium