Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

19 stycznia 2019 r.
10:43

"Trzeba skończyć z nienawiścią". Mocne słowa o. Wiśniewskiego na pogrzebie prezydenta Gdańska [wideo]

Dziś o godz. 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku rozpoczęła się msza pogrzebowa prezydenta Pawła Adamowicza. W internecie jest transmisja online pogrzebu

Aktualizacja artykułu: 19 stycznia 2019 r. 16:20
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Godz. 14.56

Msza pogrzebowa Pawła Adamowicza wkrótce się zakończy. To koniec naszej relacji. Przypomnijmy, że do godz. 19 trwa żałoba narodowa.

Godz. 14.47

Urna z prochami Pawła Adamowicza zostanie złożona w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej.

Godz. 14.40

Piotr Adamowicz, brat Pawła, przypomniał, że Młodzież Wszechpolska wydała na prezydenta Gdańska i i inych prezydentów miast "polityczny akt zgonu". – Uznano, że sprawy nie ma. Taki drobny happening – powiedził Piotr Adamowicz.

Godz. 14.23

– Trzeba skończyć z nienawiścią, nienawistnym językiem, pogardą, z bezpodstawnym oskarżaniem innych. Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na ulicach, mediach, w szkołach, parlamencie i w Kościele – powiedział o. Ludwik Wiśniewski, dominikanin z Lublina, honorowy obywatel Gdańska. – Człowiek budujący swoją karierę na kłamstwie nie może pełnić wysokich funkcji w naszym kraju – dodał.

Jego przemówienie nagrodzono długimi brawami w Bazylice Mariackiej.

Godz 14.20

Aleksander Hall, historyk i przyjaciel Pawła Adamowicza powiedził, że "nienawiść, która zabiła Pawła wzbudzano i podsycano"

– Tak przedstawiały go tak zwane media publiczne – mówił Aleksander Hall. – Apeluję do rządzących aby zerwali z tymi praktykami – dodał.

Godz. 14.14

– Cisza, dzisiaj potrzebna jest nam cisza. Ale cisza nie oznacza obojętności – powiedziała Magdalena Adamowicz, przypominając o tym, że jej męża i całą rodzinę "dotknęło wiele niegodziwości i złych słów".

Godz. 14.08

Na zakończenie uroczystości pogrzebowych żona Pawła Adamowicza podziękowała za uroczystość kościołowi gdańskiemu oraz  przedstawicielom innych kościołów, którzy uczestniczyli we mszy. Złożyła również podziękowanie przedstawicielom urzędu miasta oraz lekarzom.

– Dziękuję wam z całego serca, wiem że robiliście wszystko żeby uratować Pawła – powiedziała Magdalena Adamowicz.

Godz. 13.55

Kończy się przyjmowanie komunii świętej. Za chwilę rozpoczną się obrzędy ostatniego pożegnania.

Godz. 12.51

Abp Sławoj Leszek Głódź podziękował w homilii Pawłowi Adamowiczowi za wspieranie gdańskiego Kościoła i uczestniczenie w wielu kościelnych uroczystościach.

– Był praktykującym katolikiem, nie wstydził się swej wiary – mówił Sławoj Leszek Głódź. 

Godz. 12.37

Homilię głosi abp Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański powiedział, że różańce dla bliskich zmarłego Pawła Adamowicza przysłał papież Franciszek.

Godz. 12.14

Abp Henryk Muszyński odczytał list kondolencyjny od prymasa Polski Wojciecha Polaka, który przebywa w Panamie na spotkaniu z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Godz. 12

Rozpoczęła się msza pogrzebowa Pawła Adamowicza. W Gdańsku i w wielu miastach Polski, także w Lublinie o godz. 12 słychać było syreny alarmowe ku czci zamordowanego prezydenta Gdańska.

Jak podaje portal Gdansk.pl mszy przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Homilię wygłosi abp Sławoj Leszek Głódź, arcybiskup metropolita gdański. Msza św. będzie miała charakter ekumeniczny, międzywyznaniowy i międzyreligijny - z udziałem kapłanów nie tylko katolickich.

W uroczystościach bierze udział bardzo wielu polityków i samorządców. Jest prezydent Polski Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Są byli prezydenci Polski: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Jest także przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Pożegnanie Pawła Adamowicza. Tłumy na ulicach miasta

>>>

W piątek wieczorem tłumy ludzi towarzyszyły "ostatniemu spacerowi" prezydenta Pawła Adamowicza ulicami Gdańska. Pochód wyruszył z Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi oddało hołd zmarłemu w ciągu ostatnich 24 godzin.

Trasa konduktu przebiegała obok miejsc istotnych dla zmarłego, w tym jego rodzinnego domu i szkół, w których się uczył. Trumna z ciałem została ustawiona w Bazylice Mariackiej, gdzie następnie odbyła się msza.

Dziś o godz. 10 otwarto drzwi Bazyliki Mariackiej dla wszystkich, którzy mają identyfikatory i mogą wejść do środka. Dla pozostałych mieszkańców chcących wspólnie uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych urząd ustawił pięć telebimów. Urzędnicy zaapelowali, aby jeszcze dzisiaj korzystać głównie z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Władze Gdańska obawiają się, że olbrzymia liczba chętnych chcących pożegnać Pawła Adamowicza może doprowadzić do zamknięcia części stref ze względów bezpieczeństwa.

Transmisję online pogrzebu prezydenta Pawła Adamowicza można oglądać w internecie za pośrednictwem portalu Gdansk.pl

Wideo: TVN 24 / x-news

Pozostałe informacje

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium