Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

22 lipca 2021 r.
6:27

Jak się mają „tłuste koty” z Lubelskiego? Lista działaczy i ich rodzin na państwowych posadach

118 34 A A
Jan Szewczak, Małgorzata Sadurska, Ewa Jankowska, Piotr Breś
Jan Szewczak, Małgorzata Sadurska, Ewa Jankowska, Piotr Breś (fot. Archiwum)

Żona posła, syn radnego, byli parlamentarzyści oraz obecni i byli samorządowcy – to lubelskie akcenty na przygotowanej przez Polskie Stronnictwo Ludowe liście „tłustych kotów”, czyli osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością na wysokich stanowiskach w państwowych spółkach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lex TVN (procedowany w Sejmie projekt ustawy o radiofonii i telewizji, w myśl którego mająca zagranicznego właściciela nieprzychylna obozowi władzy komercyjna stacja telewizyjna mogłaby mieć problem z uzyskaniem koncesji – przyp. aut.) nie przykryje fali nepotyzmu, która rozlewa się po spółkach Skarbu Państwa w rozmiarze do tej pory niespotykanym – mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu z PSL.

Ludowcy podliczyli, ile osób związanych w różny sposób z Prawem i Sprawiedliwością zasiada w zarządach i radach nadzorczych państwowych spółek. Na liście znalazły się 357 nazwiska.

- Naprawdę trudno znaleźć spółkę Skarbu Państwa, w której nie byłoby działacza PiS, byłego posła, radnego, rodziny posłów i senatorów. Politycy PiS obsiedli spółki Skarbu Państwa dokumentnie – podkreślał rzecznik PSL, Miłosz Motyka. I dodał: – Ta lista na pewno nie jest kompletna, bo dostajemy sygnały, że wielu prominentnych polityków partii rządzącej, niebędących fachowcami w żadnej dziedzinie, pełni również funkcje dyrektorskie.

Żona posła już zrezygnowała

Podczas wspomnianej konferencji padło m.in. nazwisko posła z Białej Podlaskiej, Dariusza Stefaniuka. Jego żona, Renata Stefaniuk znalazła się na liście, bo przed kilkoma laty została powołana do rad nadzorczych dwóch spółek: Jelcz i Enea Elektrownia Połaniec.

Okazuje się, że to już nieaktualne. Ma to związek z tzw. uchwałą sanacyjną, przyjętą na początku lipca przez Prawo i Sprawiedliwość. Zakazuje ona członkom najbliższych rodzin parlamentarzystów partii zajmowania eksponowanych posad w państwowych spółkach.

– Moja żona dobrowolnie złożyła rezygnację – mówi nam poseł Dariusz Stefaniuk. I dodaje, że stało się to tuż po przyjęciu wspomnianej uchwały. – Pomimo tego, iż w tych gremiach zasiadała na długo przed tym, jak zostałem posłem - zaznacza.

Rzeczywiście, Stefaniuk poselski mandat zdobył w wyborach w 2018 roku. Jego małżonka posady w państwowych spółkach dostała jeszcze w czasie, gdy był on prezydentem Białej Podlaskiej. W Jelczu pracowała od sierpnia 2016 roku, a w Enea Elektrowni Połaniec od września 2017 roku. Na pocieszenie pozostanie jej członkostwo w radzie nadzorczej Zakładu Zagospodarowania Odpadów we Włodawie. Z tej funkcji rezygnować nie zamierza, bo w myśl partyjnych przepisów nie musi. Ta spółka nie należy do Skarbu Państwa, tylko do związku założonego przez kilka samorządów.

Kto jeszcze?

Na opublikowanej przez ludowców liście nie brakuje innych lubelskich akcentów. Znajdziemy na niej m.in. byłych posłów: Małgorzatę Sadurską (członek zarządu PZU oraz PZU Życie), Jana Szewczaka (członek zarządu w Orlenie) czy Lucjana Cichosza (członek rady nadzorczej PGE Dystrybucja). Z kolei pochodzący z Zamościa były wiceminister finansów, Leszek Skiba po nieudanej próbie zdobycia mandatu poselskiego w okręgu chełmskim w ubiegłym roku został prezesem Banku Pekao.

Wśród „tłustych kotów” (takiego określenia użyli politycy PSL) znajdziemy też miejskich radnych PiS. Mowa o Piotrze BresiuRadosławie Skrzetuskim z Lublina. Pierwszy niedawno został p.o. dyrektorem lubelskiego oddziału Totalizatora Sportowego, a drugi trafił do rady nadzorczej spółki PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa. Z kolei wiceprzewodniczący Rady Miasta Zamość Dariusz Zagdański jest członkiem rady nadzorczej spółki Wsparcie Grupa Tauron. W innej spółce-córce energetycznego giganta – Tauron Wytwarzanie - od czerwca w roli wiceprezesa zawodowo realizuje się Ewa Jankowska, była sekretarz miasta Świdnik. Na podobnym stanowisku u konkurencji, w firmie Enea Wytwarzanie pracuje natomiast Agnieszka Kruk, do niedawna wiceprezydent Chełma.

Na liście znajdziemy także byłych radnych wojewódzkich, którzy po pamiętnych słowach Jarosława Kaczyńskiego, że „do polityki nie idzie się do pieniędzy”, musieli wybrać między dobrze płatnymi posadami a polityką i w ostatnich wyborach samorządowych nie mogli ubiegać się o reelekcję. Mowa o zatrudnionych w PGE Dystrybucji Janie FraniAndrzeju Olborskim oraz Grzegorzu Muszyńskim, który obecnie jest prezesem spółki JSW Innowacje.

Ludowcy wytknęli też inne powiązania rodzinne. W wykazie znalazł się m.in. kandydat PiS w wyborach parlamentarnych w 2019 roku Krzysztof Podkański, syn radnego sejmiku Zdzisława Podkańskiego, jest członkiem rady nadzorczej związanej z Grupą Azoty firmy Sto-Zap, zajmującej się cateringiem i organizacją imprez okolicznościowych. Z kolei Paweł Cioch, syn zmarłego cztery lata temu senatora PiS Henryka Ciocha, do niedawna radca prawny Urzędu Marszałkowskiego, od lutego tego roku jest wiceprezesem PGE.

„Zdanie ekspertów zawsze w cenie”

Wielu polityków partii rządzącej komentując listę „tłustych kotów” odbija piłeczkę i przypomina, że gdy ludowcy współrządzili krajem w koalicji z Platformą Obywatelską, też zatrudniali swoich.

– Zdanie ekspertów zawsze jest w cenie, a w kwestii nepotyzmu trudno znaleźć lepszego eksperta – ironizuje Artur Soboń, lubelski poseł PiS i wiceminister aktywów państwowych. – Różnica jest taka, że my potrafimy powiedzieć, że występuje takie niekorzystne zjawisko. Stąd podjęte już działania zmierzające do jego wyeliminowania, a wkrótce będą kolejne. PSL takich standardów nigdy nie zaproponowało, a dziś ogranicza się do wykorzystywania tego w walce politycznej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium