Bożena Lisowska, lubelska posłanka Koalicji Obywatelskiej w czwartek odniosła się do uchwalonych podczas 18. posiedzenia Sejmu uchwał. – Przywracamy porządek po 8 latach dewastacji prawa przez PiS – powiedziała parlamentarzystka KO, komentując m.in. zmiany w ustawach o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, OSP i KGW.
Posłanka poinformowała, że na ostatnim posiedzeniu Sejm przyjął specustawę powodziową, o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, a także zmienił ustawy dotyczące Ochotniczych Straż Pożarnych i Kół Gospodyń Wiejskich.
Bożena Lisowska podkreśliła, że specustawa powodziowa zawiera szereg rozwiązań, nie tylko dla samorządów, ale dla mieszkańców, jednostek leczniczych, NGO-sów, rolników i przedsiębiorców. Poinformowała także, że Sejm powołał komisję i pełnomocnika, który koordynował będzie wszystkie sprawy związane z odbudową zalanych po powodzi terenów.
Ustawę o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego nazwała bardzo ważną dla nas wszystkich, bo diametralnie zmienia filozofię podejścia do samorządów,.
– Po pierwsze je decentralizuje, uniezależnia od politycznych decyzji, ale dodatkowo wprowadza całkiem nowy model finansowania oparty na udziale nie w podatkach, ale w dochodach – tłumaczyła parlamentarzystka KO. – Zamiast subwencji wyrównawczej rząd wprowadza pojęcie potrzeb samorządów i wymienia pięć obszarów, w których te potrzeby będą identyfikowane m.in. rozwojowe, oświatowe, edukacyjne i wyrównawcze. Te wszystkie obszary będą w kompetencjach diagnozowania przez samorządy i zgłaszania ewentualnych zapotrzebowań finansowych, jeżeli chodzi o ich potrzeby. Zatem nie tekturowe czeki i polityczne dzielenie dla swoich, ale oddolne wskazywanie potrzeb przez samorządy – podkreśliła Bożena Lisowska.
Zmiany w ustawach o OSP i KGW posłanka nazwała „przywracającymi im wolność stowarzyszenia się i wyboru decydowania o swoich priorytetach”.
– Te dwie ustawy zostały wypaczone ustawami za rządów PIS. OSP jeśli chodzi o finansowanie były całkowicie scentralizowane i ustawowo miały zamknięty katalog możliwych działań, które mogą podejmować. W tej ustawie decentralizujemy ich finansowo oraz rozszerzamy katalog możliwych do podjęcia działań. Jeśli chodzi o KGW to wyrównujemy szanse. Dajemy możliwość rejestracji w Krajowym Rejestrze KGW prowadzonym przez ARMiR kół na mocy innych niż ta ustawa PiS-owska z 2018 roku – mówiła i na zakończenie dodała: Po ośmiu latach dewastacji samorządów poprzez odbierania im finansowania, poprzez centralne ustawy takie jak Nowy Ład, poprzez zamykanie wielu możliwości dla małych lokalnych społeczności właśnie w podejmowaniu własnych inicjatyw swojego wybranego zakresu działań, właśnie te wszystkie ustawy przywracają te prawa.