Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 maja 2024 r.
7:18

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci

0 A A

Gry plenerowe, mobilne centrum poboru krwi i nauka pierwszej pomocy. Tak swoje urodziny świętował lubelski oddział PCK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

8 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Również tego dnia, rocznicę swoich urodzin obchodzi Henri Dunant, założyciel i twórca ruchu Czerwonego Krzyża szwedzkiego pochodzenia. Z tej okazji, lubelski oddział PCK zorganizował imprezę pod ACK Chatką Żaka.

- Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca jest obchodzony na całym świecie w ponad 190 krajach. Dziś świętuje ponad 100 mln wolontariuszy. Minęło 105 lat i zmieniło się dużo, poza ideą. Ona zawsze jest ta sama, czyli łagodzenie cierpienia ludzkiego i zapobieganie mu bez względu na rasę, płeć, religię czy przekonanie polityczne. Z okazji święta chcieliśmy wyjść do mieszkańców Lublina, ze szczególnym uwzględnieniem studentów, których nam na co dzień trochę brakuje w naszej organizacji – mówi Maciej Budka, dyrektor Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK.

Podczas wydarzenia można było zobaczyć czym na co dzień zajmują się członkowie organizacji oraz obejrzeć sprzęt grupy pomocy humanitarnej. Najmłodsi mogli nauczyć się udzielać pierwszej pomocy, a także wziąć udział w grach i zabawach. Dyrektor wspomniał, że nieustannie poszukiwani są chętni wolontariusze, którzy chcieliby poświęcić swój czas, aby pomóc najbardziej potrzebującym.

- W lubelskim oddziale mamy około 5 tys. wolontariuszy i członków, którzy w różnym stopniu angażują się w działalność. Mamy 16 oddziałów w całym województwie, ale cały czas poszukujemy, rekrutujemy, bo tych wolontariuszy nigdy nie jest za mało, a pracy nie ubywa. Nasza działalność jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wolontariusz powinien wykazywać empatię, chęć pomocy innym, a także mieć dużo uśmiechu i trochę wolnego czasu. Nie jest potrzebne żadne specjalne wykształcenie czy umiejętności – zaznacza dyrektor.

Jedną z wolontariuszek jest Anastazja, która wstąpiła do PCK po tym, jak uciekła przed wojną na Ukrainie. Teraz aktywnie działa na rzecz dzieci z niepełnosprawnościami i zachęca każdego, aby dał od siebie coś dla innych.

- Jestem wolontariuszką 1,5 roku. Czuję, że to jest moje powołanie. Chciałabym, żeby było jeszcze więcej ludzi, którzy chcieliby pomagać np. dzieciom czy seniorom. Przyjechałam po rozpoczęciu wojny. Moja mama też pracuje w PCK. Napisałam projekt „kreatywność bez ograniczeń” dla dzieci z niepełnosprawnościami. To projekt integracyjny zarówno dla polskich i ukraińskich dzieci – opowiada Anastazja, wolontariuszka lubelskiego PCK.

Podczas wydarzenia, na parkingu przed Chatką Żaka stanął także mobilny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym można było podzielić się cenną krwią.

- Trzeba pomagać, to jest najważniejsze. To jest mój drugi raz kiedy oddaję krew. Dziś nadarzyła się okazja, więc oddaję. Nie lubię widoku igły, ale to jest do przeżycia. Warto się odważyć i bezinteresownie pomagać, bo właściwie to się przychodzi, oddaje krew, dostaje czekolady i tyle. A dla drugiego człowieka znaczy to o wiele więcej – przekonuje Jakub.

Od 105 lat, Polski Czerwony Krzyż działa i promuje uniwersalne zasady takie jak humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność,

Jedność oraz powszechność. W dalszym ciągu potrzebna jest pomoc wolontariuszy, a lubelski oddział czeka na wszystkich chętnych, którzy mają chwilę wolnego czasu i chęć czynienia dobra. Zainteresowani wstąpieniem w szeregi PCK powinni wypełnić formularz na stronie i poczekać na kontakt od koordynatora.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty