Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 stycznia 2020 r.
19:01

Pomoc i przyjaźń w czasie okupacji. W Lublinie o więźniach z Pawiaka przewożonych na Majdanek

Autor: Zdjęcie autora Joanna Czyż
Maria Bielicka-Szczepańska (po lewej) -  absolwentka Konserwatorium Warszawskiego, aktorka i śpiewaczka. Aresztowana 19 sierpnia 1942 r. za działalność konspiracyjną, więziona na Pawiaku. 17 stycznia 1943 r. przeniesiona na Majdanek. 12 kwietnia 1944 r. wywieziona do KL Auschwitz-Birkenau, następnie do KL Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Po wojnie pracowała jako aktorka teatralna w Łodzi i Warszawie. Zmarła w 1989 r.<br />
<br />
Helena Kurcyusz (po prawej) - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Córka Zygmunta Słomińskiego, przedwojennego prezydenta Warszawy. Jesienią 1942 r. została aresztowana i osadzona w więzieniu na Pawiaku. Od stycznia 1943 r. do kwietnia 1944 r. przebywała w KL Lublin, gdzie otrzymała numer 4609. Z Majdanka została przeniesiona do KL Ravensbrück, a następnie do Neubrandenburg. Po wojnie mieszkała w Szczecinie i pracowała jako urbanistka. Zmarła w 1999 r.
Maria Bielicka-Szczepańska (po lewej) - absolwentka Konserwatorium Warszawskiego, aktorka i śpiewaczka. Aresztowana 19 sierpnia 1942 r. za działalność konspiracyjną, więziona na Pawiaku. 17 stycznia 1943 r. przeniesiona na Majdanek. 12 kwietnia 1944 r. wywieziona do KL Auschwitz-Birkenau, następnie do KL Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Po wojnie pracowała jako aktorka teatralna w Łodzi i Warszawie. Zmarła w 1989 r.

Helena Kurcyusz (po prawej) - absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Córka Zygmunta Słomińskiego, przedwojennego prezydenta Warszawy. Jesienią 1942 r. została aresztowana i osadzona w więzieniu na Pawiaku. Od stycznia 1943 r. do kwietnia 1944 r. przebywała w KL Lublin, gdzie otrzymała numer 4609. Z Majdanka została przeniesiona do KL Ravensbrück, a następnie do Neubrandenburg. Po wojnie mieszkała w Szczecinie i pracowała jako urbanistka. Zmarła w 1999 r. (fot. Państwowe Muzeum na Majdanku)

O młodych dziewczynach i chłopakach, więźniach Pawiaka, których w 1942 roku hitlerowcy kazali wywieźć na Majdanek, mówiono w czwartek w Lublinie w 77. rocznicę transportów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie wraz z Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie zorganizowało w czwartek spotkanie dotyczące transportów z Pawiaka na Majdanek. W spotkaniu uczestniczyli pracownicy obu muzeów oraz byli więźniowie.

– Wśród więźniów Pawiaka było wiele młodzieży, dziewcząt, chłopców zaangażowanych w tajne harcerstwo, w różnych organizacjach konspiracyjnych – mówił Łukasz Mrozik z Państwowego Muzeum na Majdanku.

– Na Pawiaku osadzano, w pierwszych latach okupacji, przede wszystkim przedstawicieli polskich elit. Trafiali tutaj również ludzie z ulicznych łapanek – zaznaczyła Joanna Gierczyńska, kierownik Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie.

Wśród więzionych byli młodzi ludzie, mający 14-18 lat, a ich cele nazywano „małolatkami”. Wspominano m.in. Irenę Pełkę – aresztowaną w grudniu 1942 i osadzoną na Pawiaku, a następnie 17 stycznia 1943 przewiezioną do KL Lublin. Podobne losy spotkały Krystynę Tarasiewicz – aresztowaną 13 listopada 1942 w Warszawie i osadzoną w Pawiaku, skąd również 17 stycznia 1943 została przywieziona do Lublina.

Podczas spotkania w Państwowym Muzeum na Majdanku mówiono m.in. o przyjaźni, która pomagała więźniom przetrwać ciężkie chwile (fot. Joanna Czyż)

Na prezentacjach zostały umieszczone słowa osób, którym udało się przetrwać pobyt w warszawskim więzieniu: „Załamać się, to znaczy umrzeć” – mówiła Krystyna Tarasiewicz. Więźniom w przetrwaniu ciężkich chwil w obozie często pomagała przyjaźń. – Najważniejsza chwila w życiu to przyjaźń, która dawała siłę, dawała moc do przeżycia – opowiadała Danuta Brzosko. Kobiety starały się pomagać sobie, jak tylko mogły. Np. odbierały porody, a w czasie Bożego Narodzenia w barakach tworzyły prowizoryczne ozdoby świąteczne, śpiewały kolędy, aby poczuć namiastkę prawdziwych świąt.

Przez Pawiak w okresie okupacji przeszło około 100 tysięcy więźniów, z czego 37 tysięcy zginęło w egzekucjach, które początkowo odbywały się w tzw. warszawskim pierścieniu śmierci. Po likwidacji getta warszawskiego Niemcy rozstrzeliwali więźniów również w jego ruinach. Ponad 60 procent transportów było skierowanych do KL Auschwitz, KL Lublin, Gross-Rosen, Stutthof, Sachsenhausen, Dachau i Ravensbrück.

Historia Pawiaka

Jego początki sięgają lat 1830-1835, kiedy to wzniesiony został gmach więzienia, które mieściło się między ulicami Dzielną, Pawią i nieistniejącą już ulicą Więzienną w Warszawie. Z powodu lokalizacji przy ul. Pawiej, zaczęto nazywać więzienie Pawiakiem. W czasie okupacji, w latach 1939-1944, funkcjonowało tam więzienie niemieckie, w którym osadzano m.in. więźniów politycznych. Wśród osadzanych byli Żydzi, Polacy, obywatele ZSRR oraz innych państw z Europy Zachodniej. 14 grudnia 1942 roku Heinrich Himmler wydał rozkaz dotyczący przesłania 35 tysięcy osób do obozów koncentracyjnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Edach Budowlani przegrali na wyjeździe z mistrzem Polski ORLEN Orkanem Sochaczew

Edach Budowlani rozbici w Sochaczewie

Edach Budowlani nie mieli za wiele do powiedzenia w Sochaczewie. Ekipa z Lublina musiała się pogodzić z wysoką porażką z tamtejszym ORLEN Orkanem 10:43.

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

54-latek zabił swoją partnerkę? Sprawę bada policja

Najbliższe 3 miesiące w areszcie spędzi 54-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego, który podejrzewany jest o zabójstwo swojej 57-letniej partnerki.

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Konklawe po śmierci Franciszka. Znana jest data wydarzenia

Watykan poinformował, że konklawe po śmierci papieża Franciszka odbędzie się 7 maja.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego - uważajmy na rowerzystów i motocyklistów

Wraz z nadejściem wiosny na drogi województwa lubelskiego wrócili motocykliści i rowerzyści. Sprzyjająca aura zachęca do jazdy, jednak policja przypomina – bezpieczeństwo musi być priorytetem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Olimpiakos Tarnogród w sobotę przegrał wysoko z Pogonią 96 Łaszczówka

Zamojska klasa okręgowa. Hokejowy wynik w Tarnogrodzie

W jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 22. kolejki Olimpiakos Tarnogród mierzył się u siebie Pogonią 96 Łaszczówka. Mecz był bardzo emocjonujący, bo padło w nim aż dziewięć goli, a po końcowym gwizdku z wygranej cieszyli się goście

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Pozostałości przedwojennej dzielnicy żydowskiej odkopane w Lublinie

Podczas prac ziemnych na Błoniach Zamkowych w Lublinie odkryto prawdziwą perełkę - pozostałości po zabudowie dawnej dzielnicy żydowskiej.

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Szkło hartowane vs folia ochronna – co lepiej chroni ekran?

Ekran to najdelikatniejszy i jednocześnie jeden z najważniejszych elementów każdego smartfona. Uszkodzenie wyświetlacza może być nie tylko kosztowne w naprawie, ale też uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Dlatego coraz więcej użytkowników decyduje się na zabezpieczenie ekranu zaraz po zakupie telefonu. Do wyboru mamy dwie podstawowe opcje: szkło hartowane i folia ochronna. Które rozwiązanie jest lepsze? Przyjrzyjmy się obu metodom zabezpieczania wyświetlacza, ich wadom, zaletom i zastosowaniom.

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Ocieplenie domu – jaki materiał wybrać?

Przyjemny, ciepły dom to marzenie każdego właściciela. Dobry materiał izolacyjny sprawia, że zimą oszczędzamy na ogrzewaniu, a latem wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie. Przyjazna atmosfera w domu to też mniejszy stres związany z przeciągami czy wilgocią. Zanim podejmiesz decyzję o konkretnym rozwiązaniu, warto przyjrzeć się zaletom i ograniczeniom najpopularniejszych technologii.

Piłkarze Tura Milejów są już bardzo blisko awansu do IV ligi

Siedem goli Tura Milejów w meczu z Hetmanem Gołąb, wyniki lubelskiej okręgówki

Tur Milejów nie zatrzymuje się w drodze po awans do IV Ligi. Podopieczni Tomasza Zająca rozbili Hetmana Gołąb aż 7:2.

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty