Parafia św. Jakuba Apostoła w Lublinie otrzymała ponad 2 mln zł dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na rewitalizację kościoła, który został wpisany do rejestru zabytków.
Cała inwestycja ma kosztować ok. 2,9 mln zł i obejmuje prace konserwatorskie i restauratorskie zabytkowej, ponad 100-letniej polichromii kościoła przy ścianach i sklepieniu transeptu oraz nawy. W ramach projektu przewidziany jest również zakup infokiosku z oprogramowaniem prezentacyjnym, dostosowanym dla potrzeb osób niepełnosprawnych, a także zakup i montaż ławki – również przystosowanej dla niepełnosprawnych. Przewiduje się, że prace potrwają do końca przyszłego roku.
Na zakończenie projektu zaplanowano przegląd kolęd i pastorałek, Dni Kultury Osób Niepełnosprawnych oraz Dni Dziedzictwa Historycznego i Kulturowego Gminy Głusk. Za organizację tych imprez odpowiedzialni są partnerzy projektu – gmina Głusk, Biblioteka – Centrum Kultury (dawniej Centrum Kultury i Promocji Gminy Głusk), Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „MISERICORDIA”.
Parafia przy ul. Głuskiej liczy niecałe 5 tys. osób. Powstała w 1398 r. Wtedy zbudowano pierwszy – najprawdopodobniej drewniany – kościół. W skład parafii wchodziły w średniowieczu sąsiednie wsie – Abramowice, Dominów, Dziesiąta (dzisiejsza ul. Wyzwolenia), Skrzynice i Śmiłów (dzisiejszy Ćmiłów). Pierwsza wzmianka o tym, że parafia i kościół mają za patrona świętego Jakuba Większego Apostoła pochodzi z 1565 r. W latach 1786-1790 wzniesiono obecny, murowany z cegły kościół w stylu późnego baroku. W latach 20. ub. w. wnętrze kościoła ozdobiła secesyjna polichromia autorstwa Czesława (vel Celestyna) Miklasińskiego, która zachowała się do dzisiaj bez żadnych zmian i poprawek.