Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

20 grudnia 2019 r.
19:31

Powstaje Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa. Rewitalizacja ma pomóc wyludniającemu się miastu

Autor: Zdjęcie autora agdy
64 11 A A
Wizualizacja Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa
Wizualizacja Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa (fot. UM Hrubieszów)

Zaczęło się od utrudnień i trzeba nadkładać drogi. Nie ma przejazdu ani przejścia przy posesji 3 Maja 10 w Hrubieszowie. To zabytkowy budynek, który właśnie jest remontowany w ramach rewitalizacji w centrum miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To było zwyczajowe przejście przez działkę należącą do miejskiej nieruchomości, taka wewnętrzna uliczka. Hrubieszów nie jest duży, nie trzeba nadkładać 3 km ale rozumiemy, że mieszkańcy potrzebują czasu, żeby się przyzwyczaić do zmiany. I, że dla wielu osób to była dogodna droga. Ale za względów bezpieczeństwa trzeba było ją zamknąć – mówi Anna Wójcik-Dąbrowska, podinspektor ds. rewitalizacji i projektów w Wydziale Inwestycji i Rozwoju UM Hrubieszów.

Chodzi o przejście między budynkiem dawnego Syndykatu Rolniczego a ogrodzeniem ZUS. Głównie korzystali z niego mieszkańcy pobliskich bloków.

– Musieliśmy zamknąć przejazd i przejście, zaczęliśmy już organizować sobie plac budowy. Trwa wyburzanie przybudówek – tłumaczą przedstawiciele spółki Furmanek Renewal, która jest generalnym wykonawcą remontu i adaptacji budynku przy ul. 3 Maja 10. Firma z Daleszyc zamienia go w Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa.

I tak będzie blisko rok, do jesieni 2020. Wówczas pochodząca z 1920 roku nieruchomość stanie się miejscem, które ma integrować różne grupy mieszkańców – od młodzieży, przez seniorów, po całe rodziny. To tu ma się rozwijać wolontariat, tu znajdą siedzibę różne organizacje społeczne, które będą miały okazję, by współpracować: Centrum Wolontariatu, Uniwersytet Trzeciego Wieku czy Centrum Partnerstwa Publiczno-Społecznego. Nie mówiąc o bibliotece, która zajmie cały parter.

– Pewnie już wiosną na stronie projektu i na stronie miasta zaczną się pojawiać informacje o naborach, zaproszenia do udziału w różnych działaniach związanych z powstającym centrum. Będziemy też docierać bezpośrednio do różnych grup mieszkańców – dodaje urzędniczka.

Wcześniej niż Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa i zamknięta uliczka, otwarty zostanie Punkt Do Spraw Rewitalizacji. Choć prace remontowe się nawet jeszcze nie zaczęły. Jak oceniają urzędnicy do końca roku powinna zostać podpisana umowa z wykonawcą.

Punkt, którego otwarcie zaplanowane jest na czerwiec przyszłego roku i ma się zbiec z początkiem sezonu turystycznego, powstanie w jednym z lokali w sutkach na Rynku.

– Lokal jest własnością miasta, dlatego spełnia wymogi projektu i może przejść taką zmianę. Ma 120 metrów kwadratowy powierzchni, na wizualizacjach robi wrażenie bardzo dużego, bo ma kilka otworów okiennych. Od października jest pusty - mówi Anna Wójcik-Dąbrowska i dodaje, że na przeszkodzie rewitalizacji całych sutek stoi to, że przynajmniej 10 proc. lokali nie ma uregulowanej sytuacji własnościowej.

Przebudowa miejskiej części dawnych żydowskich kramów, które powstały na wzór wschodnich bazarów zakłada stworzenie przestrzeni dla Informacji Turystycznej, gdzie turyści będą mogli kupić pamiątki i artystyczne rękodzieło. Będzie miejsce na toalety, pomieszczenia socjalne i porządkowe.

W innych lokalach handlowych sutek jeszcze działają różne sklepy. Ale jest ich tu coraz mniej. Punkt, który powstanie, ma pokazać jakie zdaniem fachowców drzemią w tej zabudowie możliwości.

– Mieszkańcy interesują się zmianami, sporo osób przyszło na konferencję. Pierwszego dnia było ponad sto osób, drugiego około 60 – dodaje podinspektor ds. rewitalizacji i projektów.

Dwudniowe spotkanie odbyło się w zeszłym tygodniu i było podsumowaniem całego projektu rewitalizacji śródmieścia Hrubieszowa. Była tam też mowa o trzecim pomyśle, którego realizacja jest najmniej zaawansowana, bo miasto ma wstępną koncepcję zagospodarowania ale dopiero szuka zewnętrznych pieniędzy. Chodzi o murowane podziemia pod centrum Hrubieszowa.

Internauci, którzy komentują informacje dotyczące Hrubieszowa narzekają, że miasto się wyludnia, nie ma nowych miejsc pracy, bo władze nie ściągają inwestorów. Że Hrubieszów żyje jeszcze dzięki granicy. Zastanawiają się, kto utrzyma miejski basen, który właśnie powstaje.

Uczestnicy konferencji byli zdania, że właśnie takie działania jak tworzenie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa, to dobry kierunek. Bo rewitalizacja to już nie remont budynku ale polityka społeczna.

– Rewitalizacja ma być narzędziem pomagającym średnim i małym miastom w Polsce w ograniczaniu skutków procesu kurczenia się. Poprawa jakości życia w centralnych częściach miast, ma zachęcić byłych mieszkańców do powrotu zarówno do śródmieścia, jak i do samego miasta – tłumaczyła Katarzyna Spadło z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, która była jednym z prelegentów.

– Widzimy negatywne aspekty związane ze spadkiem ludności naszego miasta. Prognozy mówią, że rokrocznie ubywa 150-200 osób. Wszystkie działania, które prowadzimy, mają na celu przede wszystkim zatrzymanie odpływu ludności. Temu służy między innymi rewitalizacja. Będziemy konsekwentni i mam nadzieję, że nam się to uda – komentował Paweł Wojciechowski, zastępca burmistrza Hrubieszowa.

(fot. UM Hrubieszów)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdobywca pierwszego miejsca - zdjęcia "Wawel we mgle" autorstwa Daniela Turbasy
galeria

Tak fotografują mistrzowie. Zabytki uwiecznione na zdjęciach

Znamy wyniki XXIX Międzynarodowego Biennale Fotografii „Zabytki”. Wydarzenie zgromadziło miłośników fotografii z kraju i zagranicy, oferując przestrzeń do ukazania artystycznej wizji dziedzictwa kulturowego.

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Wyczyściła bankowe konto, a gotówkę wyrzuciła do śmieci

Nie do wiary. 72-letnia mieszkanka Puław sądząc, że ratuje swoje oszczędności przed kradzieżą, sama podarowała pieniądze oszustom.

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta
Lublin

Większość ratuje mandaty pięciu radnych prezydenta

Po doniesieniach medialnych pięć radnych klubu prezydenta Krzysztofa Żuka znalazło się pod lupą. Ich mandaty były zagrożone. Ale w Radzie Miasta Lublin jest większość, która zagłosowała przeciwko wnioskom PiS w tej sprawie.

Po wygranej w Gliwicach Piotr Ceglarz i jego koledzy chcą przywieźć pełną pulę także z Lubina

Motor Lublin jedzie do Lubina na mecz z Zagłębiem po kolejne trzy punkty

Po przerwie reprezentacyjnej jako pierwsi do walki o punkty wrócą piłkarze Motoru Lublin i Zagłębia Lubin. Obie ekipy zmierzą się na stadionie „Miedziowych” już w piątek o godz. 18.

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium