Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 kwietnia 2022 r.
8:24

Praca dla uchodźców. Jest z tym duży problem

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Michał Siudziński/Archiwum)

Są gotowe robić cokolwiek, aby zarobić. Ale znalezienie pracy dla ukraińskich uchodźczyń wcale nie jest proste. Udaje się to nielicznym. A i tak mogą liczyć na zarobki, które niekoniecznie pozwolą związać koniec z końcem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Powiatowy Urząd Pracy w Zamościu niedługo po wybuchu wojny uruchomił specjalny punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Jakie są efekty jego działań?

Bariera językowa

– Byliśmy przekonani, że zainteresowanie będzie większe. Dlatego m.in. specjalnie zatrudniliśmy osobę posługującą się i językiem polskim, i ukraińskim, aby pomagała kontakcie, tłumaczeniu, wypełnianiu dokumentów i bardzo się przydała, ale jak dotąd zarejestrowały się u nas zaledwie 132 osoby z Ukrainy – mówi Marian Hawrylak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu.

Pośredniak pomógł znaleźć zatrudnienie 6 uchodźczyniom, 16 osób jest na stażach, a kilka kolejnych niedługo je podejmie. Dodatkowo 5 kobiet zdecydowało się rozpocząć kursy doszkalające. – Natomiast w całym powiecie, jak wynika z danych na praca.gov.pl, zatrudnienie w trybie uproszczonym, wprowadzonym w związku z wojną, już bez naszego pośrednictwa, znalazło 62 uchodźców – precyzuje Hawrylak i przyznaje, że to niewiele, biorąc pod uwagę, jak duża liczba uchodźców zatrzymała się w naszym regionie. – Główną barierą i problemem w podjęciu zatrudnienia jest nieznajomość języka. Niestety, wielu zawodów, zwłaszcza tych wymagających kontaktu z klientem nie da się wykonywać nie rozumiejąc i nie mówiąc po polsku.

Dobre pracownice

Ale są branże, w których znajomość nawet kilku słów wystarczy.

– Mam u siebie w kuchni dwie panie z Ukrainy. Zgłosiły się do mnie, bo zamieszczałam w internecie ogłoszenia. Jedna z nich już jest na stażu, a druga niedługo go rozpocznie. Później każdą z nich będę zobowiązana zatrudnić już sama na co najmniej trzy miesiące – mówi nam jedna z zamojskich restauratorek.

Dodaje, że z nowych pracownic jest bardzo zadowolona. Bo znają się na swojej robocie, są bardzo zaangażowane, przesymtayczne i po prostu widać, że zależy im na pracy. – A chętnych jest bardzo dużo. Wciąż otrzymuję telefony albo smsy z zapytaniem czy ta poprzednia oferta pracy jest aktualna – mówi restauratorka i zapowiada, że na początku maja, gdy zacznie się sezon, prawdopodobnie przyjmie jeszcze kogoś do pomocy.

Dała im dorobić

Anna Prystupa jest właścicielką salonu fryzjerskiego w Zamościu. Otworzyła go w trakcie pandemii, więc początek działalności nie był łatwy i biznes tak naprawdę dopiero się rozkręca. Mimo tego, postanowiła pomóc uchodźczyniom. Ogłoszenie dla fryzjerek zamieściła na portalu społecznościowym. Przez jej salon przewinęły się już trzy ukraińskie fryzjerki. Być może będą kolejne.

– Nie mogę tych pań zatrudnić na stałe, bo po prostu nie stać mnie na to, ale dałam im możliwość dorobienia. Każda przychodziła na kilka godzin przez 3-4 dni. Płaciłam im stawkę dzienną w wysokości 100 zł. Niektórzy pukali się w czoło, że to za dużo, ale uznałam, że tym kobietom należy się wsparcie – tłumaczy Anna Prystupa.

Doskonale wie, w jak trudnej sytuacji są uchodźczynie, bo po wybuchu wojny, przez dłuższy czas pracowała jako wolontariuszka w punkcie recepcyjnym w Zamościu. – Widziałam te kobiety przerażone, bezradne, niczemu niewinne, które uciekały z dziećmi ze swoich domów zabierając cały dobytek w jedną reklamówkę. Wszystkich, którzy teraz zazdroszczą, że Ukrainki dostają 500 plus, zapewniam, że nigdy nie chcieliby się znaleźć w ich sytuacji – mówi zamościanka.

Jest na jedzenie. A na mieszkanie?

Ludmiła przyjechała do Zamościa z Kijowa na początku marca. Zaoferowano jej tymczasowe mieszkanie, dostała jakieś ubrania i trochę jedzenia na zapas. Zaczęła rozglądać się za pracą. Specjalizuje się w zabiegach na rzęsy: przedłużaniu i laminowaniu. Kiedy była jeszcze w Ukrainie, nie brakowało jej klientek, ale na ogłoszenia, które zamieściła w internecie nikt się nie zgłosił. Dzięki pomocy znajomej Polki "zaczepiła się" w salonie kosmetycznym.

– Pieniądze nie są duże, ale mogę kupować jedzenie dla siebie i dziecka. Gorzej, że niedługo muszę zacząć płacić za mieszkanie, a z tych poborów to nierealne – martwi się Ukrainka.

Obiecanych przez rząd 300 zł i świadczenia 500 + jeszcze nie otrzymała, bo dopiero niedawno udało sjej się załatwić numer PESEL. Ale podkreśla, że i tak miała szczęście. Ma w Zamościu około 50 znajomych. Ani jedna z tych kobiet nie znalazła żadnej możliwości zarobku.

"Szukam pracy. Chętnie posprzątam Twój dom, twoje biuro itd. Mogę zająć się kuchnią. Czekam na Twoją ofertę" – napisała w swoim ogłoszeniu Tatiana z Łucka. I co? – Nikt się nie zgłosił, niestety – odpowiada kobieta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnił się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. W uroczystościach uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

Wojciech Kamiński stara się tonować nastroje w obozie PGE Startu Lublin

PGE Start Lublin zagra dzisiaj w Słupsku

W sobotę o godz. 15.30 PGE Start zmierzy się na wyjeździe Energą Icon Sea Czarnymi Słupsk.

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium