Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

12 września 2021 r.
15:47

Prymas Wyszyński i matka Czacka na ołtarzach

Autor: Zdjęcie autora aa
1 14 A A
(fot. Archidiecezja Warszawska/Konferencja Episkopatu Polski/G. Gałązka)

Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka ogłoszeni błogosławionymi. – Jest to wydarzenie, które ma znaczenie nie tylko dla Kościoła, ale dla całej społeczności Polaków, w kraju i za granicą – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski na konferencji prasowej tuż przed niedzielną religijną uroczystością.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdaniem hierarchy kardynał Stefan Wyszyński „poprzez swoją postawę, poprzez heroizm swojej wiary sprawił, że obnażyła się słabość systemów terrorystycznych, które w tamtych czasach panowały”. – Tych dyktatur, które miały argumenty i siły w swoim ręku a jednak okazały się słabe wobec heroizmu ludzkiej wiary – podkreślił abp Gądecki.

Uroczysta msza z obrzędem beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej rozstała odprawiona w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. W uroczystości poza duchowymi i wiernymi wzięli też udział politycy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, jak też wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Podczas mszy osoby, „które doznały cudu za wstawiennictwem nowych błogosławionych” wniosły na ołtarz ich relikwie. W przypadku kardynała Stefana Wyszyńskiego relikwią jest jego własnoręczne pismo – akt osobistego oddania się Matce Bożej, „ponieważ przed beatyfikacją nie był otwierany sarkofag, w którym spoczywają szczątki” kardynała w archikatedrze warszawskiej. Natomiast relikwie matki Czackiej – to umieszczony „w kapsule fragment kostny”, który został pobrany podczas procedury przeniesienia jej szczątków z cmentarza zakładowego do kaplicy utworzonej w jej dawnym pokoju (przylega do kościoła w Laskach).

– Niech nowi błogosławieni będą potężnymi orędownikami dla tego zasłużonego narodu, niech będą światłem dla władz państwowych i samorządowych i niech wspomagają Kościół w Polsce w ciągłej wierności Ewangelii Chrystusa – powiedział prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro pod koniec homilii.

Wcześniej przytoczył pewne wydarzenie z życia kardynała Wyszyńskiego z okresu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego w 1944 r., „kiedy Wyszyński jako kapłan zakładu dla niewidomych i Armii Krajowej przebywał w okolicach Warszawy”.

– To właśnie podczas Powstania Warszawskiego miało miejsce w Lasach wydarzenie wyjątkowe i prorocze – podkreślił kard. Marcello Semeraro. – Błogosławiony Stefan podniósł z ziemi fragment częściowo spopielonej kartki pochodzącej z płonącej i spowitej w ogniu stolicy, na której widniał napis: „Będziesz miłował”. Wyszyński został głęboko poruszony tym faktem. Zaniósł kartkę do kaplicy. Pokazał siostrom i rzekł: „To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata”. Apel i testament: „Będziesz miłował”.

Kardynał Semeraro zaznaczył, że „do tego apelu i do tego testamentu Wyszyński upodobnił swoją posługę pasterza i biskupa”. – Najpierw w Lublinie a następnie w Gnieźnie i Warszawie, stawiając czoła problemom jakie jego naród musiał wycierpieć w latach następujących po II wojnie świtowej – powiedział kard. Marcello Semeraro. – W tym politycznie i społecznie skomplikowanym okresie kierował odważnie, wytrwale i zdecydowanie łodzią Kościoła w Polsce, przeciwstawiając ideologii, która odczłowieczała i oddalała człowieka od pełni życia, prawdę zawartą w Ewangelii Chrystusa wiernie przeżywaną i realizowaną.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych dodał, że kardynał Wyszyński „w niczym się nie oszczędzał i znosił cierpienia”, których kulminacyjną były trzy lata spędzone w więzieniu.

– Niezachwiana wiara w Boga i jego opatrzność charakteryzowała również matkę Elżbietę Różę Czacką – powiedział o nowej błogosławionej kard. Semeraro. – Już od pierwszych lata dzieciństwa rozpoznawała znaki bożego powołania, najpierw w Białej Cerkwi (miasto na Ukrainie-red.) a następnie w Warszawie. Dotknięta w wieku 22 lat całkowitą utratą wzroku postanowiła poświęcić swoje życie służbie osobom niewidomym, które w tym czasie na ziemiach polskich nie mogły liczyć na pomoc ani na możliwość zdobycia wykształcenia. W tym celu złożyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi oraz Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Otworzyła szkoły i zorganizowała warsztaty. Dostosowała alfabet Braille’a do języka polskiego i opracowała skróty ortograficzne. I akcentował: Poprzez swoją nadzwyczajną pracowitość i zaangażowanie błogosławiona Elżbieta Róża Czacka wskazuje nam, że nie istnieją przeszkody dla tych, którzy pragną kochać Pana Boga i jak on miłować. Również w jej życiu nie brakowało licznych trudności, w których z niesłychaną nadzieją stale potwierdzała swoją wierność Panu Bogu, który jest miłością.

Kardynał wskazał, że nie bez powodu Wyszyński i Czacka są beatyfikowani razem. – Jest to jakby dopełnienie owego historycznego spotkania, dzięki którego ci błogosławieni poznali się w Laskach 95 lat temu, w 1926 roku – powiedział kardynał Semeraro.

Dzisiejsza uroczystość była transmitowana zarówno przez telewizje jak też za pośrednictwem internetu. Transmisję na YouTube oglądało kilka tysięcy osób.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium