Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 kwietnia 2018 r.
9:53

Będą walczyć o inny przebieg drogi ekspresowej S12

Radni gminy Puławy jednomyślnie przyjęli uchwałę ze stanowiskiem w sprawie koniecznych zmian w projekcie S12
Radni gminy Puławy jednomyślnie przyjęli uchwałę ze stanowiskiem w sprawie koniecznych zmian w projekcie S12

Samorząd gminy Puławy zapowiada interwencję w rządzie w sprawie przebiegu nowej trasy ekspresowej S12 od końca obwodnicy do granicy województwa. Chodzi m.in. o lokalizację węzła drogowego w Polesiu, która może utrudnić wjazd na eskę m.in. mieszkańcom Leokadiowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zdaniem mieszkańcy gminy problem polega przede wszystkim na pogorszeniu dostępu do obwodnicy Puław. Obecnie, żeby dojechać np. z Leokadiowa do Zakładów Azotowych, wystarczy wjechać na krajową dwunastkę, przeciąć światła w Anielinie i pojechać prosto w kierunku nowego mostu. Po przedłużeniu ekspresówki w stronę Radomia sytuacja diametralnie się zmieni, bo w tym miejscu nie będzie już ani „świateł”, ani wjazdu.

Według warszawskiego oddziału GDDKiA, który odpowiada za inwestycję, najlepszym miejscem na węzeł są okolice Polesia, tuż przy granicy z woj. mazowieckim. Anielin, według specjalistów, byłby za blisko obecnego węzła w Bronowicach. Innego zdania są władze gminy, które obawiają się, utrudnienie mieszkańcom dostępu do S12 znacznie obciąży starą drogę krajową. Nie wierzą w to, że kierowcy będą się „cofać” kilka kilometrów w stronę Radomia, żeby wjechać na „eskę” i ominąć Górę Puławską. Jeśli mają rację, ta miejscowość za kilka lat może przeżywać prawdziwe oblężenie i drogowy paraliż.

Proponowane przez generalną dyrekcję rozwiązania nie podobają się również okolicznym przedsiębiorcom, którzy nie bez powodu ulokowali swoje firmy lub kupili grunty właśnie w pobliżu obecnego wjazdu na obwodnicę Puław. Do tego dochodzą głosy tych mieszkańców, których domy, według prezentowanych założeń zostały przeznaczone do wyburzenia lub mają być otoczone nowymi drogami i ekranami akustycznymi.

W związku z tym, lokalne władze zapowiadają interwencję w tej sprawie. W środę rada gminy jednomyślnie przyjęła stanowisko krytykujące błędne jej zdaniem rozwiązania komunikacyjne, których trzyma się GDDKiA. W swoim oświadczeniu radni wskazali m.in. na potrzebę powstania węzła w rejonie Anielina lub Leokadiowa oraz zachowania obecnych parametrów starej dwunastki (przedsiębiorcy obawiają się jej degradacji do roli drogi serwisowej, co może wiązać się z ograniczeniami dla ciężarówek).

Samorządowcy zbierają oficjalne stanowiska różnych grup, by skompletować wniosek o zmiany w projektowanej drodze.

– Pracujemy nad przygotowaniem takiego dokumentu i zamierzamy przekazać go naszym parlamentarzystom, a także przedstawicielom rządu. Chciałbym, żeby nasze argumenty dotarły także bezpośrednio do premiera Morawieckiego – mówi Krzysztof Brzeziński, wójt gminy Puławy. – Interwencja jest potrzebna dlatego, że prace idą w złym kierunku, a projektanci drogi nie biorą pod uwagę problemów zgłaszanych przez mieszkańców – dodaje.

Mimo że do ostatecznego projektu S12 zostało jeszcze dwa lata, to czasu np. na wybór właściwego przebiegu trasy i najważniejszych decyzji, takich jak lokalizacja węzłów, zostało niewiele. Już w czerwcu odbędą się ostatnie konsultacje w tej sprawie z mieszkańcami gminy. Nowa droga ekspresowa od końca obwodnicy Puław do Radomia powinna być gotowa ok. 2025 roku.

Pozostałe informacje

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Ziobro i Romanowski bez immunitetów? Głosowania w czwartek – potwierdza Szymon Hołownia

Zbigniew Ziobro ponownie może stracić immunitet. Podobny los może spotkać Marcina Romanowskiego. Nad losem polityków Zjednoczonej Prawicy w czwartek wieczorem będzie głosował Sejm. Zagrożona jest również posada jednej minister.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium