Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 lutego 2017 r.
17:08

Bieg "Tropem Wilczym" w Puławach. "Spełniamy obowiązek w stosunku do bohaterów"

61 28 A A

Blisko 150 zawodników stanęło w niedzielę na starcie puławskiego biegu "Tropem Wilczym" poświęconego pamięci niezłomnych żołnierzy antykomunistycznego podziemia. W całym kraju w podobnych wydarzeniach wzięło udział około 60 tysięcy ludzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji już od godz. 11:00 zbierali się uczestnicy tego sportowo-patriotycznego wydarzenia. Większość zawodników przyjechała z Puław, ale nie brakowało także biegaczy z całego powiatu i okolicznych miast.

– Bardzo lubię biegać, a poza tym jestem patriotką. Uważam, że takich świąt, jak to, które będziemy obchodzić 1 marca, powinno być więcej. Do startu skłoniła mnie także fajna atmosfera oraz to, że można poznać tutaj ciekawych ludzi – mówi Ewa Skrzypiec, młoda dziewczyna, która na puławski stadion przyjechała z Dęblina.

Na miejscu faktycznie można było poczuć wyjątkową atmosferę. Z głośników płynął patriotyczny hip hop spod znaku Tadka i Firmy, a na czarnych koszulkach wielu zawodników można było dostrzec wizerunki Danuty Siedzikówny "Inki", mjr Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i innych bohaterów Armii Krajowej.

– Ten bieg to wdzięczność dla ludzi, w imieniu których dzisiaj tutaj jesteśmy, czyli Żołnierzy Wyklętych. Dystans 1963 metrów to honor, data śmierci ostatniego z nich (Józefa Franczaka "Lalka" red.) – wyjaśnia Marian Struski, jeden ze starszych biegaczy, który przyznaje, że bieg traktuje także jako rozgrzewkę przed nowym sezonem. – Nie jestem wyczynowcem, bo mam już swoje lata, ale te 5-10 km dla relaksu jeszcze jestem w stanie pobiec – dodaje puławianin.

Ambasadorem biegu był wokalista Krzysztof Cugowski. – Sam wiem, co to znaczy zapomnienie. O tym, że mój ojciec był ochotnikiem i walczył w wojnie w 1920 roku, dowiedziałem się dopiero, gdy miałem 15 lat. Rodzice wcześniej nie chcieli mi o tym powiedzieć z obawy przed konsekwencjami, jakie mogłyby nas spotkać, gdybym się tym przypadkiem pochwalił. Dzisiaj spełniamy obowiązek w stosunku do bohaterów i chwała Bogu, że możemy to robić – mówił gość specjalny puławskich uroczystości, który wystąpił w roli startera.

"Tropem Wilczym" wspiera także Krzysztof Szulowski, poseł PiS z Puław. – Serce się raduje, jak się patrzy na tych ludzi. Cieszy fakt, że jest ich coraz więcej. Myślę, że to oznaka zwycięstwa Żołnierzy Wyklętych po latach. Oni byli pokoleniem tragicznym, nie mogli wygrać, ale teraz są zwycięzcami. Prawda o nich zwyciężyła i dzisiaj są naszymi bohaterami – mówił poseł.

Zawodnicy mogli liczyć na pamiątkowe koszulki i medale oraz ciepły posiłek przygotowany przez uczniów klas mundurowych. Po zakończeniu biegów lokalny koordynator imprezy, Marcin Mizera, zaprosił wszystkich na projekcję filmu dokumentalnego o bohaterach walczących o wolną Polskę po zakończeniu II wojny światowej.

W biegu głównym, na trasie 5 km, najlepsi byli ex equo Stanisław Marzec z Nałęczowa oraz Kamil Borucki z Puław. Na dystanie honorowym najszybszy był natomiast Szymon Gałązka, również z Puław.

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium