Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 listopada 2024 r.
17:18

Fala hejtu na puławską szkołę za "Czerwoną Kalinę"

0 A A
"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie
"Czerwona kalina" to ukraińska pieśń patriotyczna z 1911 roku, którą za hymn uznał Legion Ukraińskich Strzelców Siczowych. Z kolei według zamojskich Wołyniaków to utwór wykorzystywany również przez banderowców, co przywołuje nie najlepsze skojarzenia historyczne po polskiej stronie (fot. AI/ilustracyjne)

Nagranie grupy dzieci śpiewających ukraińską pieśń "Czerwona kalina" podczas akademii z okazji 11 listopada w puławskiej podstawówce wywołało falę hejtu. Słowna agresja była tak duża, że nauczyciele zaczęli obawiać się o bezpieczeństwo uczniów. Filmik już usunięto, a komentarze na szkolnym profilu zablokowano. O pomoc poproszono policję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy w 2022 roku Rosja zaatakowała Ukrainę, Polacy w sposób spontaniczny i masowy rzucili się na pomoc swojemu sąsiadowi. Miliony uchodźców parły do Europy, wielu znalazło schronienie w naszym kraju, w tym w powiecie puławskim. Dzieci ukraińskich rodzin na mocy decyzji władz centralnych zyskały prawo do edukacji. Część z nich znalazła się w SP nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Puławach. Polskie i ukraińskie dzieci razem się uczyły i razem występowały na szkolnych apelach. Nie inaczej było 11 listopada 2022 roku. Gdy polscy uczniowie wykonali nasze pieśni patriotyczne, ukraińscy wystąpili ze swoją. Wykonali "Czerwoną Kalinę" - ukraiński marsz z 1911 roku, popularny wśród nacjonalistów, ale także stary i nowy symbol oporu wobec rosyjskiego okupanta.

Gra na emocjach

Co ciekawe, wtedy, w 2022 roku, wykonanie ukraińskiej pieśni podczas szkolnej akademii przeszło zupełnie bez echa, tonąc w morzu podobnych gestów jednoczących obydwa narody. W tym roku jednak, gdy społeczne nastroje mają już nieco inny charakter, 11 listopada ktoś znalazł tamto nagranie, opublikował na X (twitter) i opatrzył komentarzem sugerującym, że polskie dzieci podczas święta narodowego właśnie teraz, w 2024 roku, śpiewały ukraińską pieśń. I to taką, która w przeszłości była popularna wśród formacji zbrojnych walczących z Polakami. Nagranie zaczęło szybko krążyć po wszelkich grupach, stronach i profilach.

Część komentujących zaczęła nawoływać do "wyciągnięcia konsekwencji" wobec dyrektorki SP nr 2, a nawet "oficjalnych przeprosin polskiego narodu i tych biednych zindoktrynowanych dzieci". Inny wpis zachęcał do "zwolnienia dyrekcji i nauczycieli". Doszło nawet do tego, że ktoś miał opublikować na X adres dyrektorki puławskiej placówki. Wydaje się, że większość piszących była przekonana, że pieśń wykonują polskie dzieci, a samo nagranie jest nowe. Nie bez powodu zostało wyciągnięte właśnie 11 listopada. Prawdopodobnie przez osoby działające w celu wywołania określonych emocji społecznych.

W tym roku tylko po polsku

Co na to wszystko szkoła? W wydanym oświadczeniu, dyrektor podkreśliła, że w tym roku podczas 11 listopada śpiewano tylko polskie pieśni patriotyczne. - Jest to nasza coroczna tradycja - przypomniała, informując jednocześnie o tym, że "Czerwoną kalinę" dzieci ukraińskie wykonały w roku 2022 "w podziękowaniu społeczności puławskiej za okazaną pomoc po zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę". - Ukraińskie dzieci zaśpiewały ją w najlepszej wierze i z wdzięczności za okazane im dobro - podkreśliła Edyta Białota-Chaber. Poproszona o komentarz w tej sprawie odmówiła. - Z uwagi na bezpieczeństwo, dobro dzieci i wizerunek szkoły powstrzymujemy się od komentarzy - napisała nam dyrektorka.

Samo nagranie, które wywołało tyle zamieszania, zniknęło już ze szkolnego facebooka, a komentarze pod postami zostały zablokowane. Także pod tymi niezwiązanymi ze sprawą, co świadczy tylko o skali przeprowadzonego na puławską "Dwójkę" internetowego ataku. Sprawa, jak informuje szkoła, została już zgłoszona na policję, do Lubelskiego Kuratorium Oświaty i Urzędu Miasta. Z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa dzieci, służby zostały poproszone o wzmożone kontrole w pobliżu szkoły. Na razie nie mamy informacji o jakichkolwiek incydentach.

Radni podzieleni

- Ja bym zaapelował o spokój, o niepodgrzewanie niepotrzebnych emocji. Tak, żeby ta sytuacja nie wpłynęła na bezpieczeństwo dzieci i wizerunek szkoły. To przecież placówka, która od lat promuje wartości patriotyczne, organizuje akademie poświęcone polskim bohaterom narodowym, robi wiele dobrego. A co do samej pieśni, moim zdaniem był to wtedy przede wszystkim wyraz sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji - tłumaczy Sławomir Seredyn z Polski 2050, szef komisji oświaty w puławskiej radzie miasta.

Nieco innego zdania jest były kandydat na prezydenta Puław, rady Prawa i Sprawiedliwości, Mariusz Wicik .- Zdecydowanie i kategorycznie potępiam fakt, że w szkole podstawowej w 2022 roku doszło do odśpiewania pieśni "Czerwona kalina", która kojarzona jest z tragicznymi wydarzeniami historycznymi i postaciami odpowiedzialnymi za zbrodnie na Polakach. To absolutnie niedopuszczalne (...). Szkoły powinny być miejscem jednoczącym, a nie dzielącym. Miejscem, gdzie pielęgnowane są wartości patriotyczne oraz historyczna prawda, a nie upamiętniane symbole budzące głębokie rany i niepokój w społeczeństwie.

Prokuratura nie karze z kalinę

Nie był to pierwszy raz, kiedy ukraiński utwór wywołuje w Polsce takie emocje. Dwa lata temu polska i ukraińska młodzież licealna zaśpiewała razem "Czerwoną kalinę", a teledysk do tego nagrał Zamojski Dom Kultury. Sprawa trafiła wtedy do Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie zawiadomionej przez Stowarzyszenie upamiętnienia Polaków pomordowanych na Wołyniu. Zdaniem Wołyniaków pieśń gloryfikuje banderyzm, co łamie zakaz propagowania faszyzmu oraz innych ustrojów totalitarnych na terenie RP. Dochodzenia jednak nie wszczęto. - Wobec stwierdzenia, że czyn ten nie zawiera znamion czynu zabronionego, w tej sprawie wydano postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia. Uznaliśmy, że nie popełniono przestępstwa – powiedziała nam wtedy prokurator Magdalena Sobańska-Janik.

Komentarz autora - jak zauważają osoby posiadające głębszą wiedzę historyczną na temat trudnej polsko-ukraińskiej historii, nie wszystkie ukraińskie pieśni patriotyczne mają czarno-czerwone zabarwienie, więc wybór akurat tej można uznać za dość niefortunny. Nawet jeśli nie szły za tym żadne złe intencje ze strony całej szkolnej, międzynarodowej obecnie, społeczności. Jednocześnie łatwość, z jaką hejterzy wywołali falę nienawiści wobec szkoły i jej dyrektorki, bez sprawdzenia kontekstu i prawdziwości podrzucanych haseł, może budzić niepokój, bo dowodzi tego jak łatwo o manipulowanie emocjami polskich internautów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium