Od kolejki gondolowej nad rzeką po renowację zamku w Janowcu. Od wczoraj bliżej
do realizacji gigantycznego projektu "Geopark Przełomu Wisły” .
Renowacji doczekają się zamek i rynek w Janowcu, spichlerze w Kazimierzu Dolnym, zamek i zalew w Bochotnicy oraz rynek w Józefowie nad Wisłą. Według wstępnych szacunków, aż 196 mln zł miałoby pochodzić z Unii Europejskiej.
Jednym z atrakcyjnych terenów ma być kopalnia fosforowa w Annopolu. – Można tam podziwiać resztki życia morza kredowego, to jedna z czołowych tego typu kopalni na świecie. Łączna ilość korytarzy wynosi około 100 km. W ramach projektu chcemy udostępnić dla turystów 2 km – mówi prof. Marian Harasimiuk, szef zakładu polityki przestrzennej i planowania Wydziału Nauk o Ziemi z UMCS.
Kolejnym atutem planowej inwestycji miałby być nieczynny kamieniołom komorowy w Bochotnicy, gdzie można znaleźć liczne skamieniałości morskich bezkręgowców. Występują tam bardzo rzadkie w tej części Europy skały.
W pracach nad projektem bierze udział siedem gmin: Kazimierz Dolny, Opole Lubelskie, Annopol, Łaziska, Janowiec, Józefów nad Wisłą oraz Wilków. Wczoraj pomysłodawcy projektu spotkali się w Kazimierzu.
– W najbliższym czasie będziemy pracować nad strategią rozwoju dla geoparku (więcej o idei geoparku w ramce – red.). Będzie swojego rodzaju przewodnikiem, który wskaże, jakiego rodzaju przedsięwzięcia należy zrealizować, aby geopark stał się faktem – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego.
Projekt, którego realizacja zajmie przynajmniej 6 lat, spodobał się władzom województwa, które będą rozdzielać pieniądze z kolejnej unijnej perspektywy na lata 2014–2020. – Pomysł powstania geoparku wpisuje się w strategię naszego województwa – potwierdził Bogdan Kawałko, dyrektor departamentu polityki regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
– To bardzo złożony temat. Czeka nas jeszcze mnóstwo pracy. Musimy zdecydować przede wszystkim o tym, kto dalej instytucjonalnie będzie się starał o rozwijanie całego projektu. Czy do prowadzenia geoparku powołamy stowarzyszenie, czy może fundację – dodaje burmistrz Dunia.