Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

5 lutego 2007 r.
17:04
Edytuj ten wpis

Jak pod Puławami ryż sadzili

0 0 A A

Henryk Czech z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa jest w Puławach od lat sześćdziesiątych, ale o ryżu co nieco wie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
A w każdym razie zna ludzi, którzy o tym eksperymencie wiedzą więcej niż on. - Na pewno pamięta to doskonale dr Zenon Lis, który wtedy, w latach pięćdziesiątych, nawet pracę magisterską o poletkach doświadczalnych w Puławach napisał - informuje Henryk Czech.


Zenon Lis w rozmowie telefonicznej niechętnie wspomina tamten okres.
- To były czasy żelaznej kurtyny i istniała taka tendencja, żeby się uniezależnić od dostaw - mówi. - Było zarządzenie władz i co mieliśmy do powiedzenia? Czy to się opłacało? W porównaniu z krajami, które na masową skalę produkowały ryż, to oczywiście nie. Ale naukowo na pewno tak.
Lis do dziś nie może wybaczyć władzom, że pozwoliły wszystko zniszczyć.
- Trzeba to było zostawić w celach dydaktycznych. Młodzież przyjeżdżałaby i miała pojęcie, jak to wygląda i jak w Chinach uprawia się ryż. Były zbudowane groble, przepusty, koło napędzające wodę. To wszystko zlikwidowano.
Dr Zenon Lis obiecuje, że przyjdzie na spotkanie. I nie przychodzi.

Różne opinie

Zaczęło się w końcu lat czterdziestych, kiedy religią i przewodnikiem botaników i rolników miała stać się teoria Trofima Łysenki, który twierdził, że roślinę można zmusić do życia w innych warunkach.
Dr Maria Bawolska, dr Adam Wołk i inż. Bogumił Rębowski dziś wspominają tamten czas chętnie, choć uprawa ryżu nie była ich domeną.
- Do Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Puławach przyjechał inżynier Piotr Sobczyk, który był internowany w Rumunii - mówi dr Adam Wołk. - Mówiło się, że przywiózł z sobą worek niełuskanego ryżu i że to były pierwsze nasiona do hodowli w Puławach.
Adam Wołk, który sześć lat spędził na zsyłce w Kazachstanie, twierdzi, że od początku uważał to za absurdalne. Przyszedł do Puław w 1957 roku, kiedy praktycznie było już po wszystkim.
- Widziałem efekty radzieckich eksperymentów na własne oczy, to wszystko było absurdalne - śmieje się. - Dlatego uprawę ryżu w Puławach przyjąłem bez zdziwienia.

Sens dla nauki

- Pisałam pracę magisterską u prof. Lucjana Kaznowskiego w Lublinie. Później przyszłam do IHAR z nakazem pracy i trafiłam do Zespołu Roślin Leczniczych. Kaznowski był entuzjastą eksperymentów i był otwarty na badania - uważa odważnie Maria Bawolska. - Ja dziś nie oceniam tego jako coś głupiego. Jako doświadczenie dla nauki miało to swój sens. Przecież dziś uprawiamy wiele roślin, które wcześniej nie rosły w naszym klimacie - choćby tytoń i kukurydzę, dużo odmian leczniczych, a nawet paprykę i bakłażany.
- Codziennie przechodziłem przez ryżowe poletka do swoich upraw tulipanów - wspomina Bogumił Rębowski. - Mieliśmy 500 odmian. Później władze wolały sadzić kapustę - nie ukrywa rozgoryczenia. - Trochę tego ryżu urosło, ale generalnie nawet na sprawdzenie hipotezy naukowej to był za krótki czas eksperymentu.
Pani Bawolska nie ma wątpliwości - profesor Kaznowski nie wierzył w to, że uda się prowadzić produkcje ryżu taką, jak na Dalekim Wschodzie.
- Wykładał teorie Łysenki, bo musiał - mówi. - Ale nauka wymaga eksperymentów i on był ich entuzjastą.

Nieważny koszt

Blisko dwa lata trwało przygotowanie niewielkich, 600- metrowych poletek.
- Powierzchnia musiała być idealnie równa - wyjaśnia Henryk Czech. - Trzeba było także zbudować system dostarczania wody.
- Ryż nawadnia się w dokładnie określonym czasie - dodaje Adam Wołk. - Woda była płytka i dość szybko się nagrzewała. Oczywiście, jeśli temperatura była odpowiednia.
Piotr Sobczyk skonstruował koło, które podawało wodę na poletka położone wyżej od źródła. Wszystko to było kosztowne. Najczęściej pracowały kobiety, które brodziły w błotnistej glebie i w wodzie, sadząc sadzonki wyhodowane w inspektach.
- Wypożyczało się ludzi np. z pegeerów, jak był odgórny nakaz nikt się nie sprzeciwiał - przypominają zebrani.
- Ale nikt się wtedy z kosztem nie liczył - rzuca Bogumił Rębowski. - W biuletynach, a także w prasie ukazywały się artykuły o sukcesie. Sobczyk wydał broszurę pt. "Uprawa ryżu”.
Okoliczni rolnicy jeśli się dziwili, to z pewnością nie głośno. Czasy były trudne i ponure, i jawny sprzeciw mógł być uznany za dywersję.

Garstka ryżu

- Niemal codziennie przyjeżdżały szkolne wycieczki i trzeba było je oprowadzać w ramach popularyzacji nauki. Wszystkie poletka były niezwykle zadbane i efektowne - wspomina dr Bawolska.
W jednym z czasopism pisano, że po krótkim okresie aklimatyzowania się ryż dojrzewał w ciągu 150 dni w temperaturze niższej niż wyjściowa.
Trudno jednoznacznie mówić o zbiorach, choć należy przypuszczać, że były marne. Oficjalne biuletyny pisały, że uzyskiwano nawet 24 kwintale z hektara, ale okoliczni rolnicy wiedzieli lepiej - mówili, że może było z pół worka ryżu.
- W niekorzystnych warunkach ryż mógł się nie zapylić - uważa dr Adam Wołk. - Mogło się zdarzyć, że część nasadzeń nie wydała plonów.
• • •
Uprawa ryżu była sprawą polityczną.
- Jednak jako eksperyment naukowy była do przyjęcia - konsekwentnie twierdzi Maria Bawolska.
Po roku 1956 nastąpiła odwilż, nastały zmiany w Biurze Politycznym w kraju, a nade wszystko w ZSRR i jednocześnie teoria Łysenki odeszła do lamusa. Na krótki czas nie musieliśmy naśladować Wielkiego Brata, który podobno odnosił sukcesy w uprawie ryżu.
W 1957 roku Piotr Sobczyk opublikował ostatnią pracę o hodowli ryżu i nagle wyjechał z Puław. Pola ryżowe wokół Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin zostały wkrótce osuszone z czasem obsiane zbożem.
Ryż wspomina dziś niewielu

Pozostałe informacje

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje
Chełm

Chełm z rekordowym budżetem. Prawie pół miliarda na inwestycje

Takiego budżetu miasto i powiat Chełm jeszcze nie miało. Na same tylko inwestycje w 2025 chełmski Ratusz chce przeznaczyć 466 mln zł, a wszystkie wydatki otrą się o miliard. W noworocznych planach nie zabraknie nowych dróg, remontów ulic, wymiany lamp, czy zakupu wodorowych autobusów. Chełmian czeka więc pracowity rok.

Julia Szeremeta nie powalczy o złoty medal mistrzostw Polski

Julia Szeremeta nie wystąpi na mistrzostwach Polski w boksie. „Powody zdrowotne”

W dniach 1-7 grudnia Wałbrzych będzie gospodarzem mistrzostw Polski w boksie. Wydawało się, że właśnie tam po raz pierwszy od występu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w ringu pojawi się Julia Szeremeta. Zawodniczka Paco Lublin poinformowała jednak, że musi zrezygnować ze startu.

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny
galeria

25 ognisk wścieklizny w województwie lubelskim. Będzie prowadzony odstrzał sanitarny

Łącznie w województwie lubelskim wykryto już 25 ognisk wścieklizny. Nie są to już tylko lisy i jenoty, ale także sarna, krowa, czy psy. Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny zapowiada wprowadzenie odstrzału sanitarnego.

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Wyrok za reklamę alkoholu. Duża grzywna dla Janusza Palikota

Janusz Palikot został skazany za reklamowanie alkoholu w internecie. Ma zapłacić grzywnę w wysokości 450 tysięcy złotych. Ale to nie koniec jego kłopotów.

Jednym z obiektów należących do OSiR jest m.in. Kryta Pływalnia na os. Zamoyskiego. Tutaj, podobnie jak np. przy wejściu na siłownię czy lodowisko można liczyć na zniżki

Komu i ile taniej? Zrobili porządek w regulaminie obiektów OSiR

Zniżki były i pozostaną, często na niezmienionym lub porównywalnym poziomie. Ale wcześniej część z nich zapisywano tylko w cennikach, teraz są uporządkowane i uwzględnione w regulaminie dotyczącym funkcjonowania i udostępniania obiektów Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu.

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

Kiedy zatrudnić firmę sprzątającą do biura

trzymanie czystości w biurze to nie tylko kwestia estetyki, ale także kluczowy element wpływający na komfort pracy, zdrowie pracowników i wizerunek firmy. W dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwach, gdzie czas i efektywność odgrywają kluczową rolę, samodzielne organizowanie sprzątania może okazać się niewystarczające.

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Naćpani młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Sąsiadów zaniepokoił dym

Odurzeni narkotykami młodzi rodzice opiekowali się niemowlakiem. Policję zaalarmowali zaniepokojeni sąsiedzi. Prokuratura postawi zarzuty 20-letniej Polce i 18-letniemu Ukraińcowi.

Świdniczanka zakończyła rundę jesienną na trzecim miejscu od końca

Szykują się zmiany w zespole Świdniczanki. „Kadra musi być bardziej jakościowa i bardziej doświadczona”

Tylko 11 punktów na koncie, a w tabeli trzecie miejsce, tyle że od końca. Runda jesienna nie była zbyt udana dla piłkarzy Świdniczanki. Jeżeli zespół Łukasza Gieresza chce na wiosnę powalczyć o utrzymanie w Betclic III lidze, to będzie musiał się wzmocnić.

Piotr Włodarczyk, lubelski wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa na środowej konferencji poinformował o tym, że na terenie województwa lubelskiego prowadzone są kontrole miejsc sprzedaży środków oraz gospodarstw, które te środki zakupiły
galeria

Kontrole i mandaty. Wojewoda walczy z toksycznymi preparatami

Kontrole i mandaty za nieprawidłowe stosowanie fumigantów, czyli preparatów zawierających silnie trujące substancje. To odpowiedź wojewody lubelskiego na ostatnie tragedie, również w naszym województwie.

zdjęcie ilustracyjne
aktualizacja

Ruch pociągów wstrzymany. W Małaszewiczach zderzyły się lokomotywy

Na stacji Małaszewicze Południowe zderzyły się pociągi towarowe. Ruch na linii Terespol-Biała Podlaska jest czasowo wstrzymany. Ale kursuje komunikacja zastępcza.

Cmentarz żydowski w Biłgoraju mieści się przy ul. Konopnickiej

Wandale na żydowskim cmentarzu. Policja szuka, a burmistrz potępia sprawców

Znak równości między swastyką a gwiazdą Dawida, a także obraźliwe napisy ktoś wymalował czerwoną farbą na ścianie cmentarza żydowskiego w Biłgoraju. Policja szuka sprawców tego aktu wandalizmu, a burmistrz wydał oświadczenie, którym potępił to zachowanie.

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Jakie są najpopularniejsze telefony w Play na abonament

Współcześnie wybór telefonu może być nie lada wyzwaniem. Przodujące marki jak Samsung, Xiaomi czy Realme oferują coraz to nowsze modele, w bardzo korzystnych cenach dla klientów. Wybór nie jest taki prosty i oczywisty – smartfonów na rynku jest naprawdę sporo. Aby wybrać idealny model i pakiet, który sprosta naszym oczekiwaniom, najkorzystniej będzie rozważyć łączone możliwości, jakie oferują nam operatorzy. Oto parę słów o abonamencie i telefonach w sieci Play.

W spotkaniu u prezydenta poza Rafałem Zwolakiem i panią Wiktorią (druga z prawej) wzięli też udział radny Dariusz Kierzek i Barbara Farjon z nieformalnej grupy pomocowej Zamojskie Anioły

Nikt nie reagował. Wiktoria wiedziała jak pomóc i dostała podziękowania od prezydenta

Zrobiła to, co zrobić powinien każdy. A jednak tylko ona zareagowała. Być może uratowała życie starszej pani. Za tę postawę prezydent miasta podziękował młodej zamościance.

Jarosław Czarniecki i nie może być zadowolony z postawy Omegi Stary Zamość w rundzie jesiennej

Nieudana jesień Omegi Stary Zamość. Wiosną będą chcieli się poprawić

Omega Stary Zamość w ostatnich latach przyzwyczaiła swoich kibiców do tego, że walczy w „najciekawszej lidze świata” o czołowe lokaty. Tymczasem po rundzie jesiennej podopieczni trenera Jarosława Czarnieckiego zajmują dopiero 12. lokatę. To nie zadowala drużyny, która wiosną chce poprawić swoją pozycję w ligowej tabeli

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamery IP zewnętrzne — rodzaje i zastosowanie

Kamera IP to połączenie kamery i komputera. Dzięki transmisji danych przez sieć LAN lub Internet możesz monitorować obiekt z dowolnego miejsca, oglądając go na bieżąco, przechowując na karcie pamięci lub w chmurze. Dziś przyglądamy się kamerom IP zewnętrznym, omawiając ich rodzaje i zastosowanie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium