Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 kwietnia 2017 r.
9:55

Kazimierz Dolny szykuje program rewitalizacji. Mieszkańcy już myślą jak się z niego wypisać

Czwartkowe obrady Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym
Czwartkowe obrady Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym (fot. Katarzyna Gurmińska)

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym nic nie wzbudziło takich emocji, jak Gminny Program Rewitalizacji. Okazuje się, że mieszkańcy nie rozumieją projektu, do jakiego włączono ich działki, a radni oraz burmistrz nie potrafią skutecznie wytłumaczyć zawiłości prawnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Posiedzenie do pewnego momentu przebiegało bardzo spokojnie. Kontrowersje wzbudził jednak projekt uchwały zgłoszony w dniu sesji przez burmistrza Andrzeja Pisulę. Projekt uchwały intencyjnej dotyczył możliwości wyłączenia lub włączenia działek mieszkańców do Gminnego Programu Rewitalizacji.

– Ta uchwała zakłada, że najpierw zdobędziemy informacje od osób, których dotyczy obszar rewitalizacji. Chcemy zorganizować spotkanie i omówić z mieszkańcami szczegółowo to zagadnienie – tłumaczył burmistrz Andrzej Pisula. – Natomiast jeśli po tym spotkaniu właściciele uznają, że mimo wszystko nie zechcą być w tym obszarze, istnieje możliwość wyłączenia działek z obszaru rewitalizacji – dodał.

Duże wątpliwości wśród mieszkańców rodzi nie tyle włączenie ich działek do GPR, co sama rewitalizacja, która wciąż wydaje się procesem zawiłym i niejasnym. O wytłumaczenie tego, czym owa rewitalizacja jest poprosił jeden z mieszkańców. Burmistrz jednak nie odpowiedział na to pytanie.

– Nad tym pojęciem pochylamy się od prawie roku, proszę sobie je sprawdzić w encyklopedii – powiedział Andrzej Pisula.

Czym jest więc owa rewitalizacja? Chodzi o działania na rzecz lokalnej gospodarki, przestrzeni oraz społeczności. Powinna odbywać się w miejscach, gdzie występują zjawiska takie jak ubóstwo, bezrobocie czy niski poziom zaangażowania mieszkańców w życie publiczne i kulturalne. Przykładowo w miejscu tzw. Wikarówki przy kościele Św. Anny ma powstać dom dziennej opieki dla ludzi starszych, samotnych i chorych.

Mieszkańcy dopytywali, czy mają gwarancję, że po podjęciu uchwały intencyjnej ich działki na pewno będą mogły zostać wyłączone z obszaru rewitalizacji. Jedna z właścicielek nieruchomości, która została włączona do tego obszaru wyraziła oburzenie, że nikt nie zapytał jej o zgodę na udział w tym programie. I nie jest w tej opinii odosobniona. Choć, jak przyznają sami mieszkańcy, mają wiedzę tylko o jednej niekorzyści wynikającej z udziału w programie: po czterech latach od inauguracji wszystkie prywatne działki niezabudowane zostaną objęte specjalnym podatkiem w wysokości 2,5 zł za mkw.

Przekonania burmistrza, że nie będzie najmniejszego problemu z wyłączeniem działek z GPR spotkały się z dezabrobatą osób, które brały udział w pracach nad programem.

– Ta uchwała nic nie wnosi, bo procedura jest już ustalona. Jeżeli chcemy zmienić obszar rewitalizacji, to musimy przeprowadzać wszystko od początku, a to się wiąże z konsekwencjami finansowymi dla miasta – tłumaczyła Romana Rupiewicz, przewodnicząca Samorządu Mieszkańców.

W trakcie dyskusji okazało się, że opinia prawna przygotowana przez radcę prawnego zawierała błędy merytoryczne, ponieważ dotyczyła nie gminnego programu rewitalizacji, a planu rewitalizacji.

– Pan mecenas powołuje się na ustawę o planowaniu przestrzennym, a nie o ustawie o rewitalizacji, a to jest co innego – mówił były wiceburmistrz, Krzysztof Wawer.

Mieszkańcy wyrażający swoje wątpliwości na temat zasadności uchwały intencyjnej spotkali się z krytyką ze strony burmistrza.

– Trzeba zadziałać z wielką odpowiedzialnością, żeby program rewitalizacji mógł być uchwalony, a nie szukać haków, żeby to pociągnąć w dół. Macie państwo prawo inaczej myśleć, ale to jest szkodliwe i niezasłużone – mówił burmistrz.

Ostatecznie uchwała intencyjna została przegłosowana, co oznacza że wkrótce mieszkańcy będą mogli występować z wnioskami o wyłączenie ich działek z GPR.

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium