W Kazimierzu Dolnym w piątek i sobotę będzie można posłuchać muzyki klezmerskiej oraz poczuć żydowską kulturę. Dzisiaj wieczorem wystąpią m.in. Street Whisepers i Berberys, a w sobotę Rzeszów Klezmer Band.
Kazimierz Dolny, podobnie jak wiele innych polskich miast i miasteczek w przeszłości, przed wojną, był związany z kulturą i tradycją żydowską. Po tę tradycję sięgają organizatorzy Festiwalu Klezmerskiego, który w tym roku odbywa się 16 i 17 sierpnia. Wydarzenie rozpoczęło się dzisiaj w południe od warsztatów z kolażu w kazimerskim ośrodku kultury oraz projekcji filmu o słynnym skrzypku.
Od godz. 17:30 na Rynku seria koncertów. Zacznie je zespół Street Whispers, który łączy folk, muzykę klezmerską, bałkańską, a nawet latynoamerykańską. Około godz. 18:30 na scenę wyjdzie Accorinet Klezmer Band złożony z muzyków Filharmonii Kaliskiej. Od godz. 19:30 do 20:30 odpoczynek zwany w festiwalowej nomenklaturze spotkaniem szabatowym, które w ośrodku kultury poprowadzi Ryfka Foremniak.
Po przerwie na dachu jednej z kamienic na rynku pojawi się artysta, Maksymilian Wosk, który wykona recital muzyki klezmerskiej pt. "Skrzypek na dachu". Żeby było go lepiej widać z poziomu gruntu, w jego wokalisty skierowany zostanie punktowy reflektor. Ostatnim punktem piątkowego programu będzie koncert zespołu Berberys z Lublina, który wykonuje utwory po polsku, hebrajsku, macedońsku, serbsku, hiszpańsku, angielsku oraz w jidysz.
W sobotę ciąg dalszy festiwalu. Najpierw o godz. 10 warsztaty fotografii otworkowej z Mirosławem Radomskim (KOKPiT), a następnie werniaż wystawy fotografii Piotra Jarugi "Ty i ja" w bibliotece i ośrodku kultury. O godz. 13 kolejny wernisaż, tym razem fotografii stereoskopowej autorstwa Tomasza Bielawskiego (KOKPiT), a także prelekcja o Żydach z Kazimierza Dolnego, o których opowie Marcin Pisula (godz. 14). Po tym wprowadzeniu, jego autor zabierze zainteresowanych na spacer "Śladami Kazimierskich Żydów".
Z kolei od godz. 19:30 do 22:00 - koncety na rynku. Jako pierwszy wystąpi tego wieczora Rzeszów Klezmer Band łączący tradycję i nowoczesność, a następnie na scenie pojawi się Symcha Keller i Przyjaciele. To łódzki rabin, kantor i działacz żydowskiej społeczności, popularyzator muzyki chasydzkiej różnicącej się nieco od klezmerskiej.
Wstęp na wszystkie te wydarzenia jest wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy. Informacji w tym zakresie udziela ośrodek kultury.