Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

31 października 2022 r.
18:14

Komitet Obrony Puław na sesji rady miasta. Związkowcy ostrzegają

Zakłady Azotowe czwartek wznowiły produkcję kaprolaktamu oraz uruchomiły jedną linię do produkcji melaminy. Włączenia instalacji domagali się związkowcy, którzy tego samego dnia spotkali się z radnymi przestrzegając ich przed marginalizacją spółki i miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po kilkumiesięcznej przerwie, puławski kombinat chemiczny, jedyny polski producent melaminy, wznowił jej wytwarzanie. Biały proszek wykorzystywany jest do produkcji laminatów, żywic, czy lakierów. Grupa Azoty „Puławy” może dostarczać około 270 ton tego produktu na dobę. W lipcu i sierpniu władze spółki zdecydowały o całkowitym wstrzymaniu produkcji melaminy, tłumacząc ten ruch spadkiem popytu, ceną gazu, a także zaplanowanymi remontami.

Najpierw Tarnów, potem Puławy

Taki sam los w drugiej połowie sierpnia spotkał kaprolaktam oraz nawozy azotowe. Przestój wykorzystano na przeprowadzenie wspomnianych remontów. W tym czasie cena gazu była rekordowo wysoka. Gdy spadła do akceptowalnego poziomu, cała Grupa Azoty wznowiła produkcję nawozów. Instalacje uruchomiono 12 października, przy czym – nie wszystkie. O ile w Tarnowie równolegle z nawozami wznowiono wytwarzanie kaprolaktamu, to już w Puławach decyzja o uruchomieniu takiej linii zapadła dopiero w ostatni czwartek. W tym samym dniu wznowiono także produkcję melaminy, na razie na jedną trzecią mocy wytwórczych.

Tuż po ukazaniu się giełdowego komunikatu o wznowieniu produkcji kaprolaktamu i melaminy o potrzebie podjęcia takiej decyzji na forum rady miasta wypowiedzieli się związkowcy z „Komitetu Obrony Puław”. Sławomir Wręga i Renata Wyskwar mówili o swoich obawach związanych z przedłużającym się przestojem, najpewniej nie wiedząc o tym, że decyzja w tym zakresie została już podjęta i ogłoszona.

Podmiotowość zagrożona

Związkowcy przestrzegali przed zagospodarowaniem rynku przez inne spółki oraz ryzyku uszkodzenia drogich instalacji w przypadku ich nie uruchomienia w ciągu najbliższych miesięcy. – Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni i czujemy się w obowiązku o tym poinformować – mówili przewodniczący KOP.

Przedstawiciele związków zawodowych podczas spotkania z miejskimi radnymi skrytykowali także sposób przeprowadzenia konsolidacji firm tzw. wielkiej syntezy chemicznej, a także kontrowersyjne zapisy strategii rozwoju Grupy Azoty wskazujące na to, że na pewnym etapie rozważano rozwiązanie puławskiej grupy kapitałowej, jako osobnej spółki akcyjnej.

– Jeśli staniemy się zwyczajnym zakładem produkcyjnym to Tarnów będzie dyktował, która instalacja u nas pracuje, a która nie – ocenili, przestrzegając samorządowców przed negatywnymi skutkami marginalizacji „Puław” dla miasta.

Na pomoc do posłów

Do słów związkowców odniósł się m.in. Ignacy Czeżyk. Radny informacje o rzekomej chęci rozwiązania puławskiej spółki nazwał fake newsem. Przypomniał również o tym, że konsolidacji chemicznych przedsiębiorstw zapobiegła przejęciu zakładów w Tarnowie przez rosyjski Acron. – Uspokójmy się, rozmawiajmy i nie bądźmy niecierpliwi – zalecał samorządowiec.

– Powinniśmy rozmawiać o realnych problemach i stanąć ponad polityką. Zakłady w Puławach nie powinny być podporządkowane innym – ocenił Sławomir Seredyn, radny Polski 2050.

Z kolei radny Andrzej Kuszyk (Niezależni) oraz Janusz Grobel (Samorządowcy) uznali, że pracownicy Azotów powinni szukać wsparcia u posłów ziemi puławskiej. – Należy dotrzeć do premiera Sasina, zarządu spółki i rady nadzorczej oraz działać w tej sprawie wspólnie ze starostwem – zasugerował były prezydent Puław.

Z kolei radna Ewa Wójcik (Samorządowcy) o zorganizowanie „platformy współpracy” w sprawie umocnienia pozycji puławskich Azotów zaapelowała do prezydenta miasta, Pawła Maja. – Należy szukać wsparcia i pomocy, bo stajemy wobec powolnego marginalizowania Zakładów Azotowych. To najważniejszy zakład, który współistnieje z miastem w głębokiej symbiozie – mówiła.

Samorząd przejmie kontrolę?

Paweł Maj stwierdził, że do rozmów w sprawie roli ZA należy zaprosić wspomnianego Jacka Sasina, a także poszukać poparcia zarówno w starostwie, jak i wśród włodarzy ościennych gmin. Na pytanie prezydenta o konkretne oczekiwania ze strony komitetu, jego przewodniczący zaproponował możliwość uzyskania przez samorządy swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej puławskiej spółki.

– W cywilizowanych krajach to przedstawiciele samorządów i pracowników posiadają większość. To nie są herezje. Należy w ten sposób pilnować interesu lokalnej społeczności – zaproponował Sławomir Wręga.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium