Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 stycznia 2018 r.
14:02

Mieszkańcy Końskowoli rezygnują z zielonej energii. Powód? Wyższe koszty

(fot. Archiwum)

Gdy okazało się, że koszt instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła dla mieszkańców gminy Końskowola będzie dwukrotnie wyższy od zapowiadanego jeszcze w ubiegłym roku, wielu potencjalnych klientów zrezygnowało. – To jest kompromitacja – ocenia radny Janusz Próchniak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zielona energia słoneczna miała ogrzewać wodę oraz produkować prąd. Rodziny zainteresowane zakupem urządzeń dotowanych ze środków UE, dwa lata temu podpisały w sumie 393 deklaracje. Gmina Końskowola miała otrzymać na ten cel blisko 5 mln złotych - najwięcej spośród wszystkich gmin powiatu puławskiego.

Obecnie wiele wskazuje na to, że znaczna część tej unijnej dotacji nie zostanie wykorzystana. Powód? Gdy mieszkańcy dowiedzieli się, ile tak naprawdę mają zapłacić za nowe urządzenia, wielu z nich z tej inwestycji zrezygnowało.

Wszystko to za sprawą znacznej różnicy pomiędzy kosztem własnym, o jakim mówiono m.in. podczas zebrań z mieszkańcami na początku ubiegłego roku, a tym z grudniowych umów przedwstępnych.

– Wcześniej tłumaczono nam, że za około 6 tys. złotych będzie można kupić instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła. Takie kwoty padały m.in. na zebraniu w Sielcach, w którym uczestniczyłem. Mówili o tym eksperci od odnawialnych źródeł energii, których zaprosiły władze gminy. Teraz okazuje się, że ten koszt będzie dwukrotnie wyższy – mówi Janusz Próchniak, radny gminy Końskowola.

– Sam zastanawiałem się nad zakupem tej fotowoltaiki, ale po konsultacji z pracownikiem Urzędu Skarbowego, zrezygnowałem. Uznałem, że jest to nieopłacalne m.in. z uwagi na podatek VAT od wartości dodanej. Dziwiło mnie to, że urzędnicy w ogóle o tym nie wspominają, ale nie chciałem nikogo zniechęcać – tłumaczy samorządowiec.

Z zakupu dotowanych urządzeń zrezygnował również Dariusz Sykut, mieszkaniec Sielc.

– Doszedłem do wniosku, że nie opłaca mi się tego kupować. Na moją decyzję wpływ miało zużycie energii samej pompy w stosunku rocznym, jak również koszt amortyzacji oraz wyższy podatek VAT. Wcześniej przekonywano nas, że te dotacje nie będą opodatkowane – tłumaczy, przyznając, że podobnie jak on, postąpiło większość jego znajomych i sąsiadów. – Z tego co wiem, w całej gminie te rezygnacje są powszechne.

Skąd tak duże różnice pomiędzy szacowanym kosztem urządzeń na umowach wstępnych, a tym aktualnym? Zdaniem radnego Próchniaka, wynika to z błędu popełnionego przez urzędników, którzy nie wzięli pod uwagę właściwych przepisów podatkowych.

– Nie wiem dlaczego władze naszej gminy nie wzięły pod uwagę zmian w przepisach o VAT, o których było wiadomo już w 2014 roku. Teraz to jest kompromitacja, która skończy się tym, że nie wykorzystamy otrzymanej dotacji. Za kuriozum uważam również to, że wystąpiono o opinię w tej sprawie już po podpisaniu umowy z Urzędem Marszałkowskim – ocenia.

Z kolei zdaniem pracowników Urzędu Gminy, nie był to błąd, tylko odmienna opinia dotycząca opodatkowania.

– Podobnie jak inne gminy w naszym województwie, nie zgadzamy się z niekorzystną dla nas interpretacją przepisów dotyczących podatku VAT, którą przedstawia Urząd Skarbowy. Wystąpiliśmy w związku z tym do sądu, ale ten podtrzymał stanowisko US – przyznaje Krzysztof Bartuzi, sekretarz gminy Końskowola.

Na pytanie o to, ile osób dotychczas zrezygnowało z udziału w projekcie „Zielona energia szansą rozwoju Gminy Końskowola”, nie odpowiedział. – Nie posiadam takich danych – przyznał.

Urzędnik poinformował natomiast, że gmina stara się obecnie pomagać osobom zainteresowanym udziałem w projekcie np. poprzez rozkładanie wkładu własnego na raty.

Osoby, które złożyły deklaracje, mogą je również modyfikować, rezygnując z jednego lub drugiego urządzenia. Czas na podpisywanie umów mija w połowie stycznia.

Aktualny, szacowany koszt zakupu fotowoltaiki oraz pompy ciepła przez mieszkańców gminy to wydatek rzędu 12 tys. złotych brutto.

Pozostałe informacje

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12
galeria

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium