Miejscy radni zaakceptowali projekt nowego, tymczasowego statutu Muzeum Czartoryskich. Dokument czeka jeszcze na akceptację ministra kultury.
Jeśli projekt zaakceptowanego przez radnych nowego statutu wejdzie w życie, muzeum stanie się samorządową instytucją kultury, która będzie podlegała bezpośrednio prezydentowi miasta. Tym samym to władze Puław będą sprawowały pieczę nad jego organizacją, finansowaniem i działalnością kulturalną. Przyjęcie nowego statutu Muzeum Czartoryskich oznacza wyłączenie go spod kurateli Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Zadania i cele nowej miejskiej instytucji nie różniłyby się znacznie od tych dotychczasowych. Byłoby to m.in. pozyskiwanie zabytków, przyjmowanie darowizn, depozytów, katalogowanie, konserwacja i magazynowanie zbiorów, urządzanie wystaw, prowadzenie badań, czy działalności edukacyjnej. Wśród zadań znalazłaby się także działalność wydawnicza i kulturalna. Władze Puław przewidują, że muzeum mogłoby organizować np. koncerty, konkursy, szkolenia, konferencje itp. Ma także współpracować z innymi polskimi i zagranicznymi muzeami oraz innymi jednostkami kultury. Dyrektora muzeum powoływałby prezydent, a organem doradczym byłaby pięcioosobowa rada muzeum, której członków powoływałaby z kolei rada miasta.
Pieniądze na działalność statutową muzeum mają pochodzić z dotacji przekazywanych przez miasto oraz z przychodów z prowadzonej działalności. Muzeum może zarabiać np. na sprzedaży pamiątek, działalności wydawniczej, wynajmowaniu powierzchni, badaniach i ekspertyzach, reklamach, usługach konserwatorskich oraz odpłatnym udostępnianiu zbiorów. Przyjęty przez radnych projekt statutu będzie obowiązywał w trakcie tzw. organizacji muzeum, do czasu otwarcia pierwszej, stałej wystawy. Jego treść czeka jeszcze na akceptację Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.