Prestiżowy, czteroletni kontrakt Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Nasi naukowcy jako pierwsi w kraju otrzymali zlecenie na przeprowadzenie analiz dla IES, centrum badawczego Unii Europejskiej.
- Jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, więc dane z całej Europy dotyczące tego zagadnienia trafią do nas. Wykorzystamy program Caron Calculator, zbadamy polskie gospodarstwa i porównamy je z innymi w Europie - mówi dr Rafał Wawer z Zakładu Gleboznawstwa, Erozji i Ochrony Gruntów w IUNG.
Dzięki pracy naukowców z Puław do Brukseli wysłane zostaną raporty, które będą miały wpływ na kształt przyszłej polityki rolnej we wszystkich krajach wspólnoty. W skrócie chodzi o to, by znaleźć takie rozwiązania, których zastosowanie zmniejszy zanieczyszczenia, zredukuje emisje gazów cieplarnianych przy zachowaniu dotychczasowej intensywności produkcji rolnej.
- Ten kontrakt to dla nas sprawa prestiżowa. Dzięki niemu nawiążemy kontakty z czołowymi naukowcami z całej Europy. Możemy się pochwalić, że nasz instytut jako jedyny w Polsce weźmie udział w tego rodzaju badaniach dla Komisji Europejskiej - podkreśla dr Wawer.
Kontrakt na badania, który otrzymał IUNG był możliwy dzięki wejściu w konsorcjum z innymi europejskim instytutami pod przewodnictwem francuskiej organizacji Solagro. Pracami polskich naukowców pokieruje dr Grzegorz Siebielec.