Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 stycznia 2023 r.
13:42

Puławy. Stara hala się sypie. Trzeba wybrać: remont albo rozbiórka

Hala sportowa z 1974 roku wymaga coraz pilniejszego remontu.
Hala sportowa z 1974 roku wymaga coraz pilniejszego remontu. (fot. rs/archiwum)

Budynek przy al. Partyzantów, który mieści miejską pływalnię i salę gier, znajduje się w coraz gorszym stanie technicznym. Lista pilnych robót jest długa. Wymiany wymaga m.in. dach, okna i elektryka. MOSiR rozważa kapitalny remont lub rozbiórkę całego obiektu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto Puławy czeka poważny wydatek, który w zależności od decyzji, jakie zostaną podjęte, może wymagać wyłożenia na stół nawet kilkudziesięciu milionów złotych.

Stan techniczny starej hali sportowej przy al. Partyzantów pogarsza się z każdym rokiem, a jego cząstkowe remonty nie rozwiązują problemów, które narastały przez lata.

Dopuszczenie warunkowe

O tym, że wybudowana w 1974 roku hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji nie jest w najlepszym stanie technicznym, wiadomo nie od dzisiaj. O przyszłość obiektu coraz częściej pytają miejscy radni. W listopadzie interpelację w tej sprawie wysłała przewodnicząca klubu PiS, Halina Jarząbek. Odpowiedź nadeszła kilka dni przez sylwestrem.

Wynika z niej, że w 2021 roku hala doczekała się kilku przeglądów technicznych, które zakończyły się przygotowaniem długiej listy zaleceń pokontrolnych.

Według kontrolerów należy m.in. wymienić całe pokrycie dachu oraz wszystkie okna, przeprowadzić kapitalny remont schodów wejściowych, a konstrukcje stalowe – zwłaszcza nad pływalnią – zabezpieczyć przez korozją. To nie wszystko. Wymieniona na nową, zgodnie z wynikami kontroli, powinna być także instalacja elektryczna. Gdyby nie jej „doraźna modernizacja” przez miejskich elektryków, cały obiekt prawdopodobnie nie uzyskałby warunkowego dopuszczenia do użytkowania.

Wyeksploatowana i anachroniczna

Kłopoty ma także znajdująca się w hali pływalnia.

„Ze względu na długotrwałe użytkowanie, niecki basenowe wykazują rokrocznie nieszczelności. Woda przedostaje się pod folię, co niekorzystnie wpływa na wyniki badań wody wykonywane przez specjalistyczne laboratorium” – informuje dyrektor MOSiR-u, Andrzej Śliwa.

Z kolei istniejący system uzdatniania wody szef ośrodka nazywa anachronicznym i mocno wyeksploatowanym. Ślady zużycia nosi także zamontowana w 2002 roku zjeżdżalnia, której stalowa konstrukcja wsporcza, jak wynika z raportu, wymaga renowacji „w niedalekiej przyszłości”.

Norm nie spełnia system wentylacji, równie anachroniczny, jak cały, blisko 50-letni budynek.

„Silniki zastosowane do wentylacji są przestarzałe i zużywają bardzo dużo energii” – przyznaje dyrektor Śliwa, wskazując, że mowa o kilkudziesięciu kilowatach na godzinę. Podobny problem wiąże się z energochłonnym i mało wydajnym oświetleniem sali gier sprzed 30 lat.

Do listy wad należy doliczyć uszkodzenie konstrukcji wsporczej parkietu oraz odkształcenie desek w wyniku zalania deszczem w trakcie remontu dachu w 1995 roku.

Cztery warianty od dyrektora. Jaka przyszłość czeka zatem starą halę?

Dyrektor MOSiR-u przedstawia cztery możliwości.

  • Pierwsza z nich to kapitalny remont całego budynku wraz z rozbudową pływalni kosztem sali gier. Dzięki temu powstałoby miejsce na kryty park wodny dla dzieci i saunarium. Szatnie i siłownia zostałyby na swoich miejscach.
  • Druga opcja to kapitalny remont wraz z salą gier, który miałaby zyskać m.in. ścianę wspinaczkową.
  • Trzecia możliwość rozważana przez ośrodek to rozbiórka całej nieruchomości i postawienie na miejscu nowego, mniejszego i tańszego w utrzymaniu budynku pływalni.
  • Opcja czwarta to przekazanie hali pod zarząd zewnętrznemu podmiotowi, który mógłby wykorzystać go do swoich celów.

– Podjęcie decyzji o dalszym użytkowaniu obiektu w warunkach niezagrażających zdrowiu użytkowników będzie się wiązało z bardzo poważną inwestycją wymagającą dużych nakładów finansowych – przyznaje Andrzej Śliwa, zaznaczając, że z powodu rosnących cen, sprecyzowanie kosztów całościowej modernizacji budynku nie jest możliwe.

MOSiR uspokaja jednocześnie wszystkich aktualnych użytkowników hali zapewniając, że obiekt nie zagraża obecnie ich życiu i zdrowiu.

Radni chcą analiz

Z treścią interpelacji zapoznała się już radna Halina Jarząbek.

– To jest poważny problem, nad którym wszyscy musimy się pochylić. Jeśli niczego nie zrobimy, ta hala za jakiś czas może zostać zamknięta przez nadzór budowlany, a to będzie oznaczało koniec dostępu do największej pływalni w Puławach. Nie możemy do tego dopuścić – mówi szefowa klubu PiS, zapowiadając kolejną interpelację w tej sprawie. – Oczekuję podania kosztów poszczególnych rozwiązań oraz możliwości pozyskania przez miasto zewnętrznych dotacji.

Zdaniem radnego Andrzeja Kuszyka z klubu Pawła Maja, należy zacząć od analizy: – Powinniśmy sprawdzić obłożenie starej hali. Jeśli okaże się, że jest ono wysokie, należy zastanowić się nad remontem. W innym przypadku rozsądniejszym wyjściem byłoby pozbycie się tego budynku i przeniesienie grup, które korzystają z niego korzystają do innych obiektów sportowych znajdujących się w mieście – mówi samorządowiec. Jak dodaje, miasta Puławy nie stać obecnie na żadne poważne inwestycje w tym obszarze.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium