Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

19 sierpnia 2024 r.
13:27

Żyrzyn bawił się na dożynkach. Zaśpiewał Stachursky

Autor: Zdjęcie autora rs
0 A A

Konkursy wieńców, regionalna kuchnia, zabawy w pianie, koncerty - to część programu tegorocznych dożynek gminnych w Żyrzynie. Na scenie w parku wieczorem wystąpił Jacek Stachursky.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Licznie zgromadzona publiczość w niedzielny wieczór bawiła się z przebojami Stachurskiego. Artysta w tym roku świętuje 30-lecie swojej muzycznej działalności. W Żyrzynie wykonał większość najbardziej znanych utworów jak "Zostańmy razem", "Jak w niebie", czy "Dosko". Zanim pojawił się na scenie, zgromadzeni mieli okazję m.in. spróbować lokalnych przekąsek, deserów i nalewek prosto od kół gospodyń oraz obejrzeć przygotowywane miesiącami wieńce dożynkowe.

Wśród tradycyjnych wieńców pierwsze miejsce zdobyło KGW w Żyrzynie, które zaczyna rzucać rękawice faworytkom z Zagród. - Przygotowanie wieńca zajęło nam bardzo dużo czasu, od wymyślenia konstrukcji, zebrania zbóż, kwiatów po wykonanie. My, jako młodsze członkinie koła, wiłyśmy wianek, a seniorki układały zboża. Cieszę się, że nasza praca w tym roku została tak wysoko oceniona - mówi Barbara Rułka, przewodnicząca żyrzyńskiego koła gospodyń. Na ich stoisku można było spróbować m.in. pierogów, "bocianów" na ciepło, przyprawionych grzybów, pasztetów, nadziewanej papryki itp. - To wszystko nasze tradycyjne dania - podkreśla szefowa koła.

Wieniec z Zagród tym razem znalazł się na miejscu trzecim, tuż za konstrukcją z wioski Kotliny. - Wygrywałyśmy tutaj 6 razy z rzędu, więc chyba przyszła pora oddać zwycięstwo innym. Teraz skupiamy się na dożynkach prezydenckich, gdzie będziemy reprezentowały województwo lubelskie oraz na dożynkach powiatowych w Wąwolnicy - mówi Elżbieta Kozak, z-ca przewodniczącej KGW w Zagrodach. - Uwicie pięknego wieńca wymaga bardzo dużo pracy. My zaczęłyśmy już wiosną od zbierania zbóż, traw, ziół w różnych fazach dojrzewania - dodaje Jadwiga Osior, przewodnicząca. Obydwie panie przyznają, że przygotowane dania szybko znikały z ich stołów. A było czego próbować, od pasztetu z królika, trzy rodzaje pierogów po dziesięć rodzajów ciast.

Regionalna kuchnia nie jest obca także gospodyniom z Bałtowa. - Miałyśmy dużo deserów, pierogi z kurczakiem i porem, paszteciki, smalec z ogórkiem, przetwory swojskie. Wszystko w cenie 2-5 zł - wylicza Marlena Bernat, przewodnicząca KGW w Bałtowie. Wieniec powstawał 1,5 miesiąca, ale konkurencja była wymagająca. Zakończyło się wyróżnieniem.

Ostatecznie konkurs tradycyjnych wieńców wygrał Żyrzyn przed Kotlinami oraz Zagrodami Razem. Wśród nowoczesnych zwyciężyło stowarzyszenie Niezapominajka z Borysowa przed stowarzyszeniem Kultury i Sztuki z Osin oraz KGW w Woli Osińskiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium