Miejsce, w którym dzieci robią co chcą, a rodzice nie mają wstępu, powraca w nowej lokalizacji.
Chodzi o Rezerwat Dzikich Dzieci - miejsce założone przez dorosłych, ale gdzie dzieci rządzą i kształtują je zgodnie z zasadami swobodnej zabawy (tzw. free play). To do nich należą wszelkie decyzje dotyczące wyglądu czy funkcjonalności.
Już od soboty najmłodsi mieszkańcy Lublina będą mogli się wyszaleć w rezerwacie. I to w nowym miejscu - koordynatorzy zapraszają na teren Parku Rusałka. Dzień przed planowane jest ognisko dla wszystkich, którzy to miejsce znają i pomagali w jego tworzeniu.
- Szczególnie serdecznie zapraszamy lokalnych mieszkańców do zapoznania się z naszą przestrzenią, która będzie służyć do rekreacji, zabawy i edukacji dla całej okolicy, a zwłaszcza rodzicom z dziećmi - zapraszają koordynatorzy miejsca.
W pierwszy weekend zaplanowane są warsztaty garncarskie oraz fotograficzne. Więcej informacji znajduje się w wydarzeniu na Facebooku i fanpage Rezerwatu Dzikich Dzieci.
- Naszym celem jest wydzielenie otwartej przestrzeni w środku miasta i przystosowanie jej do kreatywnej, nieszablonowej zabawy, nastawionej na rozwój więzi i kompetencji społecznych, kulturowych i manualnych. Aktywność dzieci polega na kreowaniu przestrzeni z dostarczonych materiałów, bawieniu się w niej, uczestnictwie w warsztatach i wydarzeniach kulturalnych, korzystaniu z Kuchni Błotnej i ścieżek sensorycznych - tłumaczą organizatorzy.
Rezerwat Dzikich Dzieci powstał w 2017 roku jako pilotażowy projekt wspierany ze środków Budżetu Obywatelskiego. Już pierwszego roku istnienia cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem - miejsce odwiedziło 1400 osób w zaledwie 3 tygodnie. W kolejnych latach nie zatrzymała ich nawet pandemia - średnio miejsce odwiedzało 6 tys. dzieci w sezonie.
Rezerwat podzielony jest na dwie części:
- strefę ścisłą (dla dzieci w wieku 7-15 lat)
- strefę rodzinną (bez ograniczeń wiekowych)
Należy pamiętać, że do Rezerwatu nie obowiązują zapisy, tylko decyduje kolejność przyjścia. Miejsce czynne jest od przez cały sierpień w godzinach 9-12 i od 13-16 od poniedziałku do niedzieli. Od godz. 12-13 trwa przerwa techniczna i dzieci musza opuścić teren, a potem ponownie się zarejestrować. Pierwszeństwo mają dzieci, które w tym dniu jeszcze nie były na RDD.
Przed pierwszą wizytą dzieci powyżej 7 roku życia muszą pojawić się z opiekunem prawnym, by wypełnić kartę zgłoszeniową.