Minister Edukacji ogłosił nowy program dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uczniowie będą mogli wyjechać na 5-dniową wycieczkę szkolną, a ministerstwo pokryje 100 procent jej kosztów
Program „Podróże z klasą” zakłada, że od września tego roku uczniowie będą mogli wyjechać na maksymalnie 5-dniową wycieczkę szkolną, a jej koszty będą pokryte w 100 proc. z budżetu państwa.
- Wiemy, że bariera finansowa jest poważna, dlatego zdecydowaliśmy się na 100 proc. dofinansowanie wycieczek szkolnych. Wcześniejsze programy ministerialne zakładały niepełne wsparcie finansowe. My chcemy wyrównywać szanse, żeby rodzice nie musieli już dopłacać – powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka.
Do programu mogą przystąpić szkoły podstawowe i ponadpodstawowe.
Warunkiem uzyskania dofinansowania jest zawarcie w programie wycieczki tzw. punktów edukacyjnych, czyli wizyt w miejscu kultury np. w muzeum, skansenie, galerii sztuki, teatrze, operze czy w innych tego typu instytucjach. Miejsce kultury jest wybierane samodzielnie przez organizatora wycieczki.
Finansowane będą wyjazdy, których program będzie obejmował:
- w przypadku wycieczki dwudniowej – co najmniej 2 punkty edukacyjne
- w przypadku wycieczki trzydniowej – co najmniej 3 punkty edukacyjne
- w przypadku wycieczki czterodniowej – co najmniej 4 punkty edukacyjne
- w przypadku wycieczki pięciodniowej – co najmniej 5 punktów edukacyjnych
Przy czym należy zrealizować minimum jeden punkt edukacyjny danego dnia.
Ze środków z dotacji mogą być sfinansowane tylko koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie uczestników wyjazdu.
Szkoły otrzymają środki zależne od liczby dni wycieczki tj. dofinansowanie dla 2-dniowej wycieczki to maksymalnie 20 tys. złotych, dla 3-dniowej maksymalnie 30 tys. złotych itd. W przypadku całkowitego pokrycia kosztów wycieczki nie jest wymagany wkład własny.
Finansowane będą wycieczki zorganizowane od września do 15 grudnia tego roku. Nabór wniosków przez stronę Krajowego Systemu Danych Oświatowych rozpocznie się 19 czerwca i potrwa do wyczerpania środków finansowych. O otrzymaniu dofinansowania decyduje kolejność zgłoszen. Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczy na ten cel 60 mln złotych.