Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

2 maja 2023 r.
11:00

Bez dyskusji i w ekspresowym tempie. Jak w Opolu Lubelskim uchylili "uchwałę anty-LGBT"

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 11 A A

Jeśli mieszkańcy chcą wiedzieć, czym na sesji zajmowali się ich radni muszą zaglądać do Biuletynu Informacji Publicznej lub na platformę eSesja. Ostatnio ekspresowo uchylili Samorządową Kartę Praw Rodzin i przyjęli nowe stanowisko. Tempo wprowadzenia zmian zaskoczyło samych samorządowców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W połowie marca burmistrz Sławomir Plis zapytał Urząd Marszałkowski w Lublinie, czy Samorządowa Karta Praw Rodzin, jaką przyjęto w listopadzie 2019 uniemożliwi opolskim samorządowcom skuteczne ubieganie się o wsparcie ze środków UE planowanych projektów. Za tekstem dokumentu stoi fundacja Ordo Iuris, która między innymi wspiera inicjatywy właściwe dla ruchu pro-life (do grona współpracowników i działaczy należy Kaja Godek) i artykułuje postulaty Kościoła katolickiego.

Nie gwarantują zasady

Urzędnicy marszałka powołując się na uwagi Komisji Europejskiej odpisali burmistrzowi, że samorządy, które przyjęły SKPR lub uchwały „przeciwko ideologii LGBT” nie są zdolne do zagwarantowania zasady niedyskryminacji. A zasady równości szans i niedyskryminacji stanowią filar interwencji opartej na funduszach UE.

Streszczenie korespondencji znalazło się w uzasadnieniu uchwały uchylającej przyjętą w 2019 roku i budzącą wątpliwości kartę. Projekt wycofania się z dokumentu burmistrz wprowadził do porządku obrad już na sesji. W informacji o przebiegu obrad, jaką mieszkańcy mogą przeczytać na oficjalnej stronie opolskiego urzędu nie ma na ten temat słowa.      

Związek kobiety i mężczyzny

  - W trakcie trwania posiedzenia komisji, dosłownie za piętnaście dwunasta mieliśmy przedłożony dokument, a o 12 zaczynała się sesja. Wszystkie inne projekty uchwał były dostarczone jak zwykle z wyprzedzeniem a ten nie. Nie było czasu, że go przedyskutować. Wtedy głosowałem za przyjęciem Samorządowej Karty Praw Rodzin, nie znajduję w niej niczego, co by miało kogokolwiek dyskryminować, tam były podane normy, których chcemy się trzymać i nadal tak uważam. Nie trzeba było niczego zmieniać – tłumaczy radny Andrzej Goleń, który był jednym z dwóch, którzy zagłosowali przeciw uchyleniu uchwały z 2019 roku.

    - Chciałem przytoczyć najbardziej kontrowersyjny zapis Samorządowej Karty Praw Rodzin, którego chcemy się wyrzec ze względu na środki unijne, które z powodu tego fragmentu stracimy: opowiadamy się po stronie wartości poświadczonych w Konstytucji RP, tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodziny, rodzicielstwa i macierzyństwa, prawa do ochrony życia rodzinnego, prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. To jest zapis krytykowany, będący powodem uchylenia – mówił podczas sesji radny Marcin Buczek, który przypomniał, że gmina Opole Lubelskie nie przyjęła zapisów odnośnie przeciwstawiania się ideologii LGBT. A sprawę uchylenia SKPR chciał omawiać na następnej sesji, jeśli w ogóle.

Będą nas oceniać wyborcy

Radny Buczek startował w wyborach z listy PiS. Przyznaje, że w 2019 roku lobbował za przyjęciem SKPR. Mógł to robić, był wówczas wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Opolu Lubelskim. Jako inicjator czuje się odpowiedzialny i związany z dokumentem, dlatego on też głosował przeciw jego uchyleniu. Poza tym uważa, że radni zostali postawieni pod ścianą, nie było szansy na dyskusję. Nie rozumie, jak można na jednej sesji przegłosować nadanie imienia świętego Jana Pawła II skwerowi, a na następnej zaprzeczać wartościom, które głosił papież.

 – Nie narzucam nikomu swojego zdania, głosowałem zgodnie ze swoim sumieniem. Dziwię się, że u nas zostało to uchylone. Dyskusja na sesji była krótka, dla niektórych pewnie przekonująca, że należy, bo wiąże się to ze środkami zewnętrznymi. No, ale nie wszystko dla pieniędzy – dodaje radny Andrzej Goleń, który też startował w wyborach z listy PiS.

Radnym jest od 2007 roku. Pytany czy należy do partii odpowiada żartobliwie, że jeszcze go nie wykluczyli. - A polityka jest, jaka jest. Będą nas oceniać wyborcy - dodaje.

Koordynator monitoruje

Oprócz Opola Lubelskiego z pytaniami o groźbę utraty funduszy w związku podjętymi uchwałami czy stanowiskami do UMWL występowały: Zwierzyniec, Trzebieszów, Kock, Puławy, Łuków. Ostatnio taka korespondencja była prowadzona z gminą Urzędów. 

Wszystkie samorządy, które miały wątpliwości lub nadzieję, że ich to nie dotyczy dowiedziały się, że ponieważ Komisja Europejska uznaje stanowiska i uchwały dotyczące tak zwanych stref wolnych od LGBT za dyskryminujące, należy je uchylić.

- Koordynator ds. Karty Praw Podstawowych na bieżąco monitoruje proces wycofywania się samorządów z wcześniej podjętych stanowisk. Ze względu, iż protokoły z obrad zamieszczane są na BIP-ach samorządów z opóźnieniem, może zdarzyć się sytuacja i informacja o zmianie nie zostanie powzięta natychmiast lecz dopiero po zamieszczeniu protokołu na BIP – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka. - Instytucje ogłaszające nabór zobowiązane będą do stosowania kryteriów dotyczących zgodności z zasadami horyzontalnymi podczas procedury oceny projektów. Wniosek o dofinansowanie projektu, który nie będzie spełniał tych kryteriów nie będzie mógł zostać skierowany przez Komisję Oceny Projektów do wyboru do dofinansowania przez Instytucję Zarządzającą Funduszami Europejskimi dla Lubelskiego 2021-2027 – dodaje.

Prawa i wolność

Samorządy, które w ocenie UE przyjmowały dyskryminujące uchwały lub stanowiska i teraz je uchylają, robią to w dwojaki sposób. Albo uchylają i na tym sprawa się kończy – tak jak próbuje to przeprowadzić powiat świdnicki. Albo uchylają i przyjmują nowy dokument akceptowalny przez UE i samorządowców.

W Opolu Lubelskim PiS ma w radzie większość. Nawet bez poparcia dwóch radnych podjęcie uchwały „w sprawie uchylenia uchwały w sprawie przyjęcia Samorządowej Karty Praw Rodzin” przebiegło bez przeszkód. Podobnie jak przyjęcie stanowiska w „sprawie ochrony podstawowych praw i wolności”.

Jego treść jest identyczna z dokumentem przyjętym między innymi w Poniatowej, gdzie miesiąc wcześniej zrezygnowano z przeciwstawiania się promowaniu ideologii LGBT. Tamtejsi radni, podobnie jak teraz opolscy, dostrzegają szczególną potrzebę ochrony szkoły i rodziny oraz prawo każdego człowieka do samostanowienia. Deklarują wierność tradycji narodowej i państwowej; pamiętają o tysiącletniej tradycji chrześcijaństwa w Polsce oraz wielowiekowe przywiązanie Polaków do wolności.

O co chodzi UE

Zgodnie z art. 73 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z 24 czerwca 2021 r. dotyczącym perspektywy finansowej 2021-2027 instytucja zarządzająca dokonując wyboru stosuje kryteria, które są niedyskryminacyjne, przejrzyste, zapewniają dostępność dla osób z niepełnosprawnościami i równouprawnienie płci oraz uwzględniają Kartę praw podstawowych UE.

 Wsparcie będzie udzielane wyłącznie projektom i wnioskodawcom, którzy przestrzegają przepisów antydyskryminacyjnych ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium