Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

16 czerwca 2015 r.
14:01

Smartfon uprawia pomidory. Bialczanka współautorką aplikacji NIWA

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 2 A A
Pochodząca z Białej Podlaskiej Agnieszka Nazaruk jest współautorką NIWY, nowoczesnego systemu do uprawy roślin w domu przy pomocy smartfona. We wrześniu produkt trafi na rynki całego świata (fot. materiał prasowy)
Pochodząca z Białej Podlaskiej Agnieszka Nazaruk jest współautorką NIWY, nowoczesnego systemu do uprawy roślin w domu przy pomocy smartfona. We wrześniu produkt trafi na rynki całego świata (fot. materiał prasowy)

Pochodząca z Białej Podlaskiej Agnieszka Nazaruk jest współautorką NIWY, nowoczesnego systemu do uprawy roślin w domu przy pomocy smartfona. We wrześniu produkt trafi na rynki całego świata.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wygląda jak mała szklarnia, którą można sterować za pomocą smartfona. Jak dokładnie działa NIWA? – To technologia, która wykorzystuje szeroką gamę czujników oraz intuicyjną w obsłudze mobilną aplikację – tłumaczy Agnieszka Nazaruk. – Zautomatyzowany system „napoi i nakarmi” rośliny dokładnie wtedy, kiedy będą tego potrzebowały. Urządzenie jest połączone z internetem. Użytkownik może kontrolować czynniki wpływające na optymalny wzrost roślin – dodaje 27-latka.

NIWĘ opracowała wspólnie z Javierem Morillasem, którego poznała na spotkaniu dotyczącym startupów. Ale oprócz zrewolucjonizowanej technologii, ważny jest też aspekt środowiskowy.

– Żyjemy w takim świecie, że zanim warzywa dotrą na nasz stół, przemierzają średnio 2 tys. kilometrów. Żeby przetrwać tę drogę są faszerowane odpowiednimi dodatkami. Do tego dochodzi wyzwanie rosnącej populacji. Do 2050 roku będzie nas blisko 10 milardów. Dlatego konieczne są zmiany w kierunku lokalnie i indywidualnie produkowanej żywności – tłumaczy Nazaruk.

Jej zdaniem NIWA doskonale wpisuje się w ten trend. – To narzędzie, które pomoże ludziom przejąć kontrolę nad tym, co jedzą. A uprawa warzyw będzie prosta. Chcemy sprawić, by była normalnością – dodaje.

Zanim jednak powstała NIWA, Agnieszka zbierała doświadczenia nawet w Chinach. Ale po kolei. Jako 19-latka postanowiła wyjechać z Białej Podlaskiej na studia do Wielkiej Brytanii.

– Wiedziałam, że po studiach w języku angielskim, będę miała więcej możliwości. Wybrałam psychologię i biznes – wspomina 27-latka. Ale początki łatwe nie były. – Wyjechałam do Glasgow ze 100 funtami w kieszeni. Wcale też dobrze nie mówiłam po angielsku. Pierwszy rok na studiach był ciężki. Zdarzało się, że na egzaminach nie rozumiałam pytań – nie ukrywa.

Agnieszka uczyła się i pracowała na pełen etat. – Było warto, bo na trzecim roku zaoszczędziłam pieniądze na wyjazd do Nowej Zelandii w ramach wymiany studenckiej – opowiada. Tam też nie próżnowała. Założyła m.in. Ignite Consultants, organizację konsultingową dla innych organizacji pozarządowych, która działa w Nowej Zelandii do dzisiaj. Dołączyła też do startupu działającego w obszarze opieki zdrowotnej. – Szybko tam awansowałam. Jako 22-latka zarządzałam już zespołem ludzi, byłam odpowiedzialna za rozwój i marketing produktu – precyzuje Nazaruk.

Kiedy wróciła do Wielkiej Brytanii, okazało się że miłość do startupów została. Na jednym z takich spotkań poznała swojego obecnego wspólnika Javiera Morillasa. Wspólnie opracowali prototyp NIWY. Wygrali tzw. weekend startup w Manchasterze, dzięki czemu dostali się do prestiżowego akceleratora (rodzaj inkubatora przedsiębiorczości) HAXLR8R i na cztery miesiące wyjechali do Chin.

– Tam pracowaliśmy bezpośrednio z fabrykami i rynkami elektronicznymi nad procesem „prototyping”. Ważne też było doradztwo i wsparcie, które do dzisiaj mamy z HAXLR8R – podkreśla Agnieszka.

Jednocześnie autorzy projektu ruszyli ze zbiórką funduszy na produkcję NIWY na platformie crowdfundingowej Kickstarter. Zebrali 150 tys. dolarów. – Droga, którą przeszliśmy rozwijając NIWĘ, była trudna i zarazem ekscytująca. O NIWIE pisały media na całym świecie, m.in. Forbes, New York Times czy Wired. Mieliśmy okazję prezentować projekt na największych konferencjach technologicznych. Codziennie kontaktują się z nami dystrybutorzy z całego świata, którzy chcą promować NIWĘ – zapewnia Nazaruk. NIWA jest już dostępna w tzw. przedsprzedaży na stronie internetowej www.getniwa.com.

– Na masową skalę będzie dostępna od września – zapowiada Nazaruk. – Przygotowujemy się do wejścia na rynek, do dystrybucji i marketingu. Zaczynamy od USA, Kanady, Japonii oraz Emiratów Arabskich – wylicza 27-latka.

Czy NIWA już przynosi dochody? – Odbiór w przedsprzedaży jest pozytywny. Jednak dopiero, gdy zaczniemy pełną produkcję, będziemy zarabiać – tłumaczy Agnieszka.

Pozostałe informacje

Kuriozalna sytuacja w meczu reprezentacji Polski. Napastnik nie wszedł na boisko bo... zawinił "czynnik ludzki"

Kuriozalna sytuacja w meczu reprezentacji Polski. Napastnik nie wszedł na boisko bo... zawinił "czynnik ludzki"

Kuriozalna sytuacja, niestety bardzo źle świadcząca o naszej drużynie narodowej. W piątkowym meczu Portugalia – Polska trener Michał Probierz chciał wpuścić w drugiej połowie Karola Świderskiego. Sęk w tym, że polski napastnik nie został wpisany do protokołu meczowego i nie tylko nie mógł wbiec na murawę, ale nie powinien też przebywać na ławce rezerwowych

Bruno Fernandes strzelił Polakom w piątek przepięknego gola

Liga Narodów. Portugalia nie dała Polsce żadnych szans

Bardzo solidne 45 minut to w piłce nożnej zdecydowanie za mało. Reprezentacja Polski w piątkowy wieczór zaprezentowała dwa oblicza i ostatecznie przegrała z Portugalią aż 1:5. Ozdobą spotkania były trafienia Bruno Fernandesa i Cristiano Ronaldo. Honorowego gola dla Biało-Czerwonych zdobył w końcówce spotkania urodzony w Międzyrzecu Podlaskim Dominik Marczuk, który w piątek zadebiutował w reprezentacji narodowej

Paweł Maj od niemal roku czeka na wezwanie do odbycia pięciodniowej kary w imieniu mMasta Puławy. To efekt otwarcia boiska szkolnego dla dzieci, których zabawa, według sądu, wywołuje uciążliwości  świetlne i akustyczne

Prezydent Puław pójdzie siedzieć - za boisko

Sąd Rejonowy w Puławach wskazał jako miejsce odbycia kary więzienia przez prezydenta miasta, Pawła Maja - Zakład Karny w Opolu Lubelskim. To skutek odmowy zapłaty grzywny przez Miasto Puławy za otwarcie boiska "Orlik" dla dzieci - wbrew obowiązującemu zakazowi.

Imprezy klubowe 15-17 listopada
15 listopada 2024, 17:01

Imprezy klubowe 15-17 listopada

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas, nawet w roku szkolnym. Nie straszne klasówki ani sprawdziany. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie. Tym bardziej, że jest w czym wybierać.

Będą biegać po więziennym spacerniaku

Będą biegać po więziennym spacerniaku

W sobotę odbędzie się wyjątkowy bieg – uczestnicy zamiast po bieżni na stadionie będą biegać po spacerniaku Aresztu Śledczego w Lublinie. A to wszystko w szczytnym celu.

Będą kładli asfalt. Kierowców i autobusy czekają objazdy

Będą kładli asfalt. Kierowców i autobusy czekają objazdy

Od piątkowego popołudnia, do późnych godzin nocnych na jednym z rond w Lublinie będzie układany asfalt. Kierowcy oraz komunikacja miejska skierowane zostaną na objazdy.

Kosiniak - Kamysz w Lublinie (LIVE)
galeria

Kosiniak - Kamysz w Lublinie (LIVE)

Po pierwsze przywrócić godność polskim przedsiębiorcom. Przez 15 dni po wakacje od ZUS zgłosiło się ponad 500 tys. przedsiębiorców - mówił w Lublinie wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, zapewniając że rząd przygotowuje cały pakiet ustaw, które mają ułatwić życie gospodarcze

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin chcą się szybko podnieść po porażce w Częstochowie

Bogdanka LUK Lublin kontra PSG Stal Nysa - Kibice liczą na rehabilitację

Po porażce w Częstochowie Bogdanka LUK Lublin spróbuje rozpocząć nową serię zwycięstw przed własną publicznością. W sobotę drużyna Massimo Bottiego zmierzy się w hali Globus z PSG Stal Nysa (godz. 17.30).

Motor Lublin pokonał w piątek Bruk-Bet Termalikę Nieciecza w meczu sparingowym

Motor wygrał sparing z Bruk-Bet Termaliką. Jeden gol, dwóch testowanych i dwie czerwone kartki

Zamiast meczu o punkty piłkarze Motoru w piątek rozegrali sparing z liderem Betclic I ligi. Na boisku w Woli Chorzelowskiej górą była drużyna Mateusza Stolarskiego, która pokonała Bruk-Bet Termalikę Nieciecza 1:0.

Była to najdłużej wyczekiwana decyzji. Oczekiwanie na ZRiD trwało ponad 600 dni. Ekspresówka Lublin - Lubartów miała być oddana do użytku w tym roku. Trzeba będzie liczyć na to, że pojedziemy nią w 2027

Nareszcie! Decyzja wojewody - można budować ekspresówkę z Lublina do Lubartowa

Wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski poinformował dziś w Lubartowie, że wydał decyzję ZRiD dotyczącą budowy drogi ekspresowej S19 z Lublina do Lubartowa

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Ulica bł. Honorata Koźmińskiego doczeka się oświetlenia

Błogosławiony patron, ale ulica bez oświetlenia. To się zmieni

Chociaż patron jest błogosławiony, to mieszkańcy tej ulicy nie doczekali się jeszcze oświetlenia. Ten problem zasygnalizował urzędnikom radny Igor Dzikiewicz (PiS). I okazuje się, że było warto.

Nowo mianowani doktorzy ciężko zapracowali na swój sukces
Lublin
galeria

Uniwersytet Medyczny ma nowych doktorów

W sumie 80 osób oficjalnie rozpoczęło nowy etap kariery zawodowej. Uniwersytet Medyczny nadał stopnie doktorów i doktorów habilitowanych.

Prezydent Zamościa myśli o zakupie np. takich niewielkich autobusów, jakie są wykorzystywane w komunikacji miejskiej w Zielonej Górze

Prezydent obiecuje: Autobus na prąd powiezie za darmo

Nie wiadomo dokładnie kiedy miałoby to nastąpić, ale jest plan uruchomienia w Zamościu bezpłatnej linii autobusowej. Będzie darmowa i tania, bo obsługiwana przez elektryczny autobus zasilany z własnej farmy fotowoltaicznej.

ZUS szkoli w Biłgoraju, Chełmie, Janowie Lubelskim, Zamościu i we Włodawie

ZUS szkoli w Biłgoraju, Chełmie, Janowie Lubelskim, Zamościu i we Włodawie

Emerytury pomostowe, usługi elektroniczne ZUS i ulgi dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą – to tematy szkoleń, które jeszcze w listopadzie odbędą się w placówkach ZUS w regionie - informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!