W kilku powiatach i miastach w woj. lubelskim, w tym przy granicy z Białorusią, ma zostać wprowadzony zakaz handlu trzodą chlewną na targowiskach. Wszystko przez realne zagrożenie, że wirus afrykańskiego pomoru świń może przedostać się na teren Polski.
To wyjątkowo groźna choroba wirusowa świń domowych i dzikich. – Musimy przygotować się na sytuację, która może być dla nas bardzo trudna – dodaje dr hab. Krzysztof Niemczuk, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
We wczorajszym spotkaniu brali udział przedstawiciele służb, które mają kontakt z producentami i hodowcami trzody chlewnej w naszym regionie. To oni mają przekazać rolnikom informacje o tej chorobie. Alarm ma związek z sytuacją w Rosji i na Białorusi, gdzie w ostatnim czasie stwierdzono kolejne ogniska ASF. – Dane są bardzo sprzeczne – podkreśla dyrektor puławskiego PIWet PIB. – Oficjalnie wiemy o ok. 200 ogniskach w Rosji, nieoficjalnie o ok. 400. Takie same dane dotyczą Białorusi.
– Ogniska tej choroby są w odległości ok. 450 km i ok. 150 km od naszej granicy – podaje Marian Starownik, wicewojewoda lubelski.
Konsekwencje przedostania się wirusa do Polski i zawleczenia go do chlewni mogą być bardzo kosztowne. – W momencie stwierdzenia ogniska tej choroby wybija się całe stado świń – tłumaczy prof. Iwona Markowska-Daniel z PIWet PIB w Puławach.
Państwo wypłaca rolnikom odszkodowanie. W przypadku stwierdzenia ogniska tej choroby wstrzymany jest eksport mięsa co najmniej na rok.
Zagrożone są głównie małe chlewnie, gdzie hoduje się kilka lub kilkanaście świń, zlokalizowane blisko lasów. Do zakażeń może dochodzić zwłaszcza w okresie letnio-jesiennym.
– Wirus przemieszcza się na duże odległości – tłumaczy prof. Zygmunt Pejsak z PIWet PIB. – Głównym wektorem są ludzie, którzy przewożą w torbach i walizkach kiełbasę czy słoninę, a później resztkami tej żywności skarmiają świnie.
Lubelskie się chroni
Niepokojące sygnały u świń
• brak apetytu – po 6–10 dniach
• wybroczyny i sinice m.in. na uszach i wokół brzucha
• duszność
• biegunka z domieszką krwi
• wypływ śluzowo-krwisty z nosa
• zwiększone padnięcia świń wszystkich grup wiekowych
W przypadku wystąpienia tych objawów jak najszybciej należy powiadomić lekarza weterynarii
Jak chronić stada
• drzwi do chlewni muszą być zamykane i muszą mieć szczelne okna
• przed wejściem do chlewni należy wymieniać obuwie na inne
• na teren gospodarstwa nie powinny wjeżdżać samochody.