W piątek i sobotę bajkowy zamek w Mosznej, jedna z największych turystycznych atrakcji województwa opolskiego, zamieni się w Hogwart - szkołę magii i czarodziejstwa, do której chodził Harry Potter. Wśród atrakcji m.in. pokazy magii i iluzji czy lekcja eliksirów.
Zobaczą też pojedynek na różdżki i spotkają bohaterów powieści - m.in. maga Dumbledore'a, profesora Severusa Snapa czy dobrodusznego Hagrida. Łukasz Kosiński z działu marketingu zamku w Mosznej zdradził PAP Life, że nawet kuchnia w piątkowy i sobotni wieczór będzie magiczna. W menu np. zupa z glonów, przystawki z dyni czy ulubiony napój uczniów Hogwartu - piwo kremowe.
Dodał, że pomysł na zorganizowanie takiej imprezy, w której mogą wziąć udział dorośli i dzieci, nie tylko pasjonaci przygód Pottera, pojawił się m.in. po tym, jak odwiedzający zamek w Mosznej turyści zaczęli go porównywać do magicznego Hogwartu.
Podróż do krainy wzorowanej na tej z książek J.K. Rowling zaplanowano w Mosznej na godziny wieczorne. Ci, którzy chcą ją przeżyć powinni się jednak wcześniej zapisać.
Zamek w Mosznej na Opolszczyźnie to jedna z największych turystycznych atrakcji regionu. Budowla przypomina tę z czołówki disneyowskich filmów. Ma 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Według jednej z legend, główny budowniczy zamku Franz Hubert Tiele-Winckler dopilnował, by wież było właśnie tyle, bo gdyby było ich sto, musiałby utrzymywać garnizon wojska. Według innej - ród miał 99 majątków i hrabia postanowił dać temu wyraz w liczbie wieżyczek.
Zamek powstał w połowie XVII w. Jego eklektyczna bryła składa się z odbudowanej po pożarze z 1896 r. barokowej części środkowej, neogotyckiego skrzydła wschodniego oraz skrzydła zachodniego w stylu neorenesansowym. Dzięki temu to jeden z najbardziej różnorodnych architektonicznie zamków w Polsce. Atrakcją w Mosznej jest też park z wielowiekowymi drzewami, stawami, mostkami, azaliami i rododendronami.
W zamku mieści się hotel, restauracja i kawiarnia, tuż obok stadnina koni. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem. Wycieczka wiedzie m.in. przez zabytkową jadalnię, kawiarnię, byłą salę balową, oranżerię, gabinet hrabiego, do kaplicy. W ub. sezonie budowlę zwiedziło 80 tys. osób, w tym już przekroczono tę liczbę.