Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Styl życia - Rozrywka

3 marca 2015 r.
7:00
Edytuj ten wpis

Gra karciana z Lublina. Teomachia

Teomachia to gra karciana z lubelskiej Fabryki Gier Historycznych. Na razie ukazała się polska i niemiecka wersja. A wkrótce będzie też angielska - do 3 marca na Kickstarterze trwa zbiórka. Twórcy gry potrzebowali 20 tysięcy dolarów, a już zebrali prawie 94 tysiące. Rozmowa z Michałem Sieńko z Fabryki Gier Historycznych, wydawnictwa gier planszowych z Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Teomachia?

- Teomachia ukazała się w 2012 roku, jednak zanim pojawiła się na rynku, minęło sporo czasu od momentu rozpoczęcia prac nad grą do jej wydania. To było kilka lat. Autorami Teomachii są Kuba Wasilewski, Adam Kwapiński oraz Tomasz Bylina, trójka przyjaciół, których połączyła wspólna pasja, czyli projektowanie gier. Teomachia to ich pierwszy wspólny tytuł, który został wydany.

• O co chodzi w grze?

- Teomachia to gra karciana dla 2-4 graczy, w której każdy wciela się w mitologiczne bóstwo i walczy z bogami innych panteonów. Gracze posiadają żetony, które symbolizują ich wyznawców - te żetony służą do licytacji (tak jak w Pokerze Teksas Hold'em). Gracze dysponują różnymi kartami, np. kartami efektów, które między innymi wpływają negatywnie na innych graczy albo przynoszą korzyści osobie, które je zagrała. Ważne są także karty ataków zagrywane w fazie bitwy: kto zagra "mocniejsze” ataki, ten wygrywa dane starcie. W wyniku bitwy można stracić lub zyskać wiernych. Gracz, który straci wszystkich swoich wyznawców, przegrywa. W rozgrywce trwającej od pół godziny do półtorej godziny rozgrywa się ok. 10-20 bitew.

• Jak zostało przyjęte polskie wydanie gry?

- Bardzo dobrze. Średnia ocen to 8 na 10. Teomachia nie była może wielkim sukcesem komercyjnym, ale zebrała świetne opinie. Zwolenników nam przybywa, gra wciąż jest rozwijana. Zresztą w ogóle rynek gier karcianych i - szerzej - planszowych w Polsce sukcesywnie się rozrasta. Z roku na rok jest u nas wydawanych coraz więcej tytułów. Teraz jest to już kilkaset pozycji w ciągu roku.

• A ile osób gra w planszówki?

- Również coraz więcej. Jeśli miałbym szacować liczbę graczy w Polsce, to określiłbym ją na kilkadziesiąt tysięcy, a może nawet będzie to liczba z pięcioma zerami z tyłu. Moim zdaniem planszówki przyciągają przede wszystkim tym, że gramy wspólnie z ludźmi siedzącymi obok nas. W grach wideo zmagamy się z komputerem, albo z innymi online. W planszówkach ta interakcja jest zupełnie inna.

• Wróćmy do Teomachii. Po polskiej wersji pojawiła się niemiecka (Theomachie), teraz na Kickstarerze zbieracie pieniądze na wersję anglojęzyczną (Teomachy).

- Obie kampanie (niemiecka i amerykańska) pokazują, że jest popyt na gry planszowe. Widać to po wynikach obu zbiórek. W przypadku Kickstartera potrzebowaliśmy 20 tysięcy dolarów, a zebraliśmy już ponad 90 tysięcy. Spodziewaliśmy się, że pierwszą kwotę uzbieramy raczej bez problemów, ale tempo zbiórki nas mocno zaskoczyło.

• Co nowego pojawi się w Teomachy?

- Przede wszystkim będą nowe mitologie, czyli mitologia Cthulhu, inspirowana oczywiście twórczością H.P. Lovecrafta oraz mitologia egipska. Poza tym dojdą nowe karty ataków i efektów. Dodatki te w przyszłości chcemy także udostępnić w Polsce i w Niemczech, ale to kwestia drugiego półrocza tego roku. Będziemy się starać, aby gracze w Europie nie czuli się zapomniani.

• Teomachia nie jest pierwszą produkcją Fabryki Gier Historycznych.

- Zgadza się. Teomachia jest naszą drugą grą. Przed nią był "W Zakładzie. Lubelski Lipiec ‚80”. Dziś mamy już na koncie 6 wydanych gier. W planach mamy kolejne: w tym roku prawdopodobnie wydamy ok. 3-4 tytułów.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.