Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Styl życia - Rozrywka

3 marca 2015 r.
7:00
Edytuj ten wpis

Gra karciana z Lublina. Teomachia

Teomachia to gra karciana z lubelskiej Fabryki Gier Historycznych. Na razie ukazała się polska i niemiecka wersja. A wkrótce będzie też angielska - do 3 marca na Kickstarterze trwa zbiórka. Twórcy gry potrzebowali 20 tysięcy dolarów, a już zebrali prawie 94 tysiące. Rozmowa z Michałem Sieńko z Fabryki Gier Historycznych, wydawnictwa gier planszowych z Lublina

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Teomachia?

- Teomachia ukazała się w 2012 roku, jednak zanim pojawiła się na rynku, minęło sporo czasu od momentu rozpoczęcia prac nad grą do jej wydania. To było kilka lat. Autorami Teomachii są Kuba Wasilewski, Adam Kwapiński oraz Tomasz Bylina, trójka przyjaciół, których połączyła wspólna pasja, czyli projektowanie gier. Teomachia to ich pierwszy wspólny tytuł, który został wydany.

• O co chodzi w grze?

- Teomachia to gra karciana dla 2-4 graczy, w której każdy wciela się w mitologiczne bóstwo i walczy z bogami innych panteonów. Gracze posiadają żetony, które symbolizują ich wyznawców - te żetony służą do licytacji (tak jak w Pokerze Teksas Hold'em). Gracze dysponują różnymi kartami, np. kartami efektów, które między innymi wpływają negatywnie na innych graczy albo przynoszą korzyści osobie, które je zagrała. Ważne są także karty ataków zagrywane w fazie bitwy: kto zagra "mocniejsze” ataki, ten wygrywa dane starcie. W wyniku bitwy można stracić lub zyskać wiernych. Gracz, który straci wszystkich swoich wyznawców, przegrywa. W rozgrywce trwającej od pół godziny do półtorej godziny rozgrywa się ok. 10-20 bitew.

• Jak zostało przyjęte polskie wydanie gry?

- Bardzo dobrze. Średnia ocen to 8 na 10. Teomachia nie była może wielkim sukcesem komercyjnym, ale zebrała świetne opinie. Zwolenników nam przybywa, gra wciąż jest rozwijana. Zresztą w ogóle rynek gier karcianych i - szerzej - planszowych w Polsce sukcesywnie się rozrasta. Z roku na rok jest u nas wydawanych coraz więcej tytułów. Teraz jest to już kilkaset pozycji w ciągu roku.

• A ile osób gra w planszówki?

- Również coraz więcej. Jeśli miałbym szacować liczbę graczy w Polsce, to określiłbym ją na kilkadziesiąt tysięcy, a może nawet będzie to liczba z pięcioma zerami z tyłu. Moim zdaniem planszówki przyciągają przede wszystkim tym, że gramy wspólnie z ludźmi siedzącymi obok nas. W grach wideo zmagamy się z komputerem, albo z innymi online. W planszówkach ta interakcja jest zupełnie inna.

• Wróćmy do Teomachii. Po polskiej wersji pojawiła się niemiecka (Theomachie), teraz na Kickstarerze zbieracie pieniądze na wersję anglojęzyczną (Teomachy).

- Obie kampanie (niemiecka i amerykańska) pokazują, że jest popyt na gry planszowe. Widać to po wynikach obu zbiórek. W przypadku Kickstartera potrzebowaliśmy 20 tysięcy dolarów, a zebraliśmy już ponad 90 tysięcy. Spodziewaliśmy się, że pierwszą kwotę uzbieramy raczej bez problemów, ale tempo zbiórki nas mocno zaskoczyło.

• Co nowego pojawi się w Teomachy?

- Przede wszystkim będą nowe mitologie, czyli mitologia Cthulhu, inspirowana oczywiście twórczością H.P. Lovecrafta oraz mitologia egipska. Poza tym dojdą nowe karty ataków i efektów. Dodatki te w przyszłości chcemy także udostępnić w Polsce i w Niemczech, ale to kwestia drugiego półrocza tego roku. Będziemy się starać, aby gracze w Europie nie czuli się zapomniani.

• Teomachia nie jest pierwszą produkcją Fabryki Gier Historycznych.

- Zgadza się. Teomachia jest naszą drugą grą. Przed nią był "W Zakładzie. Lubelski Lipiec ‚80”. Dziś mamy już na koncie 6 wydanych gier. W planach mamy kolejne: w tym roku prawdopodobnie wydamy ok. 3-4 tytułów.
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.