Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 czerwca 2023 r.
11:25

O losie papugi zdecyduje sąd. Na razie trafiła do ZOO

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Rudosterka zielonolica prosto z granicy w Hrebennem trafiła do ogrodu zoologicznego w Zamościu. Najpewniej tutaj zostanie
Rudosterka zielonolica prosto z granicy w Hrebennem trafiła do ogrodu zoologicznego w Zamościu. Najpewniej tutaj zostanie (fot. IAS w Lublinie)

Takie przypadki nie zdarzają się codziennie. Ale kilka razy do roku bywa, że ktoś próbuje przez granicę w Lubelskiem nielegalnie wwieźć do Polski chronione zwierzę. Celnicy je wtedy rekwirują. Co się dzieje z takimi stworzeniami później?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Papuga rudosterka zielonolica, z którą pewna Ukrainka w minionym tygodniu przekraczała granicę w Hrebennem, jest właśnie na kwarantannie w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera w Zamościu. Podróżnej ptaka odebrano, bo choć zgłosiła go przy odprawie, to jednak nie posiadała dokumentów, czyli zezwoleń i świadectw pozwalających na transport zwierzęcia do UE.

Rudosterka zielonolica została więc zarekwirowana, a przeciwko jej właścicielce wszczęto postępowanie karne.

– Przewożenie przez granice UE zwierząt należących do gatunków chronionych przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES, bez wymaganych dokumentów, jest przestępstwem – tłumaczy Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Kobieta może być więc ukarana. A co z ptakiem? Na kwarantannie na pewno zostanie do czasu zakończenia postępowania. Później o jego losie zdecyduje sąd. Może orzec przepadek zwierzęcia na rzecz skarbu państwa lub obowiązek jego uwolnienia do środowiska naturalnego.

– A jeśli nie jest to możliwe – nawiązkę do wysokości 10 000 złotych na rzecz organizacji społecznej działającej w zakresie ochrony przyrody lub wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej – dopowiada Deruś.

Jeżeli orzeczony zostanie przepadek, to wówczas Minister Klimatu i Środowiska wyznaczy podmiot, do którego ma trafić zwierzę. W zdecydowanej większości są to miejsca kwarantannowania, najczęściej ogrody zoologiczne bądź ośrodki rehabilitacji dzikich zwierząt.

W 2022 roku tak stało się z m.in. papugą żako, żółwiem stepowym.

– W tym roku IAS w Lublinie przekazała do ogrodów zoologicznych papugę żako i papugę rudosterkę zielonolicą. Oba ptaki trafiły do ZOO w Zamościu. Ponadto do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Lublinie trafiło 40 pijawek. W poprzednich latach przekazywaliśmy zwierzęta również do ZOO w Warszawie – pijawki oraz do ZOO w Gdyni – żywe koralowce – wylicza Michał Deruś.

– Takie zwierzęta mają zapewnione z reguły dożywotnie miejsce i opiekę w ogrodzie zoologicznym, ale są traktowane raczej jako zło konieczne, bo z naszego punktu widzenia nie mają szczególnej wartości hodowlanej – mówi Ryszard Topola z zamojskiego ZOO.

Dzieje się tak dlatego, że w przypadku przemycanych zwierząt, zwłaszcza tych najpopularniejszych gatunków, niezmiernie rzadko udaje się dokładnie określić ich pochodzenie, bo z reguły nie ma na to żadnych dokumentów, a także ich czystość gatunkową.

Topola wspomina historię sprzed kilku lat, gdy któryś ogród otrzymał kilka tygrysów, niby amurskich, o których mówiono, że zostały schwytane na wolności. – A później okazało się, że była to nieprawda, bo młode, na dodatek mieszańce, były po prostu przez kogoś sprzedane do jakiegoś cyrku – opowiada.

Dodaje, że rozwiązaniem tej sytuacji może być stworzenie Centralnego Azylu dla Zwierząt. Ustawa regulująca zasady jego funkcjonowania ma wejść w życie z 1 stycznia 2024. Jednostka ta, finansowana z budżetu państwa miałaby funkcjonować na 95-hektarowym zalesionym terenie w gminie Lesznowola na Mazowszu.

 

Ten żółw został zarekwirowany przez celników w zeszłym roku. (fot. IAS w Lublinie)

Takich zwierząt jest więcej

Ze statystyk przygotowanych kilka lat temu w ramach prac nad ustawą o Centralnym Azylu dla Zwierząt wynika, że liczba i różnorodność przewożonych i posiadanych okazów gatunków CITES stale rośnie. Analiza wykonana na podstawie danych służby celno-skarbową wykazała, że w skali kraju w latach 2015–2018 r. dominującą grupą zatrzymywanych zwierząt były: bezkręgowce (pijawki lekarskie – 10 251 szt., pająki – 4 szt. i koralowce – 70 szt.), gady (żółwie stepowe - 60 szt., węże - 3 szt., jaszczurki - 3 szt.) i ptaki (24 szt. papug). Ale już np. w 2019 wśród zatrzymanych zwierząt znalazło się np. 9 żywych tygrysów czy 160 gadów, a na początku roku 2020 przejęto ok. 150 kg żywych okazów węgorza europejskiego we wczesnej fazie rozwoju (tzw. węgorz szklisty).

Źródło premier.gov.pl

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium