W miniony piątek kolejni oficerowie opuścili mury Lotniczej Akademii Wojskowej. Była to już 122 promocja oficerska. Szkoła w Dęblinie wzbogaciła się o kolejnych 6 maszyn szkoleniowych.
Promocja oficerska to szczególne święto dla uczelni wojskowych. Na dywanie promocyjnym Szkoły Orląt uklękło 139 absolwentów Lotniczej Akademii Wojskowej.
– Witajcie na mecie! Czas opuścić Gniazdo Orląt. Już umiecie latać, bo to właśnie tu urosły Wam skrzydła… Nauczyliście się widzieć to, czego inni nie dostrzegają, słyszeć, to czego inni nie słyszą i myśleć w sposób, w jak inni nie potrafią – powiedział do promowanych gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, rektor-komendant Szkoły Orląt. Aktu Promocji dokonał I Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Michał Sikora.
Prymusem 122 Promocji Oficerskiej został ppor. nawig. Kamil Michulec. II lokatę Lotniczej Akademii Wojskowej uzyskał ppor. nawig. Maciej Rękawek, a trzecią ppor. nawig. Bartosz Maciejak.
LAW ma także „prezenty” dla podchorążych. W tym roku zakupiono dwa śmigłowce Robinson R44 Raven II oraz cztery nowoczesne lekkie tłokowe samoloty szkolne Daimond DA40. 16 mln złotych brutto na nowe maszyny wyłożyło MON.
Daimond DA40 to popularna maszyna z czteroosobową kabiną i nowoczesną, cyfrową awioniką. Samolot jest przeznaczony do lotów w dzień, jak i w nocy. Maszyna osiąga prędkość 285 km/h, a maksymalny zasięg wynosi blisko 1800 km.
Śmigłowiec Robinson R44 Raven II jest czteromiejscowym lekkim helikopterem napędzanym jednym silnikiem. Podczas jednego lotu można szkolić aż dwóch pilotów. Studenci, obserwując lot z tylnego fotela już w trakcie jednego przelotu mogą na bieżąco wyciągać wnioski z błędów kolegi lub koleżanki. Loty na nowo zakupionych śmigłowcach i samolotach rozpoczną się w I kwartale 2019 r.
Jeżeli myślicie o karierze pilota czy nawigatora, to już czas po ty m myśleć. Składanie wniosków o powołanie do służby kandydackiej rozpoczyna się z początkiem roku kalendarzowego i potrwa do końca marca. Egzaminy do LAW jak zwykle przewidziano na połowę lipca. W tym roku na Wydział Lotnictwa i Kosmonautyki przyjęto 102 osoby, Nawigacji – 30. Podobne limity mają obowiązywać w tym roku.