220 mieszkań powstanie na terenie dawnej cukrowni w Lublinie w ramach programu Mieszkanie Plus. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się tu w pierwszej połowie 2024 roku.
Realizująca rządowy program spółka PFR Nieruchomości kupiła właśnie 1,5-hektarową działkę od Krajowej Spółki Cukrowej „Polski Cukier”. Grunt znajduje się na terenie zamkniętej w 2010 roku cukrowni. Obecnie wynajmują go szkoły nauki jazdy, które urządziły w tym miejscu place manewrowe.
– Tuż obok swoją inwestycję w postaci Sądu Okręgowego planuje Ministerstwo Sprawiedliwości, więc ten teren całkowicie zmieni swoje przeznaczenie. To, że obok powstają nowe drogi, a cały układ zmieni się wraz z budową dworca metropolitalnego świadczy o tym, że ta część miasta staje się coraz bardziej atrakcyjna z punktu widzenia mieszkańców i świadczonych tam usług – mówi Artur Soboń, lubelski poseł i wiceminister aktywów państwowych. I dodaje: - To, że spółki skarbu państwa współpracują ze sobą, by budować potencjał Lublina, sprawia mi ogromną satysfakcję.
Kwota transakcji pozostaje tajemnicą. Ale jak twierdzi członek zarządu KSC Zdzisław Salus, nie chodziło tu tylko o pieniądze. - Jako spółka prawa handlowego z jednej strony realizujemy nasz plan biznesowy, bo jest to sprzedaż. Ale zależało nam na tym, żeby była to sprzedaż bezprzetargowa, żeby w ten sposób włączyć się i wspomóc program Mieszkanie Plus – przekonuje Salus.
W stolicy województwa lubelskiego powstaną więc dwa bloki z 220 czynszówkami na wynajem (z możliwością późniejszego wykupu). Budynki będą miały wspólny garaż podziemny. Połowa mieszkań ma mieć dwa pokoje i metraż ok. 44 mkw. 30 proc. lokali będzie trzypokojowych, a ok. 20 proc. – jednopokojowych.
Na początku przyszłego roku mają ruszyć prace projektowe. Budowa powinna rozpocząć się za nieco ponad dwa lata. - Bardzo byśmy chcieli uzyskać pozwolenie na użytkowanie w drugim kwartale 2024 roku – mówi Wojciech Karuk, prezes PFR Nieruchomości.
Inwestycja w Lublinie będzie czwartą realizowaną w województwie lubelskim w ramach programu Mieszkanie Plus. Trzy wcześniejsze zostały lub są realizowane we współpracy z miejskimi samorządami. W 2018 roku oddane do użytku zostały bloki w Białej Podlaskiej. W przyszłym roku gotowe mają być rządowe czynszówki w Świdniku. W 2022 roku zakończy się budowa mieszkań w Zamościu.
Działka przy ul. Krochmalnej
Budowę bloków mieszkalnych w tym miejscu dopuszcza obowiązujący plan zagospodarowania terenu, uchwalony przez Radę Miasta dwa lata temu. Zgodnie z tą uchwałą bloki mogą mieć najwyżej trzy piętra. Plan nie narzuca inwestorom dużych wymagań odnośnie zapewnienia miejsc parkingowych lokatorom budynków. Uchwała uznaje za wystarczające zapewnienie nie mniej niż jednego miejsca postojowego na jeden lokal mieszkalny, niezależnie od jego wielkości.
Obok bloków mieszkalnych może też wyrosnąć gmach Sądu Okręgowego. Na wniosek tej instytucji szykowana jest w Urzędzie Miasta zmiana planu zagospodarowania, która ma rozszerzyć wykaz dozwolonych tutaj usług o administrację. Taka zmiana ma pozwolić na zbudowanie nowej siedziby sądu. Jego wniosek dotyczył również zwiększenia dopuszczalnej liczby pięter do czterech. Jeżeli miejscy planiści a potem radni zgodzą się na wyższą zabudowę, będzie to mogło oznaczać również zgodę na wyższe o jedno piętro bloki mieszkalne.