Koncerty, spektakle, pokazy filmowe, spotkania z artystami i stałą ekspozycję w foyer zaplanowano w tym roku w Teatrze Starym
Na dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor instytucji Karolina Rozwód przypomniała, że 11 marca 2012 r. teatr wrócił na mapę Lublina po ponad 30-letniej przerwie. W 10. rocznicę tego wydarzenia, 11 marca, zaplanowano koncert jazzowy „8/10”. Na scenie pojawią się: Monika Borzym, Andrzej Jagodziński, Sławomir Kurkiewicz, Henryk Miśkiewicz, Michał Miśkiewicz, Wojciech Myrczek, Marek Napiórkowski i Jan „Ptaszyn” Wróblewski.
* 15-18 czerwca to termin czwartej edycji Festiwalu Danuty Szaflarskiej „Śleboda/Danutka”. Podczas koncertu „Vivat Teatr Stary Lublin!” na Rynku Starego Miasta (18 czerwca, wstęp wolny) wręczone zostaną „Gongi Danuśki”. Do grona laureatów tej nagrody (Janusz Gajos, Krystyna Janda i Jan Peszek) dołączą Jadwiga Jankowska-Cieślak i Krzysztof Globisz. A na scenie zobaczymy m.in. Kubę Badacha, Dorotę Miśkiewicz, Grzegorza Turnaua i Magdę Umer.
* Na 24 września zapowiadany jest wernisaż stałej wystawy poświęconej dwustuletniej historii siedziby instytucji. Za jej przygotowanie odpowiada scenografka Justyna Łagowska.
– Postaram się przenieść magię teatru na kilka pięter foyer, a każde piętro poświęcone będzie innej tematyce – zapowiada Łagowska. Ekspozycja pojawi się też witrynach od ulicy. – Chcemy pokazać fragment tego, co się dzieje w teatrze na co dzień i zaintrygować przechodniów.
* W tegorocznym programie także premiera monodramu „Król Lear” Williama Shakespeare'a w reżyserii Janusza Opryńskiego i wykonaniu Andrzeja Seweryna (premiera 20 października).
* Na 10 grudnia zaplanowano premierę koncertu na orkiestrę jazzową „200/10” którego twórcą jest kompozytor i pianista Marcin Masecki.
Teatr Stary należy do najstarszych teatrów miejskich w Polsce. Był prywatną inwestycją Łukasza Rodakiewicza, pierwszy spektakl odbył się w 1822 r.