Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

20 sierpnia 2023 r.
10:57

Siedzą, ale nie próżnują. Praca i płaca więźniów. Jak to wygląda?

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Pracownicy kompleksu kulturalno-oświatowego w trakcie wypełniania obowiązków. Na zdjęciu jeden z pracowników biblioteki podczas wprowadzania książek do systemu oraz skazany w trakcie układania oddanych książek.
Pracownicy kompleksu kulturalno-oświatowego w trakcie wypełniania obowiązków. Na zdjęciu jeden z pracowników biblioteki podczas wprowadzania książek do systemu oraz skazany w trakcie układania oddanych książek. (fot. ZK Zamość)

Za darmo mają dach nad głową i wyżywienie. Na tyle długo, na ile sąd orzekł wobec nich karę pozbawienia wolności. Okazuje się, że tylko dla co trzeciego osadzonego pobyt za kratkami mija bezczynnie. Większość pracuje. Mniejszość dostaje za to pieniądze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tak jest na pewno w Zakładzie Karnym w Zamościu i jego oddziale zewnętrznym, gdzie co miesiąc zatrudnienie ma od 68 do 70 procent spośród ok. 600 osadzonych.

Każdy ze skazanych, który tutaj trafia, zostaje skierowany do lekarza medycyny pracy, który określa, czy dana osoba jest zdolna do podjęcia zatrudnienia. Większość słyszy „tak”.

Efekt jest taki, że do pracy codziennie wychodzi z celi ok. 360 mężczyzn.

Z celi do pracy

– Wewnątrz jednostki pracuje aktualnie ponad 230 osadzonych, z czego odpłatnie ponad 60. Poza terenem zakładu karnego pracę wykonuje niemalże 130 osadzonych, z czego prawie 120 odpłatnie – informuje mł. chor. Mateusz Synowiec z ZK w Zamościu.

I dodaje, że tzw. powszechność zatrudnienia skazanych kwalifikujących się do pracy w Zamościu co miesiąc oscyluje w granicach 99 procent.

– Skazani bardzo chętnie podejmują zatrudnienie, pozytywnie wpływa to na ich proces resocjalizacji, daje poczucie stabilności oraz uczy systematyczności – przekonuje mł. chor. Synowiec.

Wyjście z celi i zajęcie się czymś konkretnym pomaga po prostu „zabić czas”. Ale chodzi podobno nie tylko o to.

W budowlance i parafii

– Dodatkowo zatrudnienie pozwala zdobyć nowy zawód oraz umiejętności, co zwiększa szanse osadzonych na rynku pracy po opuszczeniu izolacji penitencjarnej. Dzięki odpłatnej formie zatrudnienia skazani mają możliwość spłaty zobowiązań alimentacyjnych oraz innych zobowiązań finansowych – wyjaśnia Synowiec.

Zadania, jakie więźniowie dostają do wykonania w ZK bywają różne. To np. prace remontowe, także zajęcia w stołówce, czy bibliotece. Poza więzieniem rozpiętość branż jest również spora. Zamojski ZK współpracuje w tej dziedzinie z 20 kontrahentami, głównież branży meblarskiej, ale także spożywczej, przemysłu drzewnego czy budownictwa. – Współpracujemy też z hospicjum oraz parafią prawosławną – dopowiada mł. Chor.

Jak zarabia więzień?

Mimo tego, że praca ne zewnątrz jest najczęściej płatna, to wcale nie znaczy, że osadzeni podczas pobytu w więzieniu zbijają kokosy. Tak naprawdę trafia do nich jedynie ułamek pensji.

Są im potrącane składki na podatek i ubezpieczenie społeczne. Poza tym 7 procent wynagrodzenia idzie na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, a jeszcze więcej, bo aż 53 procent na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. To m.in. dzięki temu w więzieniach są organizowane kursy doszkalające dla skazanych.

– Do 40 procent mogą stanowić zajęcia komornicze, np. alimenty, natomiast z pozostałej części 50 procent, ale nie więcej niż 4 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, przekazane zostaje na konto tzw. „akumulacji” czyli gromadzenie środków do przekazania skazanemu w chwili zwolnienia z zakładu karnego. Środki te odkłada się do kwoty jednego miesięcznego wynagrodzenia pracowników – wylicza mł. chor. Mateusz Synowiec i wyjaśnia też, że dopiero jeżeli coś z tego jeszcze zostanie, skazany może skorzystać na własne cele.

– Może spłacać dodatkowe zobowiązania, np. grzywny wspierać rodzinę, czy chociażby opłacać produkty zakupione w kantynie jednostki penitencjarnej – tłumaczy funkcjonariusz służby więziennej.

Skazani pracują np. wykonując prace budowlane i remontowe wewnątrz więzienia (fot. ZK Zamość)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium